השר קיש: "חייבים לגייס חרדים, לפחות 50% לא לומדים - נתחיל איתם"

קיש: "לפחות 50% מהחרדים לא לומדים - נגייס קודם אותם"
שר החינוך אמר בריאיון לאיילה חסון כי "החרדים צריכים להיכנס מתחת לאלונקה ולהיות חלק מהנטל". שישה נעצרו בהפגנת נגד חוק הגיוס בכביש 4. דובר צה"ל על שליחת צווי גיוס לתלמידי ישיבות: "נפעל על פי הדין"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
-
צילום: איציק שאג

שר החינוך יואב קיש אמר היום (שני) בריאיון לכאן חדשות כי "חייבים לגייס חרדים - הם צריכים להיכנס מתחת לאלונקה ולהיות חלק מהנטל. הציבור לא יקבל משהו אחר, וגם אני לא". עוד הוא הוסיף: "לפחות 50% מהם לא לומדים, בואו נתחיל איתם".

דובר צה"ל תא"ל דניאל הגרי נשאל הערב, במהלך הצהרתו לתקשורת, בנוגע לשליחת צווי גיוס לחרדים והשיב: "נפעל על פי הדין. נציג (את הדברים) לשר הביטחון ונפעל בהתאם להחלטות".

מפגינים חרדים מחו אחר הצהריים נגד גיוס חרדים לצה"ל בכביש 4, סמוך למחלף בר אילן. בעקבות ההפגנה הכביש נסגר לתנועת רכבים למשך כשלוש שעות. המוחים ישבו על הכביש, תוך שקראו: "נמות ולא נתגייס". כוחות משטרה פעלו להשבת התנועה באזור, ועצרו חמישה מפגינים בגין תקיפת שוטרים והפרת הסדר הציבורי. פרשי משטרה דהרו לתוך קבוצות מפגינים בניסיון לגרום להן להתפנות.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי

צילום: דוברות המשטרה

המוחים יוצאים נגד הקריאות לגיוס חרדים, שנשמעות על רקע סיום תוקפו של חוק הגיוס, שהעניק פטור לתלמידי ישיבות חרדים מגיוס לצה"ל. חוק הגיוס פקע ביום חמישי האחרון, ובממשלה טרם הגיעו להסכמות באשר לחוק חדש בנושא.

עם פקיעת החוק, בג"ץ הוציא צו ביניים המורה על הפסקת מימון מוסדות תורניים שתלמידיהם מחויבים להתגייס לצה"ל ולא מתגייסים. היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב מיארה הבהירה כי על מערכת הביטחון להתחיל בגיוס חרדים, לאחר שהפטור תם. 

ראש הממשלה בנימין נתניהו התחייב בפני חברי הכנסת החרדים כי ישיג 32 אצבעות של חברי ליכוד שיצביעו בעד חוק גיוס החדש, ואמר להם בשיחה שהתקיימה בשבוע שעבר במשרדו: "תדאגו עכשיו לאצבעות האחרות" - כך פורסם הבוקר בכאן חדשות. לפי שניים מהנוכחים בחדר, יושב ראש ש"ס אריה דרעי הגיב על הדברים ואמר: "אדבר עם ארבע מחברי הכנסת הערבים, אני מעריך שהם יימנעו בהצבעה". 

ממשטרת ישראל נמסר על ההפגנה: "משטרת ישראל פועלת במאמץ לשמירה על הסדר הציבורי אל מול מפגינים שמפרים את הסדר תוך ניסיון לחסום את כביש 4 ופוגעים בשגרת החיים של האזרחים. לפני זמן קצר הגיעו עשרות מפגינים לכביש 4 וחסמו את תנועת הרכבים. בשלב זה המשטרה במקום ופועלת לפנות את המפגינים לאחר שקצין משטרה הכריז על הפגנה בלתי חוקית". 

הפופולריים