-
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

ראש צוות רפורמת נכי צה"ל: לא יכול לכהן בתפקיד

היועצים המשפטיים של משרד הביטחון קבעו - פרופ' שמר לא יכול לעסוק בטיפול הרפואי בנכים ואספקת השירותים, מאחר שהוא מצוי בניגוד עניינים בשל היותו יו"ר אסותא. שמר טען שאי אפשר לבצע את התפקיד תחת המגבלות הללו, ועבודת הצוות הושבתה • הממשלה אישרה את רפורמת נפש אחת
כרמלה מנשה ואיתי בלומנטל
09 במאי 2021
12:55
עודכן ב 15:33

הטיפול בנכי צה"ל - הפארסה נמשכת:  ראש הצוות המרכזי לבדיקת הרפורמה, פרופסור שוקי שמר, הודיע היום (ראשון) שלא יוכל למלא את תפקידו. זאת לאחר שהיועצים המשפטיים של משרד הביטחון קבעו שפרופסור שמר, שמבצע את התפקיד בהתנדבות, יכול לעסוק רק בבדיקת הוועדות הרפואיות ולא בנושא הטיפול הרפואי בנכים ואספקת שירותים.

הסיבה לכך לדבריהם היא שפרופסור שמר מצוי בניגוד עניינים, בשל היותו יו"ר רשת בתי החולים הפרטית אסותא. בשל כך, פגישת הצוות הראשונה שהייתה אמורה להתקיים היום לא תתרחש. 

בו-בזמן, הממשלה אישרה היום את הרפורמה לטיפול בנכי צה״ל ופגועי הנפש. שר האוצר ישראל כ"ץ הודיע על המהלך בחשבון הטוויטר שלו: "‏רפורמת נפש אחת תתחיל לתקן עוול ארוך שנים. שולח את תפילתי לרפואתו השלמה של איציק סעידיאן, ומקווה שהוא יזכה לראות את הרפורמה שיוצאת לדרך".

בשל המגבלות, פרופסור שמר הודיע שהוא אינו יכול לעמוד בראש הוועדה. הוא הסביר ששני הנושאים קשורים זה בזה ולא ניתנים להפרדה אם רוצים לעשות שינוי אמיתי בתחום. פרופסור שמר שימש בעבר כקצין הרפואה הראשי בצה"ל. הוא כיהן בין השאר כמנכ"ל קופת החולים מכבי, מנכ"ל משרד הבריאות ויו"ר הוועדה להרחבת שירותי הבריאות.

"פרופסור שמר הוא הבחירה הנכונה ביותר", אמר לכאן חדשות גורם ביטחוני. "הוא מכיר את המערכת הצבאית והאזרחית, מכיר את נכי ופצועי צה"ל. הוא עסק בניהול מערכות ומנהלות גדולות, הוא מכיר את נושא התקציב ובקיא בכל הנושאים הרפואיים. יש לו ניסיון מערכתי רב בניהול רשת בתי חולים ואספקת שירותים קהילתיים. אם הם רוצים להביא איש מקצוע שיעשה שינוי, הוא חייב להכיר את המערכת לעומק ובאיזשהו אופן להיות מחובר לה". עוד הוא הדגיש כי ״גם שר הביטחון וגם המנכ"ל מצאו את האיש שיכול להביא את השינוי, ועכשיו הוועדה החשובה הזאת תקועה". 

ממשרד הביטחון נמסר: "פרופסור שמר הוא מהמומחים הגדולים במדינת ישראל לרפואה ציבורית. אנו בטוחים שתימצא הדרך שבה יוכל לתרום מניסיונו הרב למען שיקומם של נכי צה"ל".

ביום חמישי האחרון הושגו הסכמות בסוגיית מקורות התקציב לרפורמת "נפש אחת" באגף השיקום. 300 מיליון שקלים יוקצו לצורכי הטיפול והשיקום של נכי צה"ל ומערכת הביטחון, בדגש על נפגעי פוסט טראומה. יוקם מנגנון מידי שיסייע לנפגעי פוסט-טראומה ו-60 תקני כוח אדם יתווספו מיידית לאגף השיקום.