מה מסתתר מאחורי ההתנגדות החרדית לוועדת חקירה במירון

האסון במירון: מה מסתתר מאחורי ההתנגדות לחקירה
איך יכול להיות שהחרדים התנגדו לוועדת חקירה לאסון מירון? מאחורי הזעקות של הפוליטיקאים מסתתר חשש אמיתי בציבור. עקיבא ווייס מסביר למה כדי להציל חיים צריך להתעלם מכל ההפחדות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
עקיבא ווייס מירון
צילום:

בחודשים האחרונים, מאז האסון בהר מירון, לכול מקום שאני הולך אנשים שואלים אותי למה במגזר החרדי התנגדו כל כך לוועדת חקירה ממלכתית על מירון? נתחיל מזה שהמגזר החרדי לא לגמרי התנגד לוועדה, כך על פי סקרים שנעשו בנושא. מה שנכון יותר לומר, הוא שפוליטיקאים חרדים מסוימים התנגדו לוועדת חקירה ממלכתית.

עכשיו כשהתנגדות החרדית נעלמה במטה קסם, זה הזמן להבין למי היה חשוב לספר לנו שהציבור החרדי מתנגד למהלך, מה באמת מפחיד את המפלגות החרדיות מוועדה בראשות שופט. אף אחד לא נפל מהכיסא כשהפוליטיקאים החרדים אמרו – "זו לא העת לחפש אשמים" כשהדם רתח והמגזר היה עדיין בהלם. לכולם היה ברור שחלק מהם פוחדים שהכול הולך ליפול על הראש שלהם, הרי משרד הפנים, משרד הדתות והמרכז למקומות הקדושים – היו כולם בשליטה חרדית.

אבל רגע, זה לא כל הסיפור. מה שלא הסבירו לנו הוא הפחד האמיתי ברחוב החרדי מוועדה כזאת. תחשבו רגע איך זה נראה בעיניים חרדיות: שופטת שבאה מבג"ץ, אותו גוף שהכניס את נשות הכותל לרחבה והכיר בגיור רפורמי – הוא יהיה זה שיקבע מה קורה במירון. בשביל חרדי, לחשוב שרשב"י יהפוך למקום ששופטת של בג"ץ תשנה בו סדרי עולם – זה מדרון חלקלק שסופו הוא חילול מתחם הקבר וההילולה בל"ג בעומר.

עד האסון הבא | האזינו לפרק בהסכת "עוד יום"

זאת בדיוק הסיבה שבגללה חברי הכנסת החרדים דרשו ועדת חקירה פרלמנטרית או בדיקה של מבקר המדינה. זה בינגו מטורף – ההמלצות של גורמים כאלה לא מחייבות במישור הפלילי וגם לא יעבירו את הסמכויות לרשות השופטת. אבל אז קמה ממשלה חדשה, והשאר היסטוריה. הוועדה הוקמה והחרדים בלית ברירה החליטו לשתף אתה פעולה. איך עושים את זה? דואגים שיהיה בה משלהם - כדי "להציל ולהשפיע מבפנים".

מי שנבחר לתפקיד הוא מרדכי קרליץ, לשעבר ראש העיר בני ברק וחבר ועדת טל שעסקה בגיוס בני ישיבות. מה שפחות יודעים עליו שהוא חבר הנהלת מפלגת דגל התורה. רק לפני פחות מחודש הוא השתתף בישיבות ההנהלה של המפלגה שדנה בדרכי ההתמודדות עם הממשלה החדשה והגזרות שהיא תביא איתה – איש פוליטי.

כול פעם שתשמעו קול זעקה "מחללים את מירון" תדעו שמתקרבים לאשמים וחושפים עוד טפח במחדל

בקיצור: נכון, הם הנחיתו להם על הראש שופטת עליון לשעבר בראשות הוועדה אבל היי, יש להם שם אח על מלא - מוטל'ה קרליץ, עכשיו הם די יכולים לנשום לרווחה. אתם בטח אומרים עכשיו הסיפור די ברור - כולה כמה פוליטיקאים חרדים שמפחדים להגיע לכלא, או לעוף מג'וב החלומות שלהם. וואלה זה נכון, אבל כדי שהוועדה הזאת תהיה אפקטיבית היא צריכה לעבוד בצורה מקצועית ולא להיכנע לצעקות ולרעשי הרקע של עסקנים כאלה ואחרים.

כול פעם שתשמעו קול זעקה "מחללים את מירון" תדעו שמתקרבים לאשמים וחושפים עוד טפח במחדל. זה נכון שהרבה במגזר החרדי פוחדים מהתערבות של בג"צ במירון וצריך להתחשב ברגישות של הנושא, אבל לפני הכול צריך לדאוג שאובדן כזה של חיי אדם לא יקרה עוד פעם.

הפופולריים