זמן אמת

האם הבכירים במערכת ששומרת על החוק - השתמשו בכוחם כדי לנקום?

כך התנהלו לכאורה בכירים בהנהלת בתי המשפט ושיתפו פעולה באופן מתמשך עם מי שצויירה על ידיהם כלפי חוץ כ"אויבת המערכת", והאם הם הרשו לעצמה לפגוע בדרך אפילו בקורבנות עבירות מין במטרה לנקום במבקריהם? | צפו בתחקיר בזמן אמת
זמן אמת
26 באוקטובר 2021
21:08

צפו בתחקיר "מעל החוק" בתוכנית זמן אמת עם אסף ליברמן בכאן 11

במרכז התחקיר, התנהלות בכירים בהנהלת בתי המשפט ששמו עצמם, לכאורה, מעל החוק, שיתפו פעולה, על פי החשד, באופן מתמשך עם מי שצוירה על ידיהם כלפי חוץ כ"אויבת המערכת", והרשו לעצמם לפגוע, על פי העדויות, אפילו בחסיונן ובפרטיותן של קורבנות עבירות מין.

התחקיר מתמקד באחד ההיבטים שטרם פוענחו בסיפור חקירתה של הבלוגרית לורי שם-טוב, על אף כתבי האישום הנרחבים שהוגשו בעניינה והמעצרים הממושכים בהם שהתה: כיצד הגיעה שם טוב למידע חסוי ורגיש שבו השתמשה כדי לקנטר, לעקוץ ולהביך את מושאי הביקורת שלה, לרבות עורכי דין, שופטים ועובדי מדינה בכירים.

מחומרים שהגיעו לידי אבי עמית ואיתי עמיקם, וכוללים תכתובות מיילים, שיחות מוקלטות, חקירות משטרה, עדויות של אנשים שעבדו לצד לורי שם טוב, וכן שיחה עם שם טוב עצמה, מצטיירת תמונה מצמררת למדי: לכאורה, גורמים בהנהלת בתי המשפט – לרבות מערך הדוברות והיועץ המשפטי של הנהלת בתי המשפט, עו"ד ברק לייזר – העבירו חומרים חסויים ורגישים לידיה של שם טוב. 

כך למשל, הגיעו לידיה של שם טוב תיקי אונס חסויים ורגישים במיוחד, בניגוד מוחלט לחוק, ובהם תיק האונס האכזרי בגן העיר, התביעה שניהלה מאי פאטל נגד המג"ד לשעבר לירן חג'בי, וכן תיק אונס של רבנית ליטאית, שבעלה הורשע בעשרות מקרים של אונס והתעללות כלפיה לאורך שנים.

על אף שבאותו הזמן התנהלותה של שם טוב הייתה מוכרת להנהלת בתי המשפט, שם ידעו, כך נראה, ששם טוב תעשה פרסום בלתי אחראי בחומרים מסוג זה – היא קיבלה לידיה חומרים חסויים. בשניים מהמקרים, שם טוב אכן חשפה את כל תוכן התיק, כולל את שמות הנאנסות, כתובות שלהן, ואת שמותיהם של ילדיה הקטינים של הרבנית – ותוך שהיא עולבת בקורבנות ומכפישה אותן בחומרה רבה.

עוד מתברר בתחקיר, כי במקרה אחר, ממש באותו הזמן שלורי שם טוב נשפטת על פגיעה בפרטיותו של מנכ"ל משרד הרווחה – דוברות בתי המשפט העבירה לאותה שם טוב תיקים משפטיים פרטיים בהם היה מעורב אותו המנכ"ל, הכוללים פרטים אישיים אודותיו (ובהם דוחות חנייה ופרטי חשבון הבנק שלו), תיקים שמצאו את דרכם לפרסומים אכזריים של שם טוב ונחשפו לעיני כל.

מתכתבות של שם טוב עולה עוד, כי גורמים בהנהלת בתי המשפט העבירו לה מידע אישי כנגד שופטים שנחשבו ל"אופוזיציונרים" בתוך המערכת, שאותם היא פירסמה תוך שהיא פוגעת בפרטיותם ומכפישה אותם בבוטות. לטענתה של שם-טוב, המניע של אותם גורמים בהנהלת בתי המשפט, היה רצון לנקום באויבי המערכת. כך למשל, לאחר שעורכת הדין רוני אלוני סדובניק הביכה את מערכת המשפט כשיצאה נגד שופטים בשתי פרשות שונות (הפרשה שבמסגרתה קבע שופט כי "יש נשים שנהנות מאונס", והפרשה שבה אולצה הקורבן לרדת על ברכיה באולם בית המשפט ולהדגים את התנוחות שבהן נאנסה), הגיעו לידיה של שם טוב מספר תיקים הנוגעים לקורבנות האונס שהיא מייצגת (ובהם תיק גן העיר ותיק מאי פאטל), תוך הפרה של החוק ופגיעה גסה בפרטיותן של הקורבנות.

בשיחות שהגיעו לידנו מסבירה שם טוב כי הונחתה "להיכנס" בסדובניק ולהכפיש אותה, על ידי הגורמים שאיתם היא בקשר בהנהלת בתי המשפט.

התחקיר מעלה בנוסף תהיה, מדוע נחקר עו"ד לייזר רק על הדלפה אחת, למרות ההקלטות של שם טוב המציירות מערכת יחסים מתמשכת איתו, ומדוע תיק החקירה נגדו נסגר. בחקירתה של שם-טוב הטיחו בה החוקרים כי לייזר האשים אותה כי "סחטה" אותו, אולם הוא לא הגיש תלונה בנושא, והיא לא הועמדה על כך לדין.

מהנהלת בתי המשפט נמסר בתגובה: מדובר בטענות ממוחזרות המתייחסות למקרים שאירעו לפני שנים רבות. הטענות לפיהן גורמים בהנהלת בתי משפט מסרו לגברת שם טוב חומרים חסויים אסורים בפרסום מתיקים מתנהלים או חומרים בעלי אופי אישי שנועדו לפגוע בשמם הטוב של שופטים, או לשם סגירת חשבונות עם גורמים שהביעו ביקורת נגד בתי המשפט חסרות שחר.

מהפרטים שהעברתם, התחקיר נסמך על שיח בין נאשמים בתיק פלילי חסוי אשר מעלים טענות בלתי מבוססות וטווים באמצעותן תיאורית קונספירציה שלא היתה ולא נבראה, כפי שעולה מבדיקה שבצענו. חבל שנתתם להם במה לכך.

פניותיה הרבות של  עו"ד סדובניק להנהלת בתי המשפט, מטופלות על ידי גורמי המערכת באופן מקצועי וענייני, וכך גם לגבי חלק מהתיקים שהיא מייצגת והוזכרו בתחקיר.

בעניין עורך הדין ברק לייזר - בתום חקירה שהתקיימה הודיעה הפרקליטות עוד בשנת 2018 שעניינו נסגר בלא צורך בכל טיפול נוסף.

עורך הדין ברק לייזר מסר בתגובה:

הקלטת השיחות בין הגב' שם-טוב ומר זר, בה נשמעת שם טוב מתרברבת על כך שהיא מקבלת מגורם בכיר בהנהלת בתי המשפט חומרים חסויים, נבדקה ונמצאה על ידי גורמי המשטרה והפרקליטות כשקרית. בנסיבות אלו, הצגת הדברים על ידכם בתחקיר כאילו היו יחסי תן-וקח ביני ובין הגב׳ שם טוב מהווה פגיעה בשמי הטוב. 

למען הסר ספק, מובהר בזאת כי מעולם לא היה כל קשר ביני ובין הגב' שם טוב ומר זר, או מי מטעמם ומעולם לא הועבר על ידי כל חומר אליהם בוודאי שלא חומר חסוי. מדובר בטענות מופרכות, שקריות וחסרות בסיס, אשר מצער מאוד שנטענות בתחקיר. 

מעולם לא נטענה על ידי טענה שנסחטתי על ידי הגב' שם טוב. למיטב הבנתי טענה זו נטענה בפניה על-ידי חוקרי המשטרה במסגרת חקירתה וככל הנראה הוצגה לה כאילו נאמרה בשמי "כתרגיל" חקירה.  

החומרים הנזכרים בכתבה אשר מצאו את דרכם לרשת האינטרנט, מקורם בפעילות זדונית של  גורמים שזיהו פרצות במערכת נט המשפט בשעתו ושמו ידם על מסמכים לרבות מסמכים מתיקים חסויים שהתנהלו במערכת. עניין זה אף הוא נבדק, נחקר וטופל.  

היועץ המשפטי למערכת בתי המשפט פעל ועודנו פועל מיגור תופעת השיימינג ברשתות החברתיות כנגד שופטים וכנגד נושאי משרה אחרים במערכת בתי המשפט. חלקם של הגורמים אשר עומדים מאחורי הכתבה עומדים גם מאחורי הפרסומים המכפישים כנגד שופטים ויש להצטער כי תאגיד השידור נותן לכך יד.