משי זהב
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

יהודה משי זהב ניסה לשים קץ לחייו - מצבו אנוש

חוקרי המשטרה מצאו מכתב התאבדות בביתו של יו"ר זק"א שנחשד בביצוע עבירות מין חמורות, בו נכתב: "את העונש כבר קיבלתי. תשתדלו לזכור את הטוב שעשיתי" • בחודש האחרון התפרסמו עשרות עדויות על תקיפות מיניות שביצע משי זהב לאורך שנים רבות בנשים וגברים, ביניהם קטינים, תוך ניצול מעמדו • מנהל ביה"ח: "ייקח שעות עד שנקבל הערכה לנזק שנגרם לו" • שכנו וחברו של משי זהב לכאן חדשות: "כשדיברנו על התלונות הוא לא הכחיש הכול"
כתבי כאן חדשות
22 באפריל 2021
09:54
עודכן ב 13:31

לאחר שנחשפו תלונות רבות נגדו בגין תקיפות מיניות, יו"ר זק"א לשעבר יהודה משי זהב ניסה היום (חמישי) לשים קץ לחייו בביתו שבגבעת זאב. חוקרי המשטרה מצאו בביתו מכתב התאבדות. משי זהב תלה את עצמו, ואחד מילדיו דיווח למגן דוד אדום שהגיעו למקום ופינו אותו לבית החולים שערי צדק בירושלים. מנהל בית החולים, פרופ' עופר מרין, עדכן: "מצבו אנוש, נשקפת למשי זהב סכנת חיים, ייקח שעות עד שנקבל הערכה לנזק שנגרם לו". 

במכתב ההתאבדות שהשאיר אחריו כתב יהודה משי זהב: "סליחה, את העונש כבר קיבלתי. תשתדלו לזכור את הטוב שעשיתי. תשתדלו לזכור תמיד את מה ששכחתי: 'עין רואה אוזן שומעת וכל מעשיך בספר נכתבים'". 

• יהודה משי זהב הובהל לבית החולים שערי צדק אחרי שניסה להתאבד בביתו
• בחיפוש בביתו מצאה המשטרה מכתב התאבדות
• מנהל בית החולים עדכן: "הוא עבר החייאה ארוכה. נשקפת סכנה לחייו"
• חברו ושכנו של משי זהב התייחס לחשדות נגדו: "הוא לא הכחיש"
• פרקליטו הוסיף: "היו לו ימים לא טובים בגלל הפרסומים, חרה לו ששפטו אותו בתקשורת"

חברו של משי זהב, הרב אהרן בוימל, התייחס לחשדות על תקיפות מיניות: "הוא לא הכחיש, אמר שיש דברים שאין לו שליטה עליהם". החובשת הראשונה שהגיעה לזירה תיארה: "זה היה מראה מזעזע". בחודש שעבר פורסם נגד משי זהב תחקיר, שבעקבותיו ויתר על זכייתו בפרס ישראל ונפתחה נגדו חקירה במשטרה. 

איך פרשת משי זהב לא התגלתה בזמן אמת? "עוד יום"

(גבעת זאב, היום)

אחד משכניו של יהודה משי זהב סיפר לכאן חדשות: "אני מתפלל איתו באותו בית כנסת. אתמול בלילה ישבנו ביחד והוא היה מדוכדך מאוד והרגיש רע עם עצמו בעקבות התחקיר הנוסף שאמור להתפרסם עליו. עשו לו רצח אופי". פרקליטו של משי זהב, היה האחרון שנפגש איתו אתמול בלילה, סיפר לכאן חדשות כי "היו לו ימים לא טובים בגלל הפרסומים, חרה לו ששפטו אותו בתקשורת".

בשבוע שעבר פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי משי זהב יקבל פיצויי פיטורין מזק"א בסך מאות אלפי שקלים. עם פרסום התחקיר נגדו, הודיע משי זהב כי הוא משעה עצמו מתפקיד יו"ר הארגון. לפני כשבועיים הוועד המנהל של זק"א זימן את משי זהב לשימוע, הוא ויתר על השימוע ופוטר. בהמשך דרש פיצויי פיטורין בסך מאות אלפי שקלים והנהלת הארגון החליטה להעביר לו את הכספים, למרות החשדות החמורים נגדו הנחקרים במשטרה ולמרות שארגונים רבים נוהגים לשלול פיצויים במקרים דומים.

על פי התחקיר של העיתונאים אהרן רבינוביץ ושירה אלק שפורסם חודש שעבר ב"הארץ", במשך כמה שנים נהג משי זהב להשתמש בכוחו כדי לנצל נשים וקטינים למטרות מין. בתחקיר הובאה עדות לפיה משי זהב נגע באיבר מינו של ילד בן 5 במספר הזדמנויות שנפרסו על פני כשנתיים בבית כנסת בירושלים. לפי עדות נוספת, משי זהב תקף מינית נער בן 14 במהלך ביקור במקווה ובהזדמנויות נוספות. לאחר פרסום התחקיר, הודיע משי זהב כי הוא משעה עצמו מזק"א ומוותר על קבלת פרס ישראל.

לאחר פרסום התחקיר המשטרה הודיעה כי היא פותחת בחקירה נגד משי זהב, בחשד שביצע עבירות מין. בחדשות הערב בכאן 11 פורסם כי מידע על עבירות מין מצד יו"ר זק"א המושעה הגיע לידי המשטרה כבר בשנת 2000. באותה תקופה היה למשטרה מידע אך הנפגעים סירבו לשתף פעולה.

אחד הנפגעים שהעיד בתחקיר "הארץ" אמר לכאן חדשות לפני כחודש כי לא יפנה מיוזמתו למשטרה: "אני לא מת על זה שייכנסו לי לתחתונים לפרטי פרטים בדיוק איך וכמה ולמה כי חלק מהדברים אני בוודאי לא זוכר. אני יודע בגדול מה נעשה לי, יש לי חלקים שלמים שלצערי מחוקים לי מהזיכרון שצפים לי עם החיים והשנים". הנפגע העיד על מעשים מגונים ומעשי סדום שביצע בו משי זהב כשהיה קטין, לפני כשני עשורים.

השתתפו בהכנת הידיעה: סולימאן מסוודה, משה שטיינמץ, דקלה אהרן-שפרן ונוב ראובני