פנייה ליועמ"ש: בטל את פיטורי אמי פלמור

פנייה ליועמ"ש: בטל את פיטורי אמי פלמור

התנועה לאיכות השלטון שיגרה מכתב דחוף לשר המשפטים ולמנדלבליט, שבו דרשה לבטל את פיטוריה של מנכ"לית משרד המשפטים, שנעשו בניגוד להנחיות ולכללי המנהל התקין. ככל הנראה, המהלך נועד כדי להוציא את פלמור מהוועדה שתבחר את פרקליט המדינה החדש
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אמי פלמור
צילום: צילום: הדס פרוש, פלאש 90

"אם לא יבוטלו פיטורי המנכ"לית תוך 24 שעות – נשקול הליכים משפטיים": התנועה לאיכות השלטון שיגרה הערב (שלישי) מכתב דחוף לשר המשפטים אמיר אוחנה וליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, בו דרשה לבטל את פיטורי מנכ"לית משרד המשפטים אמי פלמור שנעשו, לטענתם, בניגוד להנחיות ולכללי המנהל התקין.

"לא יעלה על הדעת ששר בממשלת מעבר, שמונה לתפקידו לתקופה של חודשים ספורים, יחליט לפטר את מנכ"לית המשרד. הדבר נוגד את הנחיות היועץ המשפטי לממשלה, את ההיגיון הפשוט, פוגע קשות באמון הציבור ומעלה חשש כבד לשיקולים זרים בהחלטה זו", נכתב במכתב.

שר המשפטים החדש החליף את פלמור, כדי להביא את איש אמונו לתפקיד, שכן התפקיד הוא משרת אמון. ועדת החריגים תבחן אם נכון וראוי למנות מנכ"ל חדש. מנכ"ל משרד המשפטים יושב בוועדות איתור שבוחרת את פרקליט המדינה הבא, שצפוי להיבחר בעוד כמה חודשים. ככל הנראה, מהלך זה של אוחנה נועד להוציא את פלמור מוועדת האיתור, ולהכניס איש שלו לוועדה. במאזן הכוחות בוועדה, יש חשיבות למנכ"ל המשרד שמונה על ידי שר המשפטים.

בדרך כלל בכניסת שר חדש המנכ"ל מתחלף. שרת המשפטים הקודמת איילת שקד השאירה את המנכ"לית, אך פלמור הייתה בתפקיד מאז שמונתה על ידי ציפי לבני כשהייתה שרת משפטים. 

חברי הכנסת אחמד טיבי ואוסאמה סעדי גם פנו במכתב בהול ליועץ המשפטי לממשלה ולנציב שירות המדינה, וביקשו להורות על ביטול החלטת שר המשפטים ולא למנות מחליף. השניים הוסיפו כי "מדובר בממשלת מעבר ובתקופת בחירות, אין סמכות חוקית ומנדט לשר המשפטים להדיח מנכ״לים ולמנות חדשים, גם אם מדובר במשרת אמון".

"מדובר במנכ״לית מקצועית ממעלה ראשונה, מההחלטה נודף ריח של הדחה על רקע פוליטי, מדובר במחטף וקביעת עובדות מוגמרות לפני הבחירות. תמוה שהדבר הראשון שעשה השר, מלבד התבטאות מסוכנת בעניין אי כיבוד פסקי דין, הוא להדיח מנכלית מקצועית ביותר ויש לעצור מהלך זה לאלתר".

בהודעת משרדו של אוחנה נמסר כי פלמור פורשת מתפקידה בתום חמש שנים וחצי, אך צוין כי הדבר נעשה על פי בקשתו של אוחנה ובסיכום איתו. אתמול הגיש השר לנציבות את בקשתו למנות לתפקיד את עורך הדין אופיר כהן, שהיה מג"ד ומאנשי עמותת אנשי המילואים.

הפופולריים