חוק הגיוס

"הצבא הולך על קצות האצבעות": הביקורת על ראש אכ"א

"הצבא הולך על קצות האצבעות": הביקורת על ראש אכ"א
בדיון סודי בוועדת חוץ וביטחון הציג נציג צה"ל את ההכנות לגיוס בני ישיבות - חברי הכנסת לא אהבו את מה ששמעו. האלוף יניב עשור חשף שיערכו התאמות במיונים בבקו"ם לצרכי החרדים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יולי אדלשטיין וראש אכ"א יניב עשור
יולי אדלשטיין וראש אכ"א יניב עשור צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

חברי ועדת חוץ וביטחון תקפו את ראש אכ"א, האלוף יניב עשור, בדיון שנערך בסוגית חוק גיוס בני הישיבות לצה"ל. כך פורסם היום (רביעי) בתוכנית "הבוקר הזה" עם אריה גולן, בכאן רשת ב.

בביקורת שהושמעה נגד ראש אכ"א, נטען כי אין כל סיבה שהצבא יחשוש מפני גיוס חרדים וילך "על קצות האצבעות", מכיוון שמדובר בצורך ממשי של מערכת הביטחון שמשוועת לכוח אדם בצל המלחמה. 

 הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

ראש אכ"א הציג את יעדי הגיוס של חיילים חרדים בשנתיים הקרובות: 4,800 בשנה הקרובה ובשנת 2025. עשור אמר כי הצבא מעוניין לגייס כמה שיותר חיילים חרדים נשואים ופירט את פילוח הגילאים המבוקש לגיוס מבחינת צה"ל: 50% עד גיל 21, 40% מגיל 24-21 ועוד 10% מגיל 26-24.

ראש אכ"א נשאל כיצד ניתן יהיה לערוך מבחני מיון לבני הישיבות, שלא לומדים לימודי ליב"ה במערכת החינוך החרדית. עשור ענה כי יש כלים לאבחון מועמדים מהציבור החרדי, ואף ציין כי יהיו התאמות לכך וכי בין השאר בבקו"ם יהיו מאבחנים גברים.

חבר הכנסת משה קינלי טור פז אמר כי תהיה זו טעות להקים חטיבה חרדית, מכיוון שהדבר עלול ליצור מיליציות וכי מוטב לשלב את החרדים בפלוגות או גדודים חרדים.

קינלי הוסיף כי יש לשים דגש לא רק על כמות החיילים המתגייסים, אלא גם על האיכות ועל כך שיגיעו לגיוס כשהם חרדים, אחרת תתקבע בחברה החרדית תפיסה שהמתגייסים הם "סוג ב".

חברת הכנסת קארין אלהרר שאלה אם התאמות מגדריות שצה"ל מתכנן לבצע במסגרת גיוס חרדים, כך שבני הישיבות יהיו בנפרד מחיילות, הן הכרחיות.

חבר הכנסת דן אילוז אמר כי יש לבחון כיצד גיוס חרדים ישפיע על ימי המילואים שהמילואימניקים צריכים לעשות. לדבריו, העול הגדול שמוטל על חיילי המילואים הוא אחד הגורמים המשמעותיים לגיוס בני ישיבות, וכי בצבא מדברים על 3,000 מגויסים כשהצורך הוא בעשרת אלפים. האלוף עשור אמר בתגובה כי יש לגבש חבילת חקיקה גדולה שתביא בחשבון את הצורך להקל על חיילי המילואים.

חבר הכנסת יבגני סובה אמר לאחר הדיון כי התרשמותו היא שהקואליציה לא באמת מנסה להביא לחוק גיוס מוסכם אלא לנסות להרוויח זמן.

זמן קצר לפני תחילת הדיון אתמול הודיע השר גלנט כי יוציא צווי גיוס לחרדים בחודש הקרוב. האלוף עשור הודה כי עדיין איננו יודע כמה צווי גיוס יוצאו.

הפופולריים