נתניהו: השוואת היהודים בשואה לפולנים - כוזבת; ורשה: מעוניינים בדיאלוג

נתניהו: השוואת היהודים בשואה לפולנים - כוזבת

ראש הממשלה סיכם מול מקבילו הפולני על המשך השיחות בעניין. כתובות נאצה וצלבי קרס צוירו על שער הכניסה לשגרירות פולין בת"א. ורשה: "לדון בפשעים נגד יהודים ללא תלות באזרחותם של המעורבים"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ראש הממשלה, בנימין נתניהו
צילום: צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שוחח היום (ראשון) בטלפון עם ראש ממשלת פולין, מתאוש מורבייצקי, ואמר לו כי ישראל לא מקבלת את דבריו אתמול בוועידת הביטחון במינכן, לפיהם "היו משתפי פעולה פולנים כשם שהיו גם משתפי פעולה יהודים". נתניהו אמר בשיחה עם מקבילו כי "אין כל בסיס להשוואה בין פעילות פולנים לפעילות יהודים בשואה".

ראש הממשלה ציין כי "מטרת השואה הייתה להשמיד את העם היהודי וכי כל יהודי באשר הוא - היה נתון במצב גזר דין מוות". הוא אמר לראש הממשלה הפולני כי "לא ניתן לתקן את העיוות ביחס לפולין ע"י עיוות אחר". השניים סיכמו כי המדינות ימשיכו להידבר בנושא בשאיפה שצוותים ייפגשו בהקדם כדי לדון בדברים.

נתניהו התייחס לנושא גם בנאום שנשא היום בוועידה במינכן."שישה מיליון יהודים נרצחו על ידי הנאצים ומשתפי הפעולה שלהם", אמר נתניהו, והוסיף בעברית: "לא נשכח ולא נסלח. נילחם על האמת. זוהי צוואת הנספים".

הבוקר פרסם דובר ממשלת פולין הודעה בעקבות התבטאותו של מורבייצקי אתמול. בהודעת הממשלה בוורשה נאמר כי דבריו של מורבייצקי אינם מהווים הכחשת שואה, וכי הם "לא נועדו בשום אופן להאשים את הקורבנות היהודים בשואה".

"הדברים של ראש הממשלה מורבייצקי בדיון במינכן לא נועדו בשום אופן להכחיש את השואה", נמסר מטעם ממשלת פולין. "פולין מעוניינת להמשיך את הדיאלוג עם ישראל ברוח האמת והאמון ההדדי. דבריו של ראש הממשלה צריכים להתפרש כצורך אמיתי לדיון פתוח על פשעים שבוצעו נגד יהודים בתקופת השואה, ללא תלות באזרחותם של המעורבים בפשעים".

הרב הראשי של פולין, מרדכי שודריך, גינה הבוקר בראיון לתוכנית קלמן-ליברמן בכאן רשת ב' את דבריו של מורבייצקי. "הוא דיבר בכפיפה אחת על הפושעים הפולנים, הגרמנים והיהודים. זה חיבור איום ונורא", קבע הרב שודריך".

למרות זאת, הרב טען כי ראש הממשלה הפולני לא פעל מכוונה רעה: "הוא אדם בלי ניסיון. הוא רוצה לעשות טוב, אך לא יודע להביע את העמדה שלו כדי להגיע למטרה. אני לא חושב שהוא רצה להגיד משהו רע, ולנו בקהילה היהודית יש מחוייבות להביע את דעתנו כלפי מה שאמר". לדבריו, בקהילה מתכוונים לפנות רשמית במכתב לראש הממשלה בעקבות אמירתו על השואה. 

אחת הכתובת שצוירו על שער שגרירות פולין בתל-אביב (צילום: דוברות המשטרה)

מוקדם יותר היום צוירו כתובות נאצה וצלבי קרס על שער הכניסה לשגרירות פולין בתל אביב ועל לוח מודעות במקום. המשטרה פתחה בחקירה.

בתוך כך, נתניהו נפגש היום במינכן עם קנצלר אוסטריה, סבסטיאן קורץ. ראש הממשלה אמר כי קורץ "היה מאד חד משמעי כשאמר שאנחנו לא מוכנים לקבל שום הצדקה לנאציזם ולאנטישמיות". לדברי ראש הממשךה, בינתיים  אין שינוי בנוגע לעמדתה של ישראל בנוגע למפלגת החירות, שותפתה הקואליציונית של קורץ.

אתמול, במהלך כנס הביטחון הבינלאומי שנערך במינכן, השווה מורבייצקי בין מעשי הפולנים התקופת השואה לבין מעשי היהודים. בתגובה לשאלת העיתונאי הישראלי רונן ברגמן על "חוק השואה" שעבר לאחרונה בארצו, אמר ראש ממשלת פולין כי "היו לנאצים משתפי פעולה פולנים, כשם שהיו משתפי פעולה יהודים, רוסים ואוקראינים".

דבריו של מורבייצקי עוררו תגובות נזעמות בישראל מכל קצוות הקשת הפוליטית. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר: "הדברים מקוממים. יש פה בעיה של חוסר הבנה של ההיסטוריה וחוסר רגישות לטרגדיה של עמנו. אני מתכוון לדבר איתו בהקדם".

יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי אמר בתגובה כי "‏ראש ממשלת פולין הוא מכחיש שואה, וכך יש להתייחס אליו. דם מליוני היהודים זועק מתוך אדמת פולין על עיוות ההיסטוריה והבריחה מאשמה. יהודים נרצחו בשואה ופולנים לקחו חלק פעיל ברציחתם. על ממשלת ישראל להיות פה למליוני הנרצחים ולגנות את דבריו בחריפות. שתיקה כמוה כהסכמה לדברים. לא יקום ולא יהיה".

יו"ר יש עתיד, חבר הכנסת יאיר לפיד, אמר: "‏אמירתו של ראש ממשלת פולין היא אנטישמיות מהסוג הישן והרע. הפושעים אינם הקורבנות. מדינת היהודים לא תתן להאשים את הנרצחים במותם. אני קורא שוב לראש הממשלה נתניהו להחזיר מיד את השגרירה לישראל".

הפופולריים