החלת דין הרציפות

כדי למנוע את התנגדות גלנט וח"כים מתלבטים: נתניהו שוקל להפוך את ההצבעה על חוק הגיוס לאי אמון

המהלך ששוקל נתניהו כדי למנוע התנגדות במפלגה לחוק הגיוס
שר הביטחון כינה את ההצעה של חוק הגיוס "קרקס פוליטי" וצפוי שלא לתמוך בה. לצידו, חברי כנסת נוספים בליכוד שצפויים להתנגד בהצבעה הלילה על החלת דין הרציפות על הצעת החוק של גנץ • גם הרשימה הערבית המאוחדת הודיעה: "לא ניתן יד להמשך שלטון נתניהו"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יונתן זינדל, פלאש 90
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוקל להפוך את ההצבעה שתתקיים הלילה על החלת דין הרציפות - לאי אמון, כדי לנסות למנוע את התנגדות שר הביטחון גלנט וחברי כנסת מתלבטים נוספים מהליכוד לחוק הגיוס. 

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

ההצבעה על החלת דין הרציפות על חוק הגיוס צפויה לעלות הלילה במליאת הכנסת אחרי חצות. שר הביטחון יואב גלנט מתכוון שלא לתמוך בהצעת חוק הגיוס שתעלה, במחאה על קידומה. כך פורסם היום (שני) בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב. בצעד חריג: גלנט יתייצב במליאה ויצביע נגד קידום חוק הגיוס מהכנסת הקודמת

הכנסת צפויה להצביע על החלת דין הרציפות על הצעת חוק הגיוס שקידם בני גנץ בממשלה הקודמת. גלנט אמר בממשלה שמדובר ב"קרקס פוליטי" שהוא לא רוצה להשתתף בו. גם חברת הכנסת טלי גוטליב שקלה שלא לתמוך בחוק, אך בבוקר צייצה סרטון של זרי אבל שהונחו בפתח ביתה וכתבה: "מופרעים שכמותכם. אם התלבטתי לרגע אם להתנגד, הזרים שהנחתם בפתח ביתי שכנעו אותי להצביע בעד. לא תנסו להטיל עליי אימה". חברי כנסת נוספים איימו בשיחות סגורות שלא יצביעו בהצבעה הערב ובהצבעות בהמשך.

בקואליציה מקיימים שיתוף פעולה שקט עם מפלגת חד"ש תע"ל בנושאים אחרים ומקווים שהמפלגה לא תתייצב כולה להצבעה נגד החוק.

"לא ניתן יד להמשך שלטון נתניהו"

עם זאת, מהרשימה הערבית המאוחדת נמסר כי תצביע נגד החוק, זאת "במיוחד מכיוון שההצבעה שלנו עלולה להפיל את הממשלה ההרסנית והקיצונית יחד עם החוק".

על פי הודעה המפלגה, "נכון שאי התערבות בחוקים הקשורים לגיוס יהודים הייתה נהוגה עד היום, אבל המצב עכשיו קשור להפלת הממשלה הגרועה והגזענית הזו בראשות נתניהו סמוטריץ' ובן גביר". יושב הראש איימן עודה כתב: "בואו נשים סוף לשמועות, לא ניתן יד להמשך שלטון נתניהו".

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה פה אחד את חוק הגיוס ב-16 במאי. זאת, בהסתמך על דין רציפות, אף שהייעוץ המשפטי לממשלה הציג חוות דעת ולפיה יש מניעה משפטית, משום שעל הוועדה לקבל תחילה עובדות מעודכנות, ועמדה מעודכנת של מערכת הביטחון. השרים הציעו להצביע בניגוד לעמדת היועמ"ש, והחרדים נעדרו מהדיון.

בחוות הדעת שנכתבה על ידי לימון נטען כי קיימת מניעה משפטית לקדם את חוק הגיוס שאושר בממשלה הקודמת. "ההצעה מתעלמת מהצרכים החדשים והדחופים של צה"ל, נעדרת תשתית עובדתית ומתעלמת מעמדת שר הביטחון", נכתב. בעמדה שגיבש לימון נכתב כי "מטרת כינוס וועדת השרים דווקא היום היא בשל ההליך המשפטי בבג"ץ ולא נעשה הליך סגור לאישור וקידום ההצעה".

הפופולריים