אם תוכנית הרמזור לא תאושר - גמזו עשוי להתפטר

אם תוכנית הרמזור לא תאושר - גמזו עשוי להתפטר

קבינט הקורונה צפוי להתכנס ביום ראשון ולאשר את המתווה של ממונה הקורונה. להערכת גורמים במשרד הבריאות - זה המקום שיגרום לו להסיק מסקנות אישיות • גורמים במשרד הביטחון: רשות החירום הלאומית - גוף שקיים על הנייר
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
פרופ' רוני גמזו
צילום: צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

ממונה הקורונה, פרופסור רוני גמזו, עשוי להודיע על התפטרותו אם לא יאשר קבינט הקורונה, שייתכנס ביום ראשון, את תוכנית הרמזור. כך דיווח הערב (שישי) פרשננו מרדכי גילת בתוכנית "השבוע" בכאן 11.  להערכת גורמים במשרד הבריאות - זה יהיה קו פרשת המים שלו, וזה המקום שיגרום לו להסיק מסקנות אישיות.

גורמים במערכת הבריאות אמרו כי הם מזהים אצל פרופסור גמזו כעס רב על ניסיונות הפוליטיקאים להוציא את הרוח ממפרשיו ולפגוע בעצמאותו. ממונה הקורונה לא מתכוון לחזור בו מדרישתו החד משמעית למנוע את יציאת אלפי חסידי ברסלב לאומן.

על רקע האפשרות של סגר בחגים, גורמים בכירים במערכת הבריאות התייחסו לדרישת שר הבינוי והשיכון יעקב ליצמן מגמזו להתפטר, ואמרו כי הקריאה הזו כוונה לאוזניים של אנשי המחנה החרדי בלבד כדי להרגיע את השטח. הגורמים ציינו כי מערכת היחסים בין השניים טובה.

על פי גורמים המעורים בנושא, ראש הממשלה בנימין נתניהו מתכוון להמתין עם ההכרעה בנוגע לסגר בחגים בהתאם לנתוני התחלואה. התוכנית היא לדחות את ההכרעה בנוגע לחגים בכעשרה ימים, אך גמזו מתכנן שאותו סגר יכלול הגבלות תנועה בערים האדומות - ובכל רחבי הארץ רק במהלך ראש השנה וביום הכיפורים. ובמקביל, גם נושא פתיחת השמיים למדינות נוספות עדיין על הפרק וישנן מדינות נוספות שמקיימות מגעים לפתיחת השמיים עבור ישראלים: קפריסין, גיאורגיה, הונגריה ואוסטריה.

בתוך כך, מי שאמורה להעניק לגמזו רוח גבית במלחמה בקורונה היא רשות החרום הלאומית, אך גורמים במשרד הביטחון אומרים שהגוף הזה משותק כבר שנה וקיים רק על הנייר. על אף שלפני כחודש הושלם המכרז למינוי מנהל קבוע לרשות ונקבע כי שלושה מתוך שמונה מתמודדים הגיעו לגמר - אין עדיין מנהל קבוע לגוף הזה.

שר הביטחון בני גנץ ממשיך להתלבט בין טייס קרב בדרגת תא"ל, לבין קצין מפיקוד העורף באותה דרגה, לבין קצינה בדרגת אל"מ שהצטרפה למועצה לביטחון לאומי לפני כמה חודשים. עכשיו מבקשת הקצינה להתמנות לתפקיד הבכיר.

על פי סדר היום של קבינט הקרונה, שהופץ אתמול לשרים, צפוי הקבינט לאשר ביום ראשון את מתווה הרמזור שגיבש ממונה הקורונה. זאת לאחר שאישור התוכנית נדחה כמה וכמה פעמים. כמו כן, בדיון תוצג תמונת המצב על ידי ראש המועצה לביטחון לאומי ויוצג מתווה החזרה ללימודים – יומיים לפני פתיחת השנה. 

בתחילת השבוע פורסם כי הייתה התקדמות משמעותית בדיונים בין גמזו לשרים החרדים בנוגע למתווה בתי הכנסת. בפגישה שהתקיימה ביום ראשון השתתפו גם שר הבריאות יולי אדלשטיין, השרים אריה דרעי, ליצמן ויזהר שי ונרשמה בה התקדמות באשר לשאלת כמות המתפללים שיוכלו בתי הכנסת להכיל.

אתמול בבוקר הגיב גמזו למתקפה נגדו מצד יו"ר הקואליציה מיקי זוהר ואמר בכאן רשת ב: "אני לא חושש מהתקשורת, אני אומר את דעתי. מציע לו לחוקק חוק שיגביל את ההפגנות - מה הוא רוצה ממני?". על אפשרות של סגר בחגי תשרי אמר גמזו: "אם התחלואה תעלה, סגר בחגים זה משהו שאני לא שש אליו, אבל לא הזזתי את האפשרות הזו מהשולחן. אני חושב שאפשר לפתוח את מערכת החינוך במקומות ירוקים, במקומות אדומים - אסור".

הפופולריים