מדורות ועצורים: עימותים בין מפגינים לשוטרים בהפגנה בת"א

מדורות ועצורים: עימותים בין מפגינים לשוטרים בהפגנה בת"א
שבעה בני אדם נעצרו על ידי המשטרה בצומת עזריאלי • מכתז"ית הופעלה בדרך בגין
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אריק מרמור, פלאש 90
צילום: אריק מרמור, פלאש 90

אלפי בני אדם התכנסו הערב (שבת) ברחוב קפלן בתל אביב ובירושלים למחאות שקוראות להחזרת החטופים וקיומן של בחירות. בתל אביב, מפגינם הבעירו מדורות על הכביש וצעקו "הדם על הידיים של ממשלת הדמים". המשטרה הגיעה לכבות את המדורות שהוצתו, עימותים נרשמו בין שוטרים למפגינים ושבעה בני אדם נעצרו. מכתז"ית הופעלה בדרך בגין על מנת לכבות את המדורות ולפזר את ההפגנות.

 עקבו אחר ערוץ הוואטסאפ של כאן חדשות
רשימת שמות החטופים בעזה - והמשוחררים

איל אשל, אביה של התצפיתנית רוני אשל, שנרצחה בחמ"ל בבסיס נחל עוז אמר בהפגנה: "אני דורש הקמת ועדת חקירה עצמאית, ובלתי תלויה, שתבדוק לעומק את כל הכשלים שהובילו לטרגדיה של שבת השביעי לאוקטובר". 

מפגינים הבעירו מדורה על הכביש 

 

במקביל, נערכה עצרת למען החזרת החטופים בכיכר החטופים בתל אביב, זאת ברקע ההודעה הרשמית של ישראל על חידוש המגעים לעסקת חטופים. אביבית, אחותו של חנן יבלונקה, שגופתו הוחזרה מהשבי אמרה: "הפכתי מאחות עם תקווה - לאחות שכולה. אחי, אתה אמנם חזרת לא כמו שקיוויתי, אך ישנם עדיין 125 חטופים שעדיין שם, וחייבים להוציא אותם מהגיהינום הזה עכשיו!".

מוקדם יותר, משפחות חטופים התייצבו הערב מול שער בגין בקרייה בתל אביב להצהרה מיוחדת: "הדרך היחידה להחזרת החטופים היא הפסקת המלחמה", נמסר מטעמן. עינב, אימו של החטוף מתן צנגאוקר אמרה: "אם הממשלה לא תחתור עכשיו לעסקה, בסוף תיכפה על ישראל הפסקת מלחמה ללא החזרת החטופים וממשלת ישראל תחרוץ את גורלם ואנחנו נאבד את בני משפחותינו לנצח".

אור, אח של כרמל גת פנה לחברי הקואליציה ואמר: "לפי הסקרים רוב הציבור מסכים להפסקת המלחמה בתמורה להחזרת החטופים. הקשיבו לציבור שבשמו אתם יושבים על כסאותיכם. אזרחי ישראל רוצים בראש ובראשונה לראות את החטופים בבית - אל תהיו שותפים לפשע הפקרת אזרחים".

בהודעה הישראלית על חידוש השיחות נכתב: "ראש המוסד שב הבוקר לישראל לאחר פגישה שקיים עם ראש ה-CIA וראש ממשלת קטר. בפגישה דנו השלושה בבניית תשתית שנועדה לאפשר התקדמות לפתיחת מו"מ מחודש לשחרור החטופים. בסיום הפגישה הוחלט כי כבר במהלך השבוע הקרוב ייפתח משא ומתן על בסיס הצעות חדשות בהובלת המתווכות - מצרים וקטר ובמעורבות פעילה של ארצות הברית". 

גורמים זרים הופתעו מנוסח ההודעה הישראלית לחזרה למשא ומתן לעסקת החטופים, שכן לטענתם טרם נקבע מועד לחידוש השיחות. עם זאת, גורמים ישראלים וזרים אישרו כי אכן שיחות המשא ומתן יחודשו, אחרי שבועיים לפחות של משא ומתן תקוע לאחר החלפת הטיוטות בין הצדדים. עם זאת, לפחות לפי גורם אחד - לא נקבע מועד לפגישה משותפת של המתווכות עם ישראל וחמאס. גורם אחר טוען כי סבב פגישות של ראש המוסד ראש ה-CIA והמתווכות צפוי בהמשך השבוע.

לפי מקור המעורה בפרטים, ראש המוסד דדי ברנע, הציג לראש ה-CIA ביל ברנס, ולראש ממשלת קטר את ההצעה הישראלית החדשה שגיבש צוות המשא ומתן הישראלי. במקביל, ברנס הציג פתרונות אפשריים לסוגיות שהיו במחלוקת במהלך סבב המשא ומתן הקודם. פגישה נוספת צפויה להיערך במהלך השבוע הבא, אליה אף צפוי להצטרף נציג מצרי. כחלק מכך, מקורות מצרים יודעי דבר מסרו לערוץ א-שרק הסעודי כי צפויה להיערך פגישה נוספת ביום שלישי בקהיר.

הפופולריים