אסדת כריש

צה"ל נערך בצפון מחשש לפרובוקציה של חיזבאללה

ההיערכות: לקראת חתימה על הגבול הימי בין ישראל ולבנון ותחילת פעילות אסדת כריש
איתי בלומנטל
29 באוגוסט 2022
16:02

צה"ל נערך היום (שני) בגבול הצפון מחשש לנסיונות של חיזבאללה ליצור פרובוקציות לקראת חתימה על הגבול הימי בין ישראל ללבנון ותחילת פעילות אסדת כריש שמתוכננת לספטמבר. ביום שישי מפקד בכיר בחיזבאללה אמר בראיון לעיתון הלבנוני אל-אח'באר, המקורב לארגון, כי אם ישראל "תבצע טעות" - היא תספוג מהלומה גדולה. הבכיר הוסיף כי "ייתכן וההזדמנות לכך תהיה סביב סוגית רישום הגבולות הימיים".

לפני כחודש כונס הקבינט המדיני-ביטחוני כדי לדון בסוגית הגבול הימי עם לבנון. המסר שעבר לשרים היה כי בהיעדר הסכם עם השכנה מצפון, עלולה להיות הסלמה מול חיזבאללה. בנוסף הודגש כי נוצרה ציפייה בצד השני לפתרון הנושא.

במקביל לכינוס הקבינט דווח בעיתון נידא' אל-וטן דיווח כי חיזבאללה התחייב לעצור את ההסלמה הנוכחית בגבול ישראל כדי לתת אפשרות לשלטונות לבנון להצליח דרך המאמצים הדיפלומטיים. על פי העיתון גורמים העבירו מסרים כי חיזבאללה יעצור את ההסלמה עד אמצע אוגוסט שבו יחזור המתווך האמריקני לסבב שיחות באזור.

בתחילת חודש אוגוסט, ראש הממשלה יאיר לפיד נפגש עם המתווך האמריקני למשא ומתן על הגבול הימי עם לבנון, עמוס הוכשטיין, שקודם לכן ערך סבב שיחות עם גורמים שונים בביירות. הוכשטיין הגיע לאזור כשאיתו קווי מסגרת להסכם, שיהיה למעשה פשרה בין הדרישות של ישראל לאלו של לבנון - אסדת הגז כריש תיכלל בשטח ישראל, ואותה חברה תבצע קדיחות הן בארץ והן בלבנון.

בירושלים מאמינים שניתן להגיע לפתרון הסכסוך ורואים בהצהרותיו של מנהיג חיזבאללה, חסן נסראללה, בסוף חודש יולי כניסיון למסגר את ההתקדמות במשא ומתן - כך שאם יגיעו להסכם בנוגע לסכסוך הימי, הוא יוכל לזקוף קרדיט כי המהלך הושג לכאורה בשל הצהרותיו ופעולותיו.

כריש במים סוערים | האזינו להסכת עוד יום

נסראללה איים בריאיון נרחב לערוץ אל-מיאדין המזוהה עם הארגון כי חיזבאללה ימנע מישראל להפיק גז ונפט, אם לא יאפשרו זאת ללבנון: "אם זה יוביל למלחמה, אז נלך למלחמה. ההחלטה היא בידי ישראל. אם זה ייגרר למלחמה, הלבנונים צריכים לבטוח באל ובחיזבאללה שיצליח לכפות את הרצון של לבנון על האויב. ישנה אפשרות סבירה מאוד שהמלחמה הזאת אם תפרוץ לא תישאר בין לבנון לישראל ושעוד גורמים באזור ייכנסו אליה".

הוא הבהיר שכל שדות הגז והנפט של ישראל תחת איום הארגון, וטען: "אין שום מטרה בים או ביבשה שאינם בטווח הטילים המדויקים של חיזבאללה". הוא איים כי "אם ישראל תתחיל בספטמבר להפיק גז מאסדת כריש ולבנון לא תקבל את הזכויות שלה – יהיו בעיות". עם זאת, הוא התחמק מהשאלה איזו פעולה ינקוט.