עיריית פתח תקווה הודתה במחדל: ילד לא שובץ בגן דתי בגלל שאינו יהודי

עיריית פ"ת הודתה במחדל: ילד לא שובץ בגן על רקע יהדותו
בית המשפט אומנם דחה את העתירה לאחר שהעירייה הודתה כי טעתה אך קבע הוצאת משפט למשרד החינוך ולעירייה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
גן ילדים
צילום: מיכאל גלעדי, פלאש 90

עיריית פתח תקווה הודתה היום (רביעי) בבית המשפט העליון כי טעתה שהחליטה לא לשבץ ילד בגן ילדים השייך לחינוך הממלכתי דתי בשל היותו לא יהודי. למעשה, בית המשפט העליון עיגן בפסק דין את עמדת משרד החינוך, שעל פיה אין כל מניעה מרישום כל ילד, לרבות מי שאינם יהודים על פי ההלכה, לגני ילדים ובתי ספר של החינוך הממלכתי דתי.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

פסק הדין ניתן לאחר ששר החינוך יואב קיש התנער מעמדתה המייעצת של מועצת החינוך הממלכתי דתי (חמ"ד), שקבעה כי: "לא יאושר רישום של ילדים שאינם יהודים למוסדות החמ"ד". ברקע להליך, החלטת עיריית פתח תקווה משנת 2023 להוציא ילד לאב יהודי ואם שאינה יהודיה על פי ההלכה, מגן של החינוך הממלכתי דתי אליו שובץ, לאחר שהתברר שהילד אינו יהודי על פי ההלכה.

זאת, בניגוד לרצון הוריו, שביקשו שהילד יהיה בגן ילדים סמוך לביתם. בפסק הדין, ציין בית המשפט העליון ביחס לעיריית פתח תקווה: "תגובתה משקפת שגיאה בהבנתה את מדיניות משרד החינוך, וכי היא מתחייבת לפעול על פי העמדה המחייבת הנוכחית של משרד החינוך". 

הסיפור המלא

לטענת ההוריו של בן ה-4, אלכס קרסילוב וויטה דוצנקו, ההורים רשמו את הילד לגן מבחירה, על מנת לחבר אותו לערכי היהדות וגם בשל הקרבה לבית מגוריהם. בעירייה לא התנגדו תחילה למהלך, אך כבר אחרי יומו הראשון בגן, נאמר להורים ש"זה לא מתאים" שהילד ימשיך בגן הדתי. "זה לא נעים לקבל תחושה כזו מהמדינה שלך, למרות ששירתתי בצבא", כך אמר אז האב.

בית המשפט אומנם דחה את העתירה לאחר שעיריית פתח תקווה הודתה כי טעתה אך קבע שמשרד החינוך ועיריית פתח תקווה ישלמו הוצאות משפט לישראל חופשית, שעתרה כנגד ההחלטה המפלה בסיוע עו"ד חגי קלעי ועו"ד נתן שוורצמן ממשרד קלעי רוזן ושות'.

מתנועת ישראל חופשית נמסר בתגובה: "שמחנו שבג"ץ נתן תוקף לעמדה המוסרית הכי בסיסית שיש - לא מעיפים ילד בן 3 מגן ציבורי, גם אם אמא שלו לא יהודיה על פי ההלכה וגם אם המערכת של החינוך הממלכתי דתי לא רואה את עצמה כפופה לעקרונות אלמנטריים של שוויון. אנחנו גאים בכך שהוסרו סימני השאלה וכל ילדה וילד יוכלו ללכת לגן ציבורי כרצונם, גם כשיש מי שלא חושב שהם יהודים מספיק טובים".

הפופולריים