90 יום של איסוף מידע

העדויות מהשטח והממצאים הקשים: חקירת פשעי המין של חמאס

העדויות מהשטח והממצאים הקשים: חקירת פשעי המין של חמאס
רס"ב צופית ציוני לוי, חוקרת עבירות מין, בריאיון לכאן חדשות: "יש לנו ממצאים על ביזוי מיני - בקרב גברים ונשים" • סגן ניצב ראש: "אין ספק שהיה דפוס פעולה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אזור מסיבת הטבע ברעים לאחר הטבח של חמאס, אוקטובר 2023
צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

ב-90 הימים שחלפו מאז השבת ב-7 באוקטובר, אוספים במשטרה את העדויות על פשעי המין הקשים שביצעו מחבלי חמאס. על רקע התחקירים המפורטים שהתפרסמו השבוע, רב סמל בכיר צופית ציוני לוי, חוקרת עבירות מין ביחידה 105, שחוקרת את העדויות הקשות, סיפרה בריאיון למאיה ראכלין כי "יש לנו עדויות מהשטח, יש לנו ממצאים של גופות שבוצע בהן ביזוי מיני, כריתת איברים מיניים - גברים ונשים".

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי
החטופים שעדיין בשבי חמאס - הרשימה המלאה

החוקרת ציוני לוי סיפרה כי "זו סיטואציה לא נורמלית. יש לנו עדויות מאוד קשות, של אנשים שראו דברים מזעזעים". לדברי רב סמל בכיר ציוני לוי, המטרה כרגע היא לפנות, אם יש קורבנות, נשים וגברים כאחד, שיבואו לשתף - יש את כל המעטפת לתת להם.

ציוני לוי המשיכה וסיפרה כי "היו הרבה דברים דומים והרבה דברים שונים בממצאים שראינו". על ההתמודדות האישית אמרה כי "כשאני מגיעה הביתה זה קשה, לא פשוט להתמודד עם העדויות, אבל המעטפת של המשטרה טובה".

סגן ניצב אבי ראש, ראש מדור חקירות ביחידת 105 בלהב 433 הוסיף בריאיון לכאן הערב בכאן רשת ב כי "נאספו סרטונים מהרשת, ממצלמות הגוף של המחבלים, ממצלמות יישובים ותיעודים של ניצולים". עוד אמר כי "נחקרו ונגבו עדויות מניצולים, מאנשי כוחות הביטחון, אנשי זק"א ומאנשי זיהוי חללים".

סגן ניצב ראש הסביר כי התיעוד של הפגיעות המיניות היה ברור. "יש עדויות מגוף ראשון ותיעוד ברור של פגיעה בגברים ונשים בחלק התחתון של גופם, ואין ספק שהיה דפוס פעולה של מחבלי החמאס לפגיעה מינית", אמר הסגן ניצב, וציין כי "יש אנשים שנפגעו מינית ועדיין טרם מסרו את עדותם ויש לנו תיעוד לכך".

מחבל של הג'יהאד האסלאמי שנתפס בעזה הודה בחקירתו שהשתתף בטבח ב-7 באוקטובר, וכי החולייה שלו ביצעה פשעי מין מחרידים ולאחר מכן רצחה את הקורבן. כך נחשף בשבוע שעבר בחדשות הערב בכאן 11. המחבל נתן פרטים שיש בהם כדי לזהות את הקורבן - פרטים שלא יפורסמו בשל הרגישות וכבוד הקורבן.

עבירות מין חמורות היו חלק מהשיטה של מחבלי חמאס במתקפת הטרור ב-7 באוקטובר - כך עלה מחקירות המחבלים ומאיסוף עדויות ניצולים שמבצעת יחידת להב 433. בידי היחידה עדויות על עשרות מקרים של עבירות מין והתעללות מינית.

עדויות נוספות להתעללות המינית עלו גם בכתבה שפרסם הניו-יורק טיימס, לאחר שבמשך חודשיים ביצעו על כך תחקיר. בתחקיר, שנשען על עדויות של עדי ראייה, צוותי רפואה וחיילים שפינו את הגופות, מצביע על דפוס חוזר של אונס, פגיעה והשחתה של הגופות. כלל העדים תיארו מצבים קשים של הגופות - איברי מין חתוכים, ראשים כרותים ופציעות והשחתה אכזרית של חלקי הגוף התחתונים.

הפופולריים