אחרי ההמלצות: לרה"מ אין מנוס מלקחת אחריות על 7 באוקטובר

אחרי ההמלצות: לרה"מ אין מנוס מלקחת אחריות על 7 באוקטובר
על פי מסקנות הוועדה, אי-קבלת אחריות פומבית עלולה לסבך • בנוסף, בעקבות הדוח ראש ממשלה לא יכול לומר "לא ידעתי" • אין המלצה נגד ראש הממשלה נתניהו בשל הגדרתו "נבחר" לעומת שר שהוא "ממונה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו
צילום: אורן בן חקון, פלאש 90

לדוח ועדת החקירה הממלכית לאסון מירון שפורסם היום (רביעי) יש השלכות פוטנציאליות לקביעת האחריות למחדלי 7 באוקטובר. בראש ובראשונה, על פי קביעות הוועדה, אי קבלת אחריות פומבית - עלולה דווקא לסבך.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

ראש הממשלה נתניהו נמנע עד כה מלומר מפורשות שהוא אחראי, אולי מחשש שהדבר ישמש נגדו. אולם, הוועדה דווקא לקחה בחשבון כשיקול לטובה את לקיחת האחריות כפי שעשה ניצב שמעון לביא.

השלכה נוספת היא שאין לראש הממשלה אפשרות לומר לא ידעתי, ודאי בכל מה שנוגע לסיכון חיי אדם ובנושא שעלה מולו שוב ושוב. אם זה מה שנקבע לגבי אחריותו לגבי ההילולה, קל וחומר לגבי נושאים שהם באחריותו ובטיפולו, דוגמת נושאים מדיניים ובטחוניים.

הסיבה שנגד ראש הממשלה נתניהו אין המלצה אופרטיבית שלא יכהן בתפקיד, כמו שיש נגד יו"ר הכנסת אמיר אוחנה או השר לשעבר יעקב אביטן היא אחת: התפקיד שלו הוא כנבחר ולא כממונה כמו שר. אחרת, הוועדה מבהירה, המילים הקשות היו הופכות להמלצות קשות. ובעניינים שראש הממשלה נתניהו מעורב בהם ברזולוציה גבוה יותר - יתכן שההמלצה תשתנה.

הפופולריים