כל הנתונים

"מבחינת היתושים - תאילנד זה כאן": קדחת הנילוס לא תיעלם מישראל

"מבחינת היתושים - תאילנד זה כאן": קדחת הנילוס לא נעלמת
משרד הבריאות הציג בוועדת הבריאות בכנסת את מספר המקרים. ח"כ לימור סון הר מלך תהתה: "האם מי שחלו באופן קשה - היו מחוסנים לקורונה?"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
-
- צילום: AP

ועדת הבריאות בכנסת דנה היום (שני) בקדחת הנילוס המערבי שמתפשטת בישראל. נציג משרד הבריאות הציג את מספר המקרים שאובחנו עם קדחת הנילוס בעשור האחרון, ומהם עלה כי השנה עד סוף יוני מספר המקרים שאובחנו גבוה יותר מכלל המקרים ברוב השנים האחרונות.

נציג משרד הבריאות אמר כי "שיעור האשפוזים והפטירות הוא ברף הגבוה". נציגת בית החולים איכילוב הוסיפה: "רוב החולים מעל גיל 60, ללא מחלות רקע משמעותיות".

 הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

בשלב הזה, חברת הכנסת לימור סון הר מלך תהתה: "האם מי שחלו באופן קשה בקדחת - היו מחוסנים לקורונה?. חברת הכנסת טלי גוטליב הוסיפה: "מבקשת לא להכניס את עם ישראל להיסטריה".

רופאים בכירים מאיכילוב התייחסו לדברים. ד"ר יעל פארן אמרה שרוב החולים שאושפזו אצלם הם אומנם מבוגרים, אבל בריאים ואף עובדים: "כל המונשמים - זה בגלל המחלה". ד"ר אבי גדות: "אני לא בעד פאניקה, אבל אם פאניקה תציל חיים אני מעדיף אותה משאננות".

על פי נתוני משרד הבריאות שהוצגו בדיון, עד 30 ביוני אובחנו 87 נדבקים בקדחת - 55 גברים, 32 נשים ועוד 10 משוערים שטרם קיבלו אבחנה סופית. הגיל הממוצע הוא 73 והטווח הוא גילי 96-8. שבעה נדבקים מאומתים מתו - יותר ממספר המתים בחמש השנים האחרונות, נתון דומה למספר המתים בכל שנת 2018.

ד"ר שי רייכר, מנהל אגף מזיקים במשרד להגנת הסביבה ציין כי "קדחת הנילוס לא תיעלם מישראל - בטח לא בזמן הקרוב". הוא הסיבר שתנאי מזג האוויר של ימי חום רבים אחרי חורף עתיר גשמים - מייצרים סביבה לחה שתומכת בהתרבות היתושות, המעבירות את הנגיף. "מבחינת היתושים - תאילנד זה כאן", טען ד"ר רייכר.

פרופסור חגי לוין, יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור, אמר כי "התחלואה והתמותה החריגה השנה היא קצה הקרחון לא רק של המקרים בארץ, אלא בכלל של סכנות שינויי האקלים לבריאות. ההתפרצות לא מפתיעה אחרי חודש יוני החם ביותר מתחילת המדידות. אנחנו לא מייבשים מקורות מים מספיק טוב. עדים במקום זאת לייבוש שירותי בריאות הציבור".

הפופולריים