האיומים התממשו: הופסק התיאום הביטחוני עם ישראל

אחרי האיומים: הופסק התיאום הביטחוני עם ישראל

חשיפה: רמאללה ביטלה קו חם שהופעל בין הצדדים, פגישות בין מח"טים משני הצדדים הופסקו • פת"ח פרסם סרטון ובו נראים מנגנוני הביטחון מונעים כניסת כוח ישראלי לחברון • ר"מ ירדן: סיפוח יגרום לנו לבחון את יחסינו עם ישראל
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אבו מאזן בכינוס ברמאללה, 19.05.20
צילום: אי-פי

פרסום ראשון: אחרי האיומים החריפים של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן להפסיק את התיאום הביטחוני עם ישראל בגלל הצהרת ישראל בדבר כוונתה להחיל ריבונות על חלקים מיו"ש - הערב (חמישי) המהלך מתחיל להתממש. המסר הועבר גם לגורמים בישראל. לכאן חדשות נודע כי אחת ההחלטות שהתקבלו ברמאללה היא לבטל את "הקו החם" שמופעל במקרי חירום לחילופי מידע בין קצינים מישראל והרשות. הקו נותר פעיל גם כשהרשות צמצמה את התיאום הביטחוני בעת משבר המגנומטרים בקיץ 2017. בד בבד, ראש ממשלת ירדן הזהיר כי ארצו תבחן את יחסיה עם ישראל אם האחרונה תבצע צעדים חד-צדדיים, בגיבוי אמריקני. 

דוגמה להפסקת שיתוף הפעולה מנסים הערב הפלסטינים להמחיש באמצעות סרטון שמפרסם הפת"ח. הסרטון מראה ג'יפ של כוח ישראלי מעוכב בידי אנשי מנגנוני הרשות הפלסטינית במדים המונעים את כניסתם לעיר של חיילי מילואים של מג"ב שעקבו אחר משאית חשודה לתוך לאזור פלסטיני. החיילים הוצאו מהמקום בסופו של דבר בתיאום עם הצבא. 


בין השאר הוחלט הערב בפגישה בין ראש הממשלה הפלסטיני, מוחמד שתאייה, לראשי המנגנונים לעצור את הפגישות בין הצדדים בדרג מח"טים ובדרגים נמוכים יותר. גורמים פלסטינים הודיעו לצד הישראלי כי מעתה כאשר ייכנס ישראלי בשוגג לשטחי הערים והכפרים שלא יטלפנו אליהם ויפתרו זאת לבד.

ראש ממשלת ירדן, עומאר א-רזאז, אמר הערב בריאיון לסוכנות הידיעות פטרה: לא נקבל צעדים חד-צדדיים ובהתבסס על כך תהיה לנו הזדמנות לבחון מחדש את היחסים עם ישראל על כל היבטיו - "אך לא נמהר ולא נקדים את המאוחר". בריאיון הוא ציין כי ישראל מנסה לנצל את העיסוק של העולם בקורונה ואת התקופה שאחרי הבחירות כדי לנקוט צעדים חד-צדדיים בשטח. הוא אף הזהיר מכך שישראל תהפוך למדינה גזענית במצב כזה, והביע תקווה שתהיה עמדה ערבית מאוחדת בסוגיה.

מוקדם יותר, בכיר הרשות הפלסטינית סאיב עריקאת אמר כי רמאללה אינה מעוניינת באנרכיה ובאלימות ולא תאפשר פגיעה בסדר הציבורי ובשלטון החוק בשטחה. כל מערך התיאום הביטחוני בין ישראל לרשות הפלסטינית עומד להיסגר והחל להיסגר בפועל, אך לא תהיה השפעה על ההיבטים ההומניטריים היום-יומיים והרשות תמשיך להעניק שירותים לאנשיה ולא תזניח את צורכיהם, אמר עריקאת בתדרוך לכתבים זרים בזום.

"גם בצל הפסקת התיאום עם ישראל, אם נראה ישראלי שנקלע לתאונת דרכים ליד יריחו לא ניתן לו לדמם למוות", הבהיר עריקאת בשיחה. הוא ציין כי הרשות יכולה לנייד את כוחות הביטחון שלה ממקום למקום בגדה גם בכלי רכב אזרחיים, ולכן הוא אינו צופה שהפסקת התיאום הביטחוני עם ישראל תהווה בעיה במישור זה. עוד אמר עריקאת כי הרשות הודיעה רשמית לסי-איי-איי שההסכמים הביטחוניים עמם אינם בתוקף עוד, והעבירה מסר זהה גם לישראל. 

לעומת זאת, בכירים פלסטינים מתחו ביקורת אתמול על ההחלטה של אבו מאזן, ומסרו לכאן חדשות שמדובר בצעד לא ישים ובהחלטה חפוזה. לדבריהם, "היה צריך להמתין לסיפוח בפועל, למה היה צריך לעשות זאת לפני שקרה משהו בשטח". בכיר נוסף הוסיף: קשרנו את עצמנו כל כך חזק לישראל שאין זה אפשרי בכלל לנתק. "בלי תיאום עם ישראל לא נוכל להכניס מחט לשטחים, אפילו חלב לא יהיה לנו".

כמו כן, הרשות הפלסטינית מסרבת לקבל את הציוד הרפואי להתמודדות עם קורונה שנשלח אליה שלשום מאיחוד האמירויות ונחת בנמל התעופה בן גוריון בטיסה ישירה מאבו דאבי. מקורות פלסטינים מסרו לכאן חדשות כי השלטונות באבו דאבי כלל לא תיאמו איתם את המשלוח, והדרך שבה נשלח הסיוע אינה מקובלת על הרשות.

"אם איחוד האמירויות רוצה לעשות נורמליזציה עם ישראל, אז לא על הגב שלנו", אמר מקור פלסטיני לכאן חדשות. הוא הוסיף כי משרד הבריאות ברמאללה סירב לקבל את משלוח הסיוע לאחר שהתברר לו כי הדבר תואם עם ישראל והאו"ם בלבד, ולא עם שום גורם פלסטיני. "לא ראינו מה כולל המשלוח ואף אחד לא דיבר איתנו", ציין.

מקורות באו"ם אמרו לכאן חדשות כי תרומת הסיוע הרפואי מאיחוד האמירויות, שהרשות הפלסטינית סירבה לקבל עד כה, תחולק לאלה שהכי זקוקים לה. עוד נמסר שסביר שחלק גדול ממנה יופנה לרצועת עזה, שם הצרכים רבים מאוד. המשלוח שהגיעו מאיחוד האמרויות כולל בין השאר עשר מכונות הנשמה. 

הפופולריים