מחדל 7 באוקטובר

בג"ץ החליט להקפיא את ביקורת מבקר המדינה על צה"ל ושב"כ

בג"ץ החליט להקפיא את ביקורת מבקר המדינה על צה"ל ושב"כ
העתירה, והבקשות לצווי ביניים, ייקבעו לדיון בפני שלושה שופטים במהלך חודש יולי הקרוב
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
משה שי, פלאש 90
צילום: משה שי, פלאש 90

בג"ץ הוציא היום (ראשון) צו ביניים אשר מקפיא את הליכי הביקורת של מבקר המדינה על התנהלות צה"ל ושב"כ. העתירה, וכן הבקשות לצווי ביניים, ייקבעו לדיון בפני שלושה שופטים במהלך חודש יולי הקרוב. שניים עד שישה משיבים, יגישו את תשובתם המשלימה לעתירה עד שבעה ימים לפני מועד הדיון.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

השופטת, גילה כנפי שטייניץ, שחתומה על הצו כתבה: "בשלב זה ועד לדיון בעתירה, נוכח המציאות הביטחונית המורכבת, היקפה המתוכנן של הביקורת, העתידה לעסוק בין היתר, במערך התמיכה בלחימה ובנושאי ליבה מבצעיים, וההיערכות הנדרשת כדי ליתן לה מענה בעיתוי הנוכחי, תוך מתן משקל משמעותי לחוות הדעת החסויות של גורמי הביטחון שהוגשו לעיוני - אני מורה על השהיית הליכי הביקורת בכל המתייחס לצה"ל ולשב"כ".

כמו כן, היועצת המשפטית לממשלה, גלי בהרב מיארה, הביעה ספק בפני בג"ץ ביחס לשאלה אם מבקר המדינה מוסמך לקיים את הביקורת שהוא מבקש לערוך על מלחמת חרבות ברזל: "מתעוררת שאלה על סמכותו לבקר במהלך הביקורת שאלות רחבות היקף על תפיסות אסטרטגיות", כתבה בהרב מיארה. 

לאחר שהמליצה במכתב לראש הממשלה על הקמת ועדת חקירה ממלכתית משיקולים בינלאומיים על רקע ההליכים בהאג, כעת טוענת היועצת המשפטית לממשלה כי ועדת חקירה ממלכתית צריכה לקיים את הביקורת גם ללא קשר לעניינים בינלאומיים. "ועדת חקירה ממלכתית היא המנגנון החוקי המתאים לבחינת סוגיות בהיקף ובמידת החשיבות הלאומית של אירועי המלחמה", כתבה. 

בחודש שעבר, הרמטכ"ל, רב אלוף הרצי הלוי, שיגר מכתב למשרד מבקר המדינה, מתניהו אנגלמן, לאחר שחזר והציב את הדרישה לשיתוף פעולה עם ביקורת המדינה בתחקור אירועי הטבח ב-7 באוקטובר: "מעולם לא נערכה בישראל ביקורת על צה"ל בזמן מלחמה, בדיקה תפגע במאמצים".

הפופולריים