כאן רשת ב

מנכ"ל מבקר המדינה: פוגעים במערכה? "אמירה לא אחראית"

מנכ"ל מבקר המדינה: פוגעים במערכה? "אמירה לא אחראית"
ישי וקנין התייחס לפסיקת בג"ץ על עצירת בדיקת מחדלי 7 באוקטובר
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
עוטף עזה, קיבוץ בארי
צילום: חיים גולדברג, פלאש 90

מנכ"ל משרד מבקר המדינה, ישי וקנין, התייחס הבוקר (שני) בתוכנית "קלמן ליברמן" בכאן רשת ב, לפסיקת בג"ץ לעצור את בדיקת מחדלי 7 באוקטובר של משרדו. "לבוא ולומר שאנחנו פוגעים במערכה הצבאית, זאת אמירה לא אחראית ומכעיסה. עד לדיון בעתירה עצמה נקפיא את הביקורת בצה"ל ושב"כ, ואני מקווה מאוד שבסופו של דבר יתאפשר לנו לבצע את הביקורת. בלי קשר לוועדת חקירה ממלכתית".

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

וקנין המשיך, "אנחנו פועלים מכוח חוק. כמו שקרה באירועים חמורים וקשים, במלחמות קודמות, מבקר המדינה בסמכותו ובכוחו ממלא את חובתו. אין לנו סמכות במקום ועדת חקירה ממלכתית, לא מנסים להתחרות בה, תקום או לא תקום. מבקר המדינה צריך לעשות ביקורת מקיפה. אני חושש שהיא לא תבדוק את הכול, יש הרבה תחומים שאנחנו בודקים שלא קשורים רק לאירועי 7 באוקטובר".

"גם אם תקום ועדה ממלכתית, נדע לעבוד איתה ולעשות את התיאום הנדרש. תשעה חודשים מתחילת המלחמה, הגוף היחידי שהתחיל לבצע ביקורת, כגוף בלתי תלוי - זה מוסד מבקר המדינה. אף אחד לא נתן לציבור תשובה איך קרה שב-7 באוקטובר נפרצו כל החומות, כל קו ההגנה בדרום", אמר מנכ"ל משרד מבקר המדינה.

"חלק מהגופים משתפים פעולה באופן מלא - צה"ל לא שיתף פעולה. אנחנו לא יוצאים לבדוק את הליבה המבצעית. כבר היינו מסוכמים עם צה"ל ושב"כ ורק בשל שתי העתירות הם ביקשו להפסיק - זה לא מכבד, לא ענייני ולא מקצועי. בטח להטיל דופי ולהגיד שאנחנו פוגעים בלחימה. אין שום סיבה שלא נבדוק", סיכם וקנין.

בג"ץ הוציא צו ביניים אשר מקפיא את הליכי הביקורת של מבקר המדינה על התנהלות צה"ל ושב"כ. העתירה, וכן הבקשות לצווי ביניים, ייקבעו לדיון בפני שלושה שופטים במהלך חודש יולי הקרוב. שניים עד שישה משיבים, יגישו את תשובתם המשלימה לעתירה עד שבעה ימים לפני מועד הדיון.

כמו כן, היועצת המשפטית לממשלה, גלי בהרב מיארה, הביעה ספק בפני בג"ץ ביחס לשאלה אם מבקר המדינה מוסמך לקיים את הביקורת שהוא מבקש לערוך על מלחמת חרבות ברזל: "מתעוררת שאלה על סמכותו לבקר במהלך הביקורת שאלות רחבות היקף על תפיסות אסטרטגיות", כתבה בהרב מיארה. 

הפופולריים