סער והתעויוט: כאב הראש של יו"ר תקווה חדשה

סער והתעויוט: כאב הראש של יו"ר תקווה חדשה
גדעון סער התנהל בזחיחות ובשלומיאליות ואיבד שליש מכוחו בסקרים • והתרגיל שהליכוד מתכנן לבן גביר
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
געדון סער בכנסת
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בשבועות האחרונים איבד גדעון סער כמעט שליש מכוחו בסקרים. סער נחלש במנדטים, אבל זה לא כאב הראש האמיתי של המועמד לראשות הממשלה. דווקא ההתנהלות הפוליטית השלומיאלית שלו בשבועות האחרונים ובפרט סביב סגירת הרשימות היא זו שעלולה לחסום את דרכו למעון בבלפור.

בכל הנוגע לסגירת הרשימות סער התנהל ביהירות ובזחיחות – משל נצחונו בבחירות מובטח. הוא לא טרח לצרף אף ״שם״ חדש מאז שצירף אליו את זאב אלקין בסוף השנה שעברה. בזמן שבנט נכנס תחת האלונקה למשא ומתן קשוח והצליח להחתים ברגעים האחרונים כוכבים כדוגמת ראש עיריית שדרות אלון דוידי – סער הלך לחתום אצל ״אופירה וברקו״. כשבנט נלחם מול נתניהו על גיוס "השולמנים" למפלגתו, סער לא טרח אפילו להרים להם טלפון. להיפך, יו"ר תקווה חדשה מהרגע הראשון אמר שהוא נגד חיבורים ואין לו צורך בהם. לשלם עבורם מחיר – כמובן שלא עלה בדעתו.

גם הקמפיין של "תקווה חדשה" מנומנם מאוד. התשדירים חלשים, ולמעט הקלישאה שמציגה את סער "ראש ממשלה של כולם", אין בהם מסר חדש ומהותי. בפרט שני הנושאים המרכזים שמעסקים בימים אלה את אזרחי ישראל לא תופסים אצל סער מקום משמעותי. המשבר הבריאותי שיצרה הקורונה והמשבר הכלכלי שהגיע בעקבותיו.

סער בנה על קולות השמאל שיצביעו לו כהצבעה אסטרטגית – כאן הוא טעה כשפסל את לפיד 

בנט הוא לא היחיד שנושף בעורפו של סער, גם בקרב מול יאיר לפיד הוא נוחל תבוסה. ההתחייבות שלו לא לשבת בממשלה תחת לפיד, הופכת אותו לעוד פחות רלוונטי לראשות הממשלה כשלפיד עוקף אותו ב-5-4 מנדטים בסקרים האחרונים. סער בנה על קולות השמאל שיצביעו לו כהצבעה אסטרטגית אבל כאן הוא טעה כשפסל את לפיד שנחשב לדמות הדומיננטית בגוש. בנוסף לכך, בעקבות כך שמרצ לא עברה את אחוז החסימה בסקרים האחרונים, סביר מאוד שמצביעי שמאל ינהרו למלפגה הוותיקה כדי ״להציל״ אותה – גם זה לא יעבוד לטובת סער.

יו״ר תקווה חדשה טעה כשבנה על גוש המרכז שמאל שירוץ בצורה אחראית ולא יזרוק קולות לפח. הסקרים האחרונים מראים שגוש המרכז שמאל נחלש ועלול לאבד כ-10 מנדטים בבחירות האלה. כל "הטעויות" האלה עלולות להפוך את סער ללא רלוונטי ביום שאחרי הבחירות.

מי שדווקא הופך ליותר רלוונטי הוא נפתלי בנט. לפי סקר כאן חדשות ששודר השבוע לסער, בנט, לפיד, ליברמן ומיכאלי אין ממשלה בלי בנט. כך דווקא המהלכים הפוליטיים שהוביל לאחרונה יו"ר ימינה עזרו לו להתאושש במנדטים. יחד עם אסטרטגיית העמימות שעליה הוא שומר באדיקות כשהוא מסרב לפסול יריבים פוליטיים.

שני הדברים הללו יחד עשויים להפוך אותו לאיש החשוב במדינת ישראל ביום שאחרי הבחירות. בנט ללא ספק יהיה "ממליך המלכים". אבל אם מקשיבים לו, סביר שידרוש לעצמו לפחות מעט מן המלוכה. 

סער כנראה חושב שאם הוא יחזור אלף פעם על כך שהוא "ראש ממשלה" – זה יהפוך אותו לכזה. בינתיים זה לא עובד

סער כנראה חושב שאם הוא יחזור אלף פעם על כך שהוא "ראש ממשלה" – זה יהפוך אותו לכזה. בינתיים זה לא עובד. להיפך מי שלפני כחודשיים עמד בראשות המפלגה השנייה בגודלה זז אחורה, כשיריביו בנט ולפיד עוקפים אותו בסיבוב. אם סער רוצה לחזור להיות רלוונטי, הוא חייב לחשב מסלול מחדש ולהכיר בכוחו האמיתי. סער צריך להפסיק לפסול את לפיד כראש ממשלה ולקוות לרוטציה עם יו"ר יש עתיד. 

חיזור כושל

השבוע נאלץ נתניהו לראשונה לחוות על בשרו את השותפות עם איתמר בן גביר. ייתכן מאוד שזה הספיק לו והוא מחפש נקודת יציאה. כבר מספר שנים שראש הממשלה עושה כל מאמץ להכניס את עוצמה יהודית לכנסת. הוא סבור שזה הגרוש החסר ללירה. שזה מה שיפתור את כל בעיותיו.

יש מי שהגו במוחם רעיון יצירתי: לצאת בקמפיין שמטרתו דה-לגיטימציה לבן גביר

מקורביו, ביניהם יו"ר הכנסת יריב לוין, ייעצו לו – תתרחק, אל תתעסק בזה. כמה מהם חושבים שבן גביר "מופרע מידי, לא מקשיב ועשה מה שבא לו". אין להם חלילה בעיות אידיאולוגיות עם ממשיך משנתו של כהנא. הם חושבים שבן גביר לא יכול בשום מצב להיות האצבע ה-61 ומוטב שיישאר מחוץ לכנסת. אחד מהם אומר כי "אם בן גביר יהיה האצבע ה-61 לא תהיה קואליציה".

בליכוד עוסקים בשאלה מה עושים עכשיו, אחרי סגירת הרשימות? איך נפטרים מעולו של בן גביר? יש מי שהגו במוחם רעיון יצירתי – לצאת בקמפיין שמטרתו דה-לגיטימציה לבן גביר. המטרה: שבג"ץ יעשה לליכוד את העבודה ויפסול אותו מלהתמודד לכנסת. הוגי הרעיון סבורים שאם יהיה קמפיין חוצה מפלגות מקיר לקיר בכנסת, יחד עם אווירה ציבורית נכונה, שופטי העליון יושפעו. כך שכפי שפסלו בעבר את ברוך מרזל יפסלו הפעם גם את בן גביר. נתניהו במקרה כזה יצא נשכר מכל הכיוונים. 

הפופולריים