נתניהו ואדלשטיין החליטו לפתוח מלא מלא. הדרך לגיהינום רצופה במעשים טובים

כמה הקלות! הדרך לגיהינום רצופה במעשים טובים
הממשלה החליטה לפתוח את המשק, בזמן שבמערכת הבריאות מתחננים לחכות. הנתונים בעלייה, הבחירות בעוד שלושה שבועות ונראה שהרכבת לסגר הבא כבר יצאה לדרך – אחרי שהבטיחו לנו שזה לא יקרה | הזווית
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו ויולי אדלשטיין
צילום: צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90

ראש הממשלה נתניהו ושר הבריאות אדלשטיין הודיעו אתמול על פתיחה של בתי קפה, מסעדות, מלונות, גני אירועים, כנסים ואטרקציות מיום ראשון הקרוב. גם תלמידי כיתות ז'-י' צפויים לחזור לבתי הספר, אחרי קרוב לשנה בבית. השלב השלישי בהקלות מספק אוויר לנשימה לעסקים רבים, כלומר - לאלו שהצליחו לשרוד עד כה את המשבר, ולתלמידים שהרגישו שבויים מול הזום. מצד שני, אי אפשר שלא להתעלם מנורות האזהרה המהבהבות ומהתחנונים של אנשי מערכת הבריאות שמבקשים – תחכו. אז ביקשו.

ממונה הקורונה, הפרופסור נחמן אש אמר לשרי הממשלה אתמול שצריך להמתין עם ההחלטה על הקלות נוספות ליום רביעי והוסיף: הפעימה הבאה – רק כשנגיע למקדם הדבקה קטן מ-1 ופחות מ-750 חולים שמצבם קשה. ומה מצבנו? לא מזהיר. אתמול פרסמנו בחדשות הערב על זינוק במספר החולים שמצבם קשה, 98 נוספו בפחות מיממה. מקדם ההדבקה כבר הגיע ל-1.

הנתונים שאנחנו רואים עכשיו? זה עוד לפני ההשלכות של ההפרות האדירות בפורים. הגל הבא לפנינו. תתכוננו להסביר לסבתא שוב איך מפעילים את הזום בליל הסדר

אז מה הקטע? למה משרד הבריאות ממליץ בכל זאת להמשיך עם הפעימה שתוכננה ל-7 במארס, בהתאם להצעה המקורית. זה חריג עוד יותר כשמגלים שמתוך ארבעת המדדים שאמורים לקבוע אם נוכל להמשיך בפתיחת המשק, ישראל עומדת רק באחד - מספר החולים שמצבם קשה. אחד מההסברים להתרככות של משרד הבריאות קשור לחיסונים. בגלל שמספר המתחסנים בעלייה ויעילות החיסונים נראית בשטח, במשרד מרגישים שהם יכולים לשחרר את החבל. העיקר ששיגעתם אותנו חודשים ארוכים שלא להתקהל.

ראש מטה מגן ישראל, תומר לוטן, נשמע אתמול מתוח במיוחד בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן ובכאן רשת ב, כשהתייחס לאפשרות של הקדמת הפתיחה של מערכת החינוך. "ההודעה הזו לא תואמה איתנו", הוא סיפר. "מענו עליה לראשונה במסיבת העיתונאים אתמול". לוטן הפציר בממשלה לדבוק ביעדים שהציבו מראש, מבלי להקדים דברים.

האזינו לריאיון המלא עם ראש מטה מגן ישראל בכאן רשת ב

שר האוצר ישראל כ"ץ ניסה להסביר אתמול מה השתנה משבוע שעבר, כשפורום 15 ראשי הערים רצו לפתוח את כל מערכת החינוך והממשלה סירבה בתוקף. "יש הבדל בין פתיחה לא חוקית לפתיחה באופן מבוקר. התלמידים מגיל 16 ומטה לא מחוסנים, אבל יש יותר מחוסנים באוכלוסייה הכללית". "לא יהיו עוד סגרים", הוא התחייב בשידור חי. אתם השתכנעתם?

האזינו לריאיון המלא עם שר האוצר בכאן רשת ב

וכל זאת עוד לפני שאמרנו מילה אחת על המסיבות ההמוניות שהתקיימו בפורים. הממונה אש אמר לשרים שאירועי החג צפויים לתרום לעלייה בתחלואה בעוד 10 ימים. תחשבו על זה רגע, הנתונים בעלייה שאתם רואים עכשיו, מקדם ההדבקה שחצה את 1 והזינוק בחולים שמצבם קשה – זה עוד לפני שראינו את ההשלכות של אותן הפרות אדירות בפורים. הגל הבא כנראה עוד לפנינו. תתכוננו להסביר לסבתא שוב איך מפעילים את הזום בזמן ההגדה בליל הסדר.

בסוף השבוע גם מנכ"ל משרד הבריאות, הפרופסור חזי לוי, לא נשמע אופטימי במיוחד לקראת הדיון בהקלות: "אם נראה דפוסים של התנהגות כמו שראינו בפורים, ואני מתפלל שלא נראה אותם, 7 במארס יכול להתרחק". ונראה שהדאגה שלהם הייתה מוצדקת, אחרי שהמונים יצאו לחגוג בתל אביב-יפו, ירושליםבני ברק וערים נוספות, וביקשו שנבין אותם כי "כמה עוד אפשר?".

ויש גם את עניין הטיימינג - 21 ימים לפני הבחירות. זו תהיה תקופה מצויינת לתת לכולנו את התחושה שהכול בשליטה, העסקים נפתחים, התלמידים חוזרים לבתי הספר והחיים מתחילים להזכיר סוג של נורמליות. אז בקורונה כמו בקורונה, הנתונים בסוף ישיגו את חגיגות הניצחון על הנגיף. נקווה שראש הממשלה שייבחר ידע להתמודד עם סגר רביעי על הראש, בזמן שהוא מנסה להרכיב קואליציה.

הפופולריים