בתום פגישה עם רה"מ בנט: ח"כ ביטון חזר בו ויצביע עם הקואליציה

ח"כ ביטון חזר בו ויצביע עם הקואליציה

בנט אמר שיבחן בשבועיים הקרובים את הרפורמה בתחבורה הציבורית וההשפעות שלה • השרה מיכאלי: "לא תהיה פשרה בעניין". ח"כ ביטון בתגובה: "היא מחריפה את המשבר" • ח"כ מוסי רז התייחס בהקלטה לחוק הדגל: "אם הקואליציה אישרה חופש הצבעה בנושא כזה, כנראה נמאס להם"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מיכאל ביטון ميخائيل بيتون
צילום: Yonatan Sindel/Flash90

המשבר בקואליציה: לאחר פגישתו היום (שני) עם ראש הממשלה נפתלי בנט, חבר הכנסת מיכאל ביטון חזר בו והודיע כי יצביע עם הקואליציה בשבועיים הקרובים במליאה. בנוסף, פעילות ועדת הכלכלה, שביטון עומד בראשה, תחזור לסדרה. בפגישתם, שמע בנט את טענותיו של ביטון ואמר כי יילמד בשבועיים הקרובים את הרפורמה בתחבורה הציבורית ואת השפעותיה על שכבות שונות באוכלוסיה. עוד התחייב בפני יו"ר ועדת הכלכלה כי יקיים בשבועיים הקרובים שיח עם כלל הגורמים בקואליציה על מנת לפתור את המשבר.

מוקדם יותר אמרו בסביבתו של ביטון כי יענה להצעתו של בנט רק בתנאי שהפגיעה באוכלוסיות חלשות תצטמצם למינימום האפשרי ותהיה מידתית. ביטון הודיע בשבוע שעבר שלא יצביע עם הקואליציה על רקע הרפורמה בתחבורה הציבורית שאותה מובילה שרת התחבורה מירב מיכאלי. השרה אמרה בתגובה כי לא תהיה פשרה בעניין וכי מהפכת "דרך שווה" בתחבורה תיכנס לתוקפה כמו שהיא באחד באוגוסט. "כולם ידעו שיש קומבינה בתחבורה הציבורית עם החרדים ועם עוד גורמים, החלטתי לשים לזה סוף", אמרה מיכאלי בפתח ישיבת סיעת העבודה.

ח"כ ביטון תקף את מיכאלי היום לאחר שנפגש עם בנט: "ראש הממשלה פנה אליי וביקש ממני לטפל אישית בנושא הפגיעה באוכלוסיות המוחלשות ברפורמה בתחבורה הציבורית. בעוד פניי לשלום, שרת התחבורה מחריפה את המשבר. אני סומך על ראש הממשלה ושר האוצר שיביאו את התוצאה הרצויה".

במקביל, ראשי סיעות האופוזיציה החליטו להתנגד באופן גורף לכל הצעות החוק של הקואליציה. בתשובתו לשאלת כאן חדשות על התמיכה בחוק "ממדים ללימודים", אמר יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו: "זה נגמר". קודם לכן, גם יו"ר מפלגת ש"ס אריה דרעי אמר בישיבת ראשי סיעות האופוזיציה כי "אסור לתמוך בשום חוק". בנוסף, חבר הכנסת יעקב ליצמן מיהדות התורה טען שהקואליציה הציעה לסיעתו תקציב של מיליארד שקלים, אך הם סרבו לתמוך הממשלה.

שר האוצר, אביגדור ליברמן, תקף בפתח ישיבת סיעת ישראל ביתנו את המפלגות החרדיות ואמר כי לימודי קודש על חשבון כספים קואליציוניים הם לימודי בטלה וכי רוב הכסף הולך לכוללים. "יושבים שם אנשים מגיל 29 עד הפנסיה, שותים כוס קפה ומדברים על פוליטיקה. מדפדפים קצת בדפי גמרא, אוכלים צהריים והולכים הביתה". 

חבר הכנסת מאיר פרוש מיהדות התורה אמר בתגובה כי ליברמן מדבר כמו שיכור. "במקום לדבר נגד בתי הספר הערביים בישראל שמלמדים בהם לימודי ליבה של אש"ף ובהם כאלה שמחנכים נגד המדינה, הוא מנסה לסגור דווקא את בתי הספר של החרדים. ליברמן תזכור, אין נאמנות, אין אזרחות״, אמר פרוש.

ח"כ מוסי רז: אם הקואליציה אישרה חופש הצבעה על חוק הדגל - כנראה נמאס להם

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה אתמול להעלות להצבעה את הצעת החוק של האופוזיציה שאוסרת להניף את דגלי הרשות הפלסטינית במוסדות שנתמכים על ידי המדינה. בקואליציה מתכוונים להעניק חופש הצבעה סביב ההצעה. בהקלטה שפורסמה הבוקר בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב, נשמע חבר הכנסת מוסי רז ממרצ אומר: "אם הקואליציה אישרה חופש הצבעה בנושא כזה, כנראה נמאס להם".

"נראה לי שהם עושים את זה כדי להפיל את הממשלה", נשמע רז אומר בהקלטה לפעילי מרצ. "זה סותר את האופי היהודי דמוקרטי של מדינת ישראל. גם לא דמוקרטי וגם לא יהודי. זה חופש ביטוי בסיסי. אז כנראה נמאס להם", אמר חבר הכנסת. 

האזינו להקלטה

הצעת החוק עלתה בעקבות הפגנה לציון יום הנכבה שנערכה באוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע לפני כשבוע, בה הונפו דגלי הרשות הפלסטינית. האוניברסיטה, שאישרה את קיום ההפגנה, מנעה כניסה של תושבים עם דגלי ישראל לקמפוס בטענה לשמירה על שלום הציבור. אמש הוצמד מאבטח לנשיא האוניברסיטה, פרופסור דניאל חיימוביץ, בעקבות קריאות הסתה נגדו ונגד בני משפחתו ברשתות החברתיות.

אתמול הודיע שר האוצר ליברמן, כי הוא שוקל להפחית בתקציב אוניברסיטת בן גוריון בעקבות ההפגנה. שרת החינוך הודיעה כי היא בוחנת משפטית האם בהפגנה נאמרו דברי הסתה נגד מדינת ישראל. במכתב לשרת החינוך, ביקשו ראשי האוניברסיטאות לחזק את פרופ׳ דניאל חיימוביץ. "אוניברסיטאות חזקות ועצמאיות, המאפשרות חופש ביטוי במסגרת חוקי המדינה – הן אינטרס לאומי וקיומי של כולנו", ציינו.

היום אמר יו"ר ישראל ביתנו ליברמן על מצעד הדגלים: "העברנו אזהרה נוקשה וחד משמעית לחמאס וזה עבד". לדבריו, "המצעד מבליט את ההבדל בין ממשלת השינוי לממשלת כאלם פאדי של נתניהו". ליברמן המשיך ואמר בישיבת סיעתו: "הדבר החשוב ביותר זה לשמר את הקואליציה הנוכחית, כי בחירות לא ישנו דבר בין הגושים, והעלות הכלכלית ושיתוק המשק זה נזק עצום".

הפופולריים