נפתלי בנט
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בנט: מזהים היחלשות במעורבות האיראנית באזור

שר הביטחון בכנס לטכנולוגיות צבאיות בתל אביב: "אנו מזהים סימנים ראשוניים של התרופפות וחישוב מסלול מחדש של איראן בסוריה". בנט הוסיף כי ישראל עוברת מתפיסה הגנתית להתקפית
כרמלה מנשה
18 בפברואר 2020
12:12

שר הביטחון נפתלי בנט אמר היום (שלישי) בכנס ניו-טק לטכנולוגיות צבאיות בתל אביב כי "אנו מזהים סימנים ראשוניים של התרופפות וחישוב מסלול מחדש של איראן בסוריה". בנט הוסיף כי ישראל עוברת מתפיסה הגנתית להתקפית: "יש להחליש ולשחוק את ראש התמנון, כדי לפגוע בזרועותיו". 

שר הביטחון ייחס את ההיחלשות האיראנית לקיומן של המחאות במדינה ואמר כי: "העם הפרסי אמר לאייתוללות - 'תפסיקו לבזבז את הכסף ולהקיז את הדם שלנו בהרפתקאות'". בנט ציין כי ההתרופפות בגזרה הסורית היא הזדמנות לישראל: "האיראנים שולחים כוחות כדי לנסות ולהתבסס שם ולהתיש אותנו, אבל אנחנו יכולים להפוך את החיסרון ליתרון. יש לנו עליונות מודיעינית ומבצעית, ואנחנו אומרים לאיראן בצורה ברורה - צאו מסוריה. אין לכם מה לחפש פה".

בתוך כך, מרכז המעקב הסורי דיווח בסוף השבוע כי שבעה בני אדם מכוחות המשטר הסורי ומהמיליציות הפרו-איראניות, נהרגו בליל חמישי בתקיפה המיוחסת לישראל. ביום שבת פרסם העיתון "א-שרק אל-אווסט" כי שניים מארבעת האיראנים שנהרגו היו קצינים בכירים. על פי הפרסום, שציטט את אתר החדשות הלבנוני "ג'נוביה", מדובר בגנרל רידאאי מחמדי, הממונה על שינוע כוחות של משמרות המהפכה באיזור דמשק, ובגנרל חאג' חוסיין, הממונה על חימוש הכוחות האיראניים בסוריה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בריאיון לרדיו חיפה לאחר התקיפה כי "איראן היא האיום הראשון במעלה למדינת ישראל, אנחנו מונעים ממנה באופן שיטתי להתבסס בסוריה". ראש הממשלה אמר לאלי לוי כשנשאל על התקיפה: "אני לא מתייחס לדברים ספציפיים שמדווחים ביממה האחרונה. אני רק יכול להגיד שיש לנו מדיניות כללית לפעול נגד המדיניות של איראן בסוריה. האם אנחנו פעלנו הלילה? תשאל את חיל האוויר הבלגי".