איומים שנגמרים רע ושנאה גוברת בלבנון: האם נסראללה מתחיל לאבד את זה?

איומים ללא כיסוי: האם נסראללה מאבד את זה?
בשנתיים האחרונות פיזר מנהיג חיזבאללה איומים על נקמה בישראל, אבל פעם אחר פעם זה נגמר בלי מימוש מוצלח. אם כל זה לא מספיק, הזעם נגד חיזבאללה הולך וגובר בלבנון הקורסת. כשבארגון התנגדו לחקירת הפיצוץ בנמל ביירות, המחאה הידרדרה אפילו להרוגים. האם זו שעתו הקשה של האיש עם ההרתעה הכי יציבה במזרח התיכון?
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
רועי קייס
צילום: -

מכל הטרלול של המזרח התיכון, דבר אחד בעשורים האחרונים נשאר קבוע ויציב – לחסן נסראללה יש מילה! כשהוא מאיים, הוא מקיים. בתור ישראלי לא נוח להגיד את זה כי זה עולה בדם, אבל זו האמת. אז בטח תשמחו לשמוע שלאחרונה נסראללה התחיל לזייף, ולא רק מול ישראל – אלא גם בזירה הפנים-לבנונית.

הנה כמה דוגמאות לכושר הירוד של נסראללה, מי שהיה עד לאחרונה אלוף אסיה במימוש איומים על ישראל: אוגוסט 2019, ישראל מחסלת שניים מאנשי הארגון דרומית לדמשק, בזמן שניסו להטיס רחפני נפץ לעבר ישראל. הנקמה של נסראללה הפכה לפארסה: חוליית נ"ט של הארגון ירתה לעבר אביבים ופספסה.

שנה חלפה ופעיל חיזבאללה בשם עלי ג'וואד חוסל בפרברי דמשק. נסראללה הגדיר בעבר משוואה ברורה – כל פעיל חיזבאללה שישראל תחסל לנו בסוריה, אנחנו ננקום. אלא שתראו מה זה. עברה יותר משנה, הנקמה לא מגיעה והחשבון רק גדל - במבצע שומר החומות נהרג איש הארגון מאש צה"ל בגבול עם לבנון, בן של מח"ט בחיזבאללה. גם על זה נסראללה איים בנקמה, ובינתיים – נאדה.

מלחמה מתחת לרדאר | עוד יום 

ורוצים לשמוע מה הכי גרוע מבחינת חסן? גם כשהוא כן הוציא לפועל נקמה ראויה, זה התחרבן לו. זוכרים שבקיץ היו דיווחים על ארגונים פלסטינים שיורים לעבר ישראל מדרום לבנון? ישראל הגיבה לירי ונסראללה, שרצה לשחק אותה כאילו הארגון שלו לא קשור לאירוע, שלח כמה חבר'ה לירות טילים על ישראל, אלא שהטילים שוגרו מכפר דרוזי ותושבי הכפר לא זרמו עם הרעיון.

כל זה קורה כשנסראללה נמצא בתקופה הכי רגישה בקריירה שלו כטרוריסט בין-לאומי. בלבנון התחילו לחקור את הפיצוץ בנמל ביירות והשופט שמנהל את החקירה טארק אל-ביטאר, ממש לא בא לנסראללה בטוב.

לפני הכול, אל-ביטאר הוא נוצרי, שזה כבר צפרדע שקשה לנסראללה וחבריו לבלוע. ויותר גרוע מהשיוך העדתי, אל-ביטאר מצטייר כמי שבאמת רוצה לדעת למי שהיו שייכים אלפי הטונות של האמוניה החנקתית שהתפוצצו והמיטו אסון על לבנון. חיזבאללה ששולט בנמל ביירות, לא מעוניין שגורם חיצוני שנתפס כעוין יבדוק אותו בציציות.

נסראללה כל הזמן אומר שלחיזבאללה ותומכיו אין מה להסתיר ושאין להם שום קשר לאסון בנמל ביירות. אז ממה חסן מפחד? בשבועות האחרונים הקמפיין של נסראללה נגד החקירה עולה מדרגה: איומים ונאומים חוצבי להבות נגד השופט אל-ביטאר ולפני כמה ימים הגיע השיא: הפגנה "תמימה" של תומכי חיזבאללה ותנועת אמל נגד החקירה התפתחה לקרב יריות ברחובות ביירות.

שבעה לבנונים נהרגו בתקרית ועשרות נפצעו. נסראללה מיהר להאשים את הפוליטיקאי הנוצרי סמיר ג'עג'ע, אולי בניסיון להוציא את השד העדתי מהבקבוק, אבל הוא שכח, שכל אחד יכול לצאת בהאשמות לא מבוססות. 

לצערי, נסראללה עדיין לא קרוב להזדכות על הציוד. הוא עדיין המושך בחוטים בארץ הארזים ונהנה מהגב האדיר של איראן. אבל בניגוד לתפיסה שלנו שישראל היא האיום הכי גדול על נסראללה וחיזבאללה, דווקא המצב הפנימי בלבנון עלול להביא לנפילתו של סייד חסן.

חשיפת האמת בכל מה שקשור לאסון בנמל ביירות היא קונצנזוס חוצה עדות בארץ הארזים; אז רגע לפני שחיזבאללה מאבד את הכבוד שלו ברחוב הלבנוני, נסראללה הולך "אול אין": הוא דואג שכולם יבינו שחיזבאללה הוא המגן של לבנון, וכל מי שמנסה לפגוע בו הוא בוגד. בקיצור, לא הולך להיות משעמם בלבנון בתקופה הקרובה. לנו נשאר לראות מי עומד למצמץ ראשון.

הפופולריים