צילום: אי-פי

צה"ל: שיגור הרקטות בשישי - תגובת הג'יהאד האסלאמי על השמדת המנהרה

מתחקיר הירי עולה כי מדובר באמצעי לחימה איראניים, ששימשו את הארגון גם בירי לעבר מוצב צה"ל לפני כחודש. השיגורים בוצעו במהלך טקס לאורון שאול, שגופתו מוחזקת בידי חמאס
רועי שרון
03 בינואר 2018
10:35

צה"ל פרסם היום (רביעי) את מסקנותיו מחקירת אירוע שיגור הרקטות מרצועת עזה לעבר ישראל ביום שישי האחרון. השיגור התרחש בעת הטקס שנערך בעוטף עזה לציון יום הולדתו של אורון שאול, שגופתו מוחזקת בידי החמאס. 

מהחקירה עולה כי אמצעי הלחימה האיראני ששוגר באותו היום זהה במאפייניו לאמצעי הלחימה ששוגר ב-30 בנובמבר על ידי ארגון הג'יהאד האסלאמי לעבר מוצב צה״ל בצפון הרצועה. נוסף על כך, בצה"ל מציינים כי מועד השיגור החריג והתזמון המחושב למועד הטקס, מביאים את מערכת הביטחון להערכה כי מדובר בסבירות גבוהה בפעולה שביצע ארגון הג'יהאד האסלאמי.

עוד עולה מחקירת האירוע כי שיגור הרקטות של הארגון התבצע ככל הנראה כתגובה להשמדת המנהרה ההתקפית שלו בחודש אוקטובר על ידי צה"ל. בפיצוץ המנהרה, שהתבצע בשטח ישראל, נהרגו 14 מחבלים, בהם חמישה קצינים מהג'יהאד האיסלאמי. חמש גופות של מחבלי הארגון שאותרו במנהרת הטרור שהופצצה מחוץ לרצועת עזה מוחזקות בידי ישראל


אתמול פורסם לראשונה בכאן חדשות כי מקימי המכשול נגד מנהרות בגבול רצועת עזה סירבו להמשיך את עבודתם מחשש לחייהם. הם הפסיקו את עבודתם מאז פיצוץ מנהרת הטרור לפני כחודשיים, והעבודה התעכבה במשך שבועות. 

ביום שני התפוצצה רקטה ששוגרה מרצועת עזה בשטח פתוח במועצה האזורית אשכול. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. התרעת "צבע אדום" לא הופעלה, ככל הנראה משום שהירי כוון לשטח פתוח. בתגובה לירי, מסר דובר צה"ל כי מטוסי חיל האוויר תקפו מתחם של חמאס בדרום הרצועה.

התקיפה האחרונה הגיעה לאחר שלושה ימים ללא ירי רקטות לעבר יישובי עוטף עזה. ביום שישי האחרון שוגרו שלוש רקטות מרצועת עזה לשטח ישראל. אחת מהרקטות פגעה ישירות במבנה באחד מקיבוצי המועצה האזורית שער הנגב, ומערכת כיפת ברזל יירטה את השתיים הנוספות. לא היו נפגעים. בתגובה לירי, תקף צה"ל עמדות של חמאס בצפון הרצועה.