סערת דברי הרב הראשי

מנכ"ל משרד הדתות: אם ייתנו לי את ההוראה - אעזוב את הארץ

מנכ"ל משרד הדתות: אם ייתנו לי את ההוראה - אעזוב את הארץ
אחרי הסערה סביב אמירתו של הרב הראשי לישראל יצחק יוסף, "אם יכריחו אותנו ללכת לצבא, ניסע כולנו לחוץ לארץ", יהודה אבידן אמר בכאן רשת ב: "כשהנשיאה חיות התבטאה נגד הרפורמה אף אחד לא הזדעזע"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
דוד כהן, פלאש 90, אייל מרגולין
צילום: דוד כהן, פלאש 90, אייל מרגולין

אחרי סערת האמירה של הרב הראשי לישראל יצחק יוסף, מנכ"ל משרד הדתות יהודה אבידן אמר הבוקר (ראשון) בתוכנית "קלמן ליברמן", עם קלמן ליבסקינד ואסף ליברמן, בכאן רשת ב: "אם ייתנו לי את ההוראה - אעזוב את הארץ". 

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי

האזינו לריאיון המלא:

אבידן הוסיף, "כשהנשיאה חיות התבטאה נגד הרפורמה אף אחד לא הזדעזע, אני בעד שתזדעזעו בעקביות. אני רוצה לשחזר אם הזדעזעת ככה באותה צורה. כמה איים נבנו בחו"ל על עילת הסבירות או על הוועדה למינוי שופטים". לדבריו, "הרב יצחק יוסף שם את הדברים על השולחן שבאים מנסים לכלות ולסגור את עולם התורה, סוגרים את התקציבים והישיבות ומגייסים את כולם. אין רצון להבין את מה שקורה במדינה, איך לתקן ולעשות, זה נושא פוליטי. מי שמבקש לסגור את עולם התורה והישיבות, זה לא אנשים שרוצים להגיע להבנה או לחשוב מה צריך או מה שלא צריך, אלא רצון אחר לגמרי".

אבידן נשאל "מי לא רוצה להגיע להבנה?", והשיב: "הרב יצחק יוסף לא אדם שנפל מהירח ולא מבין. ערך לימוד התורה, אלה שלומדים תורה, אנחנו לא באים להגן על אדם שלא בא ולומד. אלא על אדם שמתחיל בבוקר ועד הלילה יושב ולומד, הוא בן אדם שמציל את עם ישראל".

אבידן עצמו תקף ואמר: "כמה לא מתגייסים לציבור החילוני בכל שנה? עשרות אלפים. אני לא יודע לומר כמה מהמשתמטים לא לומדים תורה, אני לא אפוטרופוס למי שיושב ולומד. ב-1984 אני הייתי הרב הראשי של גבעתי, הראשון שקלט את בני ישיבות ההסדר שעברו הם היו בשיריון ועברו לחטיבת חי"ר. המטריה של הצבא, שרצה מאוד מאוד לקלוט את הבנים הבין את הצרכים והיה אכפת לו לשלב אותם. הצבא היום, שאתה רואה את הלחימה של עזה, ופתאום שמעו שיותר אנשים מניחים תפילין. אי אפשר להזדעזע באותה נשימה. רוצים את זה? תנו את המטרייה הנכונה".

האזינו לעוד יום: 

מנכ"ל משרד הדתות הסביר "הוא התכוון ללומדי התורה. הרב יצחק יוסף הוא המנהיג הגדול ביותר בציבור החרדי הספרדי, הוא אומר את המילים של אביו, שאמר בדיוק אותו הדבר, לא בערך ולא פחות. בחו"ל הם ילמדו תורה. התורה לא תלויה רק במימון, יש כאן מגמה, אתה לא מסתכל על כמה ארוחות ביום. אני מציע להיכנס לישיבה ולשבת יומם וערב. את המדרון התלול הזה כולם רואים ומבקשים לסגור את עולם התורה. יש ערך של לימוד התורה והופך לרב ופותח עוד ישיבות. כל אחד צריך ללמוד עד שהוא אומר די והוא רוצה לעזוב. אם מדינת ישראל צריכה לחשוב שאתחיל לנסוע בשבת, מנהיג גדול לא מסתכל מה יהיה בעוד שעה אלא על העתיד".

לאחר מכן, אבידן התבטא באופן חריג ואמר: "אם אקבל הוראה אני אעזוב את הארץ. אף אחד לא צריך לעשות דברים בכפייה. אל תדאגו על החיים בחו"ל. כקולקטיב, איך אנחנו רוצים לראות את עם ישראל. הציבור החרדי בזמן הלחימה תורם מאוד, כולו נרתם והתנדב, תומכי הלחימה יכולים להיות עם מדים ובלי מדים. אנחנו יכולים להיות תומכי לחימה כמו במצב הקיים. לראות את הערבות ההדדית". 

הרב הראשי לישראל (הספרדי) יצחק יוסף, אמר אמש בשיעור התורה השבועי: "שבט לוי פטור מהצבא, לא לוקחים אותם בשום פנים ואופן, יהיה מה שיהיה. אם יכריחו אותנו ללכת לצבא, ניסע כולנו לחוץ לארץ, נקנה כרטיסים. כל החילונים האלה שלא מבינים, הם צריכים להבין שבלי התורה, הכוללים והישיבות לא הייתה הצלחה לצבא. הצלחת הצבא זה רק בזכות בני התורה".

הדבר עורר תגובות, והשר סמוטריץ' צייץ בתגובה את תמונת בן דודו שנפל היום בעזה, עמישר בן דוד, והתייחס לדבריו של הרב: "‏נלחם על הגנת המולדת. ‏נפל על קידוש השם, העם והארץ. ‏אמירות אחרות מנוגדות לתורה, מכאיבות ומוסיפות בלב פצע על פצע, אני מקווה שמי שאמר אותן ישכיל להבין את טעותו, לחזור בו ולהתנצל". השר בן גביר התייחס: "אנחנו לא מאמינים בכפיה על ציבור חרדי להתגייס והדברים צריכים להיות מתוך הבנה ואהבה. אפשר לפתור הרבה מהמחלוקת דרך גיוס מותאם למשטרה ולמשמר הלאומי. לעולם לא נעזוב את ארצנו הקדושה!"

הפופולריים