ההסתברות הכי גבוהה: בחירות חמישיות – מסכימים?

ההסתברות הכי גבוהה: בחירות חמישיות – מסכימים?
תוצאות האמת צפויות להוביל למשחק כפול של ראשי המפלגות – לנסות להקים קואליציה, ומנגד לוודא שהם לא אשמים בבחירות חמישיות • בנסיבות האלה ניתן לומר שהאופציה הסבירה היא שנלך לקלפי פעם נוספת • חושבים אחרת? נסו להרכיב את הקואליציה הבאה בתחזית המדד
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הצבעה, מצביעה, ירושלים, בחירות 2021, בחירות, קלפי
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

תומאס בייס היה פילוסוף ואיש דת, אבל זכור בעיקר בזכות חידושיו בתורת ההסתברות. הוא נולד בתחילת המאה ה-18 ומת באמצעה. במותו הוריש לנו, בין השאר, את מה שמכונה עד היום הסתברות בייסיאנית. זו שיטה שקובעת הסתברות ראשונה של אירוע, ואחר כך משנה אותה כאשר הנסיבות משתנות. לדוגמה: אם לפני שבוע נדמה היה שההסתברות הגבוהה ביותר למה שיתרחש לאחר הבחירות היא ממשלה בראשות בנימין נתניהו, עכשיו הנסיבות השתנו. צריך לחשוב מחדש על ההסתברות, כפי שבייס היה ממליץ לעשות. נדמה שכאשר חושבים עליה מחדש, זה המצב:

הסתברות גבוהה – בחירות חמישיות.
ההסתברות בינונית – קואליציה בראשות מישהו שאיננו נתניהו.
הסתברות נמוכה – קואליציה בראשות נתניהו.

המדד: בואו לחזות את הקואליציה הבאה, או את הבחירות החמישיות

כמובן שהסתברות גבוהה אינה אומרת ודאות. אי אפשר לומר בוודאות שיהיו בחירות חמישיות. אפשר רק לומר, שבהתחשב בנסיבות שהשתנו, זה הדבר הסביר ביותר שיקרה. לא הרצוי ביותר. לא המשמח ביותר. לא היחיד שאפשרי – רק הסביר ביותר. 


למה בחירות חמישיות? משום שלאף אחד אין קואליציה שאפשר להקים בלי להיתקל בחומה גבוהה של חוסר סבירות. קשה מאוד לראות את בנט מתיישב בקואליציה עם מרצ ועם הרשימה המשותפת או את ש"ס מוותרת על נאמנותה לליכוד ולנתניהו. קשה מאוד לראות את הגברים הקשוחים של הליכוד קמים לסלק את נתניהו (אם היו עושים זאת, הליכוד היה יכול להקים קואליציה תוך חמש דקות). גם כמעט בלתי אפשרי לראות את מרצ יושבת עם בן גביר או את לפיד מחליט בכל זאת לשבת עם נתניהו, כמו גם גנץ או את סער, שכבר שב והבטיח שלא יעשה זאת. 

מה שיקרה בשבועות הקרובים יהיה משחק כפול של כל המשתתפים. משחק שיש לו שתי מטרות: האחת, לבחון היתכנות של הקמת קואליציה. השנייה, לוודא שהאשמה בכך שלא קמה קואליציה אינה אשמתם. לכן, אף אחד לא יגיד לא לשום דבר. כולם יגידו "כן, אבל..." ויציגו תנאים. 

לפיד יאמר כן לקואליציה, אבל יעמיד תנאי – לא בראשות גנץ. ליברמן יוכל להסכים לממשלה, אבל בתנאי שלו – בלי כניעה לדרישות יהדות התורה. במקרה של בנט, הוא גם יוכל להגיד כן לקואליציה, אבל בתנאי שתהיה קואליציית ימין – כלומר בראשותו. סמוטריץ' כבר אמר כן, רק בלי רע"מ. וגנץ? הוא כמובן מסכים אבל לא לנתניהו. כולם רוצים קואליציה – את הקואליציה שאי אפשר להקים. או זאת שקשה מאוד להקים. האם זה אומר שלא תקום? לא אומר. זה רק אומר שההסתברות להקמתה ירדה מאוד לאחר שהתברר התיקו בין הגושים.

זאת, על כל פנים, דעתו של הכותב. יכול להיות שאתם חושבים אחרת. יכול להיות שאתם רואים משהו שהכותב מסרב לראות. בדיוק בגלל זה אנחנו מקיימים את אתגר הקואליציה של המדד וכאן חדשות. הוא מאפשר לכם לשתף אותנו בקואליציה שלהערכתכם יש לה הסתברות גבוהה. תוכלו, כמוני, להעריך שבחירות חמישיות הן התוצאה הכי סבירה של החודשיים הקרובים. תוכלו גם להעריך אחרת. למנות ראש ממשלה, ולהרכיב עבורו קואליציה.

מי שעשו זאת לפני הבחירות, קבעו הסתברות גבוהה למדי, יותר מ-50%, שנתניהו יהיה ראש הממשלה. מחצית מהמשתתפים גם הרכיבו עבורו קואליציה כזאת או אחרת. הבעיה היא, שאחת הקואליציות שהרכיבו, זאת שקיבלה את ההסתברות הגבוהה ביותר, כבר אינה רלוונטית. המספרים לא מאפשרים הקמת קואליציית ימין, אלא אם מצרפים לה גורמים נוספים. השאלה היא מי? כרבע מהגולשים שלנו ראו בחזונם קואליציה של נתניהו עם פורשים ממפלגות אחרות.

האם הם עדיין רואים אפשרות כזאת או אולי עם רע״מ או קואליציה של מתנגדי נתניהו? בואו והציעו את ההסתברות שנכונה בעיניכם. אחר כך, כמו שעושים בהסתברות בייסיאנית, תוכלו להמשיך לעדכן לפי האירועים. 

חג שמח.

הפופולריים