טראמפ בבית הלבן, אתמול
צילום: אי-פי

דיווח: טראמפ מתכוון לסלק דיפלומטים רוסים בעקבות הרעלת המרגל בבריטניה

לפי "בלומברג", הנשיא האמריקני צפוי להכריז על המהלך ביופם שני, אולם רוצה לוודא תחילה כי מדינות אירופה יפעלו באופן דומה
מערכת כאן חדשות
24 במרץ 2018
17:34
עודכן ב 18:34

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ מתכוון לגרש דיפלומטים רוסים מארצו, על רקע הרעלת המרגל הרוסי סרגיי סקריפל בבריטניה – כך דיווח היום (שבת) האתר "בלומברג". לפי הדיווח, טראמפ קיבל את עצת יועציו להחלת המהלך וצפוי להודיע עליו מחרתיים – אולם רוצה לוודא כי מדינות באירופה יפעלו באופן דומה. מהבית הלבן לא נמסרה תגובה לדברים.

בשבוע שעבר הודיע משרד החוץ הרוסי על גירוש 23 דיפלומטים בריטים, בתגובה לצעדים שננקטו מצד לונדון, שם גם החליטו על גירוש 23 דיפלומטים רוסים מהממלכה.

בנוסף, הרוסים עדכנו את השגריר הבריטי כי הקונסוליה הבריטית ברוסיה תיסגר, והאישור שניתן לבריטניה לפתוח קונסוליה כללית בסנט פטרבורג בוטל. עוד נמסר ממשרד החוץ הרוסי כי מוסקבה שומרת לעצמה את הזכות לנקוט בצעדים נוספים בתגובה ל"צעדים העוינים מצד לונדון".

קודם לכן פרסמו מנהיגי ארה"ב, גרמניה, צרפת ובריטניה הצהרת גינוי משותפת ובה הם מטילים את האחריות להרעלת המרגל על רוסיה. "אנו מזועזעים" מהתקיפה בסלסברי", נכתב בהצהרה. "מדובר במתקפה על הריבונות הבריטית והפרת החוק הבינלאומי". מנהיגי המדינות טראמפ, מרקל, מקרון ומיי, ציינו כי מדובר בתקיפה הראשונה מסוגה של גז עצבים מסוג זה מאז מלחמת העולם השנייה. לטענתם מדובר באיום על ביטחונן של כל ארבע המדינות הללו.

ברקע המתיחות, בשבוע שעבר הטילה ארצות הברית סנקציות כלכליות נוספות נגד אישים וישויות רוסיות. זאת, כצעד נוסף שנוקטת וושינגטון בעקבות התערבותה של מוסקבה בבחירות לנשיאות ארצות הברית לפני כשנתיים ומה שהיא מגדירה: 'פעילות סייבר עוינת'.

לפי שעה יתמקדו הסנקציות החדשות בחמש חברות רוסיות שקשורות למעורבות בבחירות הנשיאותיות ו-19 אישים. נגד שלוש חברות ו-13 אישים הוגשו לפני חודש כתבי אישום על ידי התובע המיוחד רוברט מולר. בין הארגונים שעליהם הוטלו הסנקציות אפשר למצוא את שירותי הביון הרוסיים ה-FSB וה-GRU וכן 6 סוכנים של ה-GRU. לפי הודעת משרד האוצר האמריקני, האקרים רוסיים ניסו לפגוע בתשתיות אמריקניות בתחום האנרגיה, הגרעין, המים, המסחר והייצור, מאז שנת 2016.