"כאב לא רגיל": לואיס הר ששוחרר מהשבי על חג החירות בלי החטופים

"כאב לא רגיל": לואיס הר ששוחרר מהשבי על החטופים שעוד שם
133 חטופים נמצאים כבר 200 ימים בשבי חמאס. לואיס הר, מי שציין את חג הפסח כאדם חופשי - אמר שיש לעשות הכול כדי לשחרר אותם כמה שיותר מהר
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ריאיון עם לואיס הר
ריאיון עם לואיס הר צילום: ריאיון עם לואיס הר

"חירות כי שוחררנו, אבל יש שם עוד 133 חטופים", אמר היום (שלישי) לואיס הר - מי שציין את חג הפסח כאדם חופשי, בריאיון לכאן חדשות. "מצד אחד בשבילנו זה באמת חג חירות כי שוחררנו ואנחנו נמצאים פה, מצד שני עדיין יש חטופים שנמצאים שם. צריכים לעשות כל מה שאפשר כדי לשחרר את האנשים האלה, כל יום שעובר זה איום ונורא. עבר יותר מדי זמן, ואנחנו לא יודעים באיזה מצב הם. זה כואב בצורה בלתי רגילה".

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי
רשימת שמות החטופים בעזה - והמשוחררים
שמות הנופלים והנופלות

לואיס סיפר כי החליט יחד עם משפחתו לציין את החג, למרות הנסיבות: "החלטנו שכן כי זה נס שאנחנו ביחד, חמישה אנשים מאותה משפחה. אמרנו שאנחנו צריכים להיות ביחד גם בחג". לואיס שיתף כי זיכרון השבי עדיין נוכח בכל רגע בשגרת יומו: "זה כל הזמן חוזר בחלומות, במחשבות. שום דבר לא מנתק אותי ממה שהיה, כל הזמן חוזרים לזה ולומדים איך לחיות. זו טראומה שצריך הרבה זמן לטפל בה, אני לא חושב שזה ייעלם".

כשנשאל אם קיבל שיחת טלפון מבעל תפקיד מסוים מהממשלה לאחר שחרורו מהשבי - ענה לואיס בשלילה: "החלטתי שאחרי שהחזירו לי את החיים בחזרה, אני צריך ליהנות מכל רגע ולא לשמור כעסים. אני משתדל להיות עם משפחתי ונכדיי וכך אני ממשיך הלאה".

לואיס הר בן ה-70 נחטף מביתו שבקיבוץ ניר יצחק ביחד עם ארבעה מבני משפחתו, וששוחרר משבי חמאס במבצע חילוץ של כוחות הביטחון. באותה השבת, לואיס ובת זוגתו, קלרה מרמן, אירחו את אחיה פרננדו מרמן, את אחותה גבריאלה ואת בתה מיאה ליימברג. בנות המשפחה - גבריאלה, מיאה וקלרה, שוחררו במסגרת הפעימה החמישית של עסקת החטופים בנובמבר 2023. אחת התמונות הזכורות מאותו שחרור הייתה של מיאה בת ה-17 אוחזת בכלבתה בלה, אשר הייתה איתה לאורך כל השבי.

לואיס סיפר בריאיון ל"דיילי מייל" כי כשהגיעו לעזה, נתקלו בהמון חוגג שניסה לבצע בהם לינץ', ואחרי נסיעה הגיעו לבניין קטן בעזה, ממנו ירדו למנהרה מלאה במחבלים. במשך שלוש שעות, חמשת בני המשפחה הארגנטינאית הלכו במנהרות כשהם יחפים ואף זחלו על ברכיהם - כשהמחבלים מנווטים באמצעות פתקים שהיו ברשותם.

133 חטופים נמצאים כבר 200 ימים בשבי חמאס. נופר, אחותו של החטוף יגב בוכשטב, סיפרה לכאן חדשות: "ליל הסדר היה ממש לא פשוט, בלי יגב זה לא היה חג. המון אנשים שלחו לנו תמונות של כיסא ריק שהשאירו למען יגב ושאר החטופים, וזה קצת עזר לי לשמור על תקווה". אימו אסתר הוסיפה: "אנחנו קמות בבוקר כי יגב לא יכול לוותר והוא חייב להיות חזק. אם הוא חייב לשמור על כוח אז לנו אין את הזכות לוותר. חייבים להחזיר אותם".

הפופולריים