רע"ם: מקפיאים את המגעים עם בנט ולפיד עד לרגיעה במהומות בירושלים

רע"ם: מקפיאים את המגעים עם בנט ולפיד

לפיד: אזרחי ישראל לא יסלחו למי שיתעקש על משרד וימנע הקמת ממשלה • הורוביץ: המו"מ להקמת קואליציה לא הסתיים, יש קשיים • חוק ההתיישבות הצעירה ופסקת ההתגברות יעלו להצבעה בקריאה טרומית, ימינה ותקווה חדשה נוטות להצביע בעד • לשקד הוצע תפקיד יו"ר הכנסת - אך היא סירבה
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מנסור עבאס בישיבת סיעת רע"מ 19.04.21
צילום: -

רע"ם הודיעה הערב (שני) כי הם מקפיאים את המגעים עם בנט ולפיד עד לרגיעה במהומות בירושלים. בכיר ברע" אמר לכאן חדשות כי אינם יודעים אם יוכלו לשוב למשא ומתן לפני תום המנדט של לפיד, וכי הדבר תלוי בהיקף ההסלמה.

סוף עידן נתניהו? האזינו לפרק ב"עוד יום"

14:40 | לפיד: אזרחי ישראל לא יסלחו למי שיתעקש על משרד וימנע ממשלה

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד התייחס למגעים להקמת ממשלה ואמר היום (שני) בישיבת סיעתו: "אני קורא לראשי המפלגות - הפערים לא גדולים. מי שימנע את הקמתה של הממשלה רק בגלל שהתעקש על עוד משרד, אזרחי ישראל לא יסלחו לו".

לפיד הבהיר בישיבה שמפלגתו לא תוותר על תפקיד יו"ר הכנסת בקואליציה הבאה. על הצעות החוק של קידום ההתיישבות הצעירה ופסקת ההתגברות, שיעלו היום להצבעה בקריאה טרומית, הוא הוסיף: "אלו הטרלות שעולות דקה לפני השבעת ממשלה אז לא אתייחס לזה ברצינות". 

15:13 | הורוביץ: המו"מ להקמת קואליציה לא הסתיים, יש קשיים

יו"ר מרצ ניצן הורוביץ הבהיר בישיבת סיעתו שהמגעים להקמת ממשלה עדיין לא נגמרו: "יש עוד קשיים. אני אומר לכל המעורבים במגעים - חייבים לחתור כמה שאפשר לאיזון". הורוביץ הוסיף שמפלגתו מתכוונת להתעקש על קבלת תפקידים ועל קידום סוגיות בחקיקה. 

יו"ר מרצ סירב לומר אם יסכים להתפשר על תיק החינוך. על דרישות בנט וסער להסדרת יישובים ספציפיים הוא קבע: "דברים שנויים במחלוקת לא יקרו בממשלה הזו". 

15:01 | מיכאלי על המגעים להקמת ממשלה: "עשינו ויתורים שאף מפלגה לא עשתה" 

יו"ר מפלגת העבודה מרב מיכאלי התייחסה גם כן למגעים הפוליטיים, ברקע הדיווחים שמפלגתה נדחקת הצידה בכל הנוגע לחלוקת התיקים בקואליציה המתגבשת. "אנחנו מחויבים לממשלת שינוי ולא נסכל את הקמתה", היא הבהירה בישיבת סיעתה. "נעשה זאת תוך שאנחנו זוכרים שיש לנו שבעה מנדטים ואנחנו מחויבים לייצג אותם. לא רק שלא פגענו במאמץ, אלא עשינו ויתורים שאף מפלגה לא עשתה. עשינו דרך עצומה ומבחינתנו אפשר לסגור כבר היום". 

על העימותים האלימים בהר הבית היא הוסיפה: "ירושלים בוערת שוב ושוב בגלל מדיניות שערורייתית והרסנית, שמטפחת אינטרס פוליטי של אדם אחד וזורעת הרס אצל רבים אחרים. זה מסכן את מדינת ישראל, את עתידה ואת ירושלים עצמה". 

14:06 | ליברמן: "נקים ממשלת שינוי, ולא כזו ששומרת אופציה לש"ס ויהדות התורה לחזור"

וברקע המגעים להקמת קואליציית בנט-לפיד, יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן אמר בישיבת סיעתו: "נעשה הכול כדי שתהיה ממשלת שינוי, ולא כזו ששומרת אופציה לש"ס ויהדות התורה לחזור בהזדמנות הראשונה". ליברמן הוסיף שאם המפלגות החרדיות יסכימו לדרישות של הקואליציה המתגבשת בנושאי דת ומדינה, לא תהיה בעיה לשתף איתן פעולה. 

יו"ר ישראל ביתנו השיב לכאן חדשות שמפלגתו מגבה את החלטת המשטרה למנוע עליית יהודים להר הבית היום, בניסיון להביא להרגעת הרוחות. 

13:21 | חוק ההתיישבות הצעירה ופסקת ההתגברות יעלו להצבעה בקריאה טרומית

הכנסת תדון ותצביע היום בקריאה טרומית על חוק ההתיישבות הצעירה, חוק פסקת ההתגברות והחוק שמאפשר גישה ליישובים שפונו בהתנתקות בצפון השומרון. החוקים הללו עברו בשבוע שעבר בוועדה המסדרת.

הנטייה בימינה ובתקווה חדשה היא להצביע בעד החוקים, מה שיעניק רוב לאישורם. שר הביטחון בני גנץ ביקש לדחות את ההצבעה על הצעות החוק להסדרת ההתיישבות הצעירה ולביטול ההתנתקות, יו"ר הקואליציה מיקי זוהר סירב לכך.  

08:00 | המפלגות של בנט וסער מערימות קשיים במו"מ להקמת ממשלה

בד בבד, משיחות המשא ומתן להקמת הממשלה בגוש המתנגד לנתניהו עולה שהוויכוח לא מתנהל רק סביב נושא התיקים אלא גם לגבי נושאי מהות – כך פורסם בכאן רשת ב. בכירים בתקווה חדשה ובימינה אומרים שהם דורשים גם להציג הישג אידיאולוגי לציבור שלהם, ועומדים על כך שמפלגות המרכז-שמאל בממשלה המיועדת יסכימו לבצע שינוי כלשהו במערכת המשפט או לפחות רפורמה אחת שנוגעת אליה.

עוד דורשים בשתי המפלגות לאפשר מהלך כלשהו שנוגע להסדרת ההתיישבות הצעירה, בטענה שלא מדובר במאחזים אלא ביישובים שכבר נחשבים מבוססים והם ככל היישובים האחרים ביהודה ושומרון. נכון לרגע זה אין הסכמות בין הצדדים.

07:48 | לשקד הוצע תפקיד יו"ר הכנסת - אך היא סירבה

במסגרת הניסיונות למצוא תפקיד הולם לאיילת שקד, עלה רעיון ששקד תכהן כיושבת ראש הכנסת, אך היא סירבה להצעה. בימינה מודים שתיק המשפטים לא יהיה בידיהם ושהם השלימו עם זה שיו"ר תקווה חדשה גדעון סער יכהן בתפקיד. הצוותים של יו"ר יש עתיד יאיר לפיד ויו"ר ימינה נפתלי בנט נפגשו אתמול עם כל צוותי המפלגות שאמורות לקחת חלק בממשלה החדשה.

על נושא מהותי אחד יש הסכמה כבר עכשיו בין כל המפלגות שאמורות להרכיב את הקואליציה של בנט ולפיד – להעביר בכנסת לאחר הקמת הממשלה תקציב דו שנתי לשנים 2022-2021. זאת מתוך הבנה שכך ניתן להעניק אורך נשימה לקואליציה, ולא יהיה צורך לעבור את אישור התקציב פעמיים בשנה וחצי הקרובות – נושא שבדרך כלל גורם לנפיצות.

בד בבד, חברי הכנסת מיהדות התורה מאיר פרוש וישראל אייכלר שלחו אתמול מכתב לראש הממשלה נתניהו, ובו הפצירו בו: "אין לנו שום רצון להגיע לבחירות חמישיות שעלולות להסתיים בתבוסה למפלגות הימין והחרדים. לכן צריכים לגבש את מפלגות הגוש המסורתי למאמץ משותף להקמת ממשלת ימין, למנוע בחירות ולא להקדימן. הדרך היחידה למנוע ממשלת שמאל וגם למנוע בחירות היא הצהרה ברורה שלך בטרם תקום ממשלת שמאל כי תעניק לאחד מגוש הימין שיצליח לאחד את 65 ח"כי הימין את ראשות הממשלה לשנה וחצי הראשונות ברוטציה".

הפופולריים