עסקת חטופים

בשל ההתקדמות במו"מ: ההכרזה על הכרעת חמאס ברפיח נדחתה

בשל ההתקדמות במו"מ: ההכרזה על הכרעת חמאס ברפיח נדחתה
צה"ל ממשיך במקביל בפעילות באזור ציר פילדלפי. ארה"ב הצהירה: מוכנה לסייע למנוע את התעצמות חמאס דרך גבול מצרים • גורמים ישראלים: "ההתקדמות בשיחות מאפשרת הגעה למנגון שיוביל לסיום המלחמה" • האם חמאס באמת מפגין גמישות בשיחות?
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ציר פילדלפי
ציר פילדלפי צילום: דובר צה"ל

גורמים במערכת הביטחון אומרים כי ההתקדמות במגעים לעסקת חטופים יובילו לדחיית ההכרזה של ישראל על הכרעת חטיבת רפיח של חמאס - כאשר במקביל נמשכות פעולות צה"ל בציר פילדלפי. כך פורסם היום (שלישי) בחדשות הערב בכאן 11.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי
רשימת שמות החטופים בעזה - והמשוחררים

במקביל, ארצות הברית הביעה נכונות להיות מעורבת בצורה משמעותית במניעת התעצמות חמאס דרך ציר פילדלפי, והדבר ייעשה באמצעות בניית קיר סלארי - כפי שבוצע בגבול בין עזה לישראל. לפי גורמים המעורים בנושא, במהלך השיחות בקהיר ביומיים האחרונים, הבכירים האמריקנים 'הפגינו מעורבות עמוקה בתהליך ולתרגום העתידי שלו בשטח'.

סוגיית ציר פילדלפי ומעבר רפיח הייתה במוקד השיחות המו"מ ביומיים האחרונים בין המשלחת הישראלית למתווכות בקהיר. המשלחת, ששבה הבוקר ארצה, דיווחה על התקדמות משמעותית בנושאים אלה. גורמים ישראלים המעורים בשיח עם המתווכות אומרים כי התקדמות זו תאפשר את המשך המשא ומתן שיתמקד במציאת מנגנון מוסכם למעבר בין שלבי העסקה, סיום המלחמה, וסוגיית הווטו הישראלי על שמות האסירים שישתחררו.

בכיר ישראלי המעורב בשיחות אמר היום לכאן חדשות: "אנחנו נמצאים במומנטום חיובי וצריך לעשות הכול כדי לנצל אותו. יש כרגע הזדמנות להגיע לעסקה, ויכול להיות שהיא לא תחזור על עצמה".

האם חמאס באמת התגמש בשיחות? "לא שינה פסיק"

ארגון הטרור הודיע בימים האחרונים כי הוא מפגין גמישות בשיחות המשא ומתן. אולם מקור בכיר המעורב במגעים אמר לכאן חדשות כי מאז שחמאס הגיש את המסמך המתוקן שלו למתווכות בשבוע שעבר - "הוא לא שינה אפילו פסיק אחד באותו מתווה", ושומר על סטטיות מוחלטת כבר כמה ימים ולא מוכן להתגמש יותר.

סבב המגעים בקהיר הסתיים והוא ימשיך מחר בדוחא, כאשר לפי אותו מקור הגורם המרכזי שמפעיל את מכבש הלחצים הכבד ביותר על הצדדים להגיע לעסקה זו לא מצרים או קטר - אלא ארצות הברית.

הפופולריים