השר חיים כץ
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"אטימות וחוסר אחריות": נדחה הדיון על חוק המעונות

הצעת החוק הממשלתית של שר הרווחה, שקובעת סטנדרטים חדשים הן לרישוי המעונות והן לפיקוח עליהם, נדחתה בשל מחלוקת בין האוצר לרווחה ולוותה בחילופי האשמות בין המשרדים: "משאירים 300 אלף תינוקות ללא פיקוח"
אמוץ שפירא
17 ביוני 2018
07:40
עודכן ב 16:00

הדיון על הצעת חוק לפיקוח על מעונות יום ופעוטות, שהיה צפוי להתקיים היום (ראשון) בוועדת השרים לענייני חקיקה, נדחה בשל מחלוקת בין משרד האוצר למשרד הרווחה. הדיון נדחה בשלושה שבועות, שבמהלכם ינסו הצדדים להגיע להבנות.

הצעת החוק, שאותה יזם שר הרווחה חיים כץ ברקע הפרשות האחרונות של התעללות בתינוקות ופעוטות, קובעת סטנדרטים חדשים לרישוי מעונות יום לפעוטות ולפיקוח עליהם. בין השאר, בהצעה נכתב כי "יצירת ההסדר החדש חיונית נוכח תופעות האלימות האחרונות נגד פעוטות".

בהצעת החוק הממשלתית נכתב כי החוק יקבע הסדר חוקי חדש וכולל לרישוי של מעונות יום לפעוטות בגילאי 3-0 ופיקוח על פעילותם. מטרתו של החוק "להגן על שלומם והתפתחותם התקינה של פעוטות ולהבטיח את זכויותיהם וכבודם, כמו גם מתן תנאים נאותים וסביבה טיפולית-חינוכית הולמת ומילוי צרכיהם הפיזיים, הרגשיים, החברתיים והחינוכיים".    

דחיית הדיון לוותה בחילופי האשמות חריפות בין המשרדים. במשרד הרווחה אמרו כי "האוצר משאיר 300 אלף תינוקות ללא פיקוח. לצערנו החוק לא מקודם בשל אטימות וחוסר אחריות של פקידי האוצר, מעתה כל אסון על ראשם ותחת אחריותם. לו היה נשאל הציבור מה הוא מעדיף: נטו מוצצים או פיקוח, התשובה הייתה ברורה - הגנה על שלום הפעוטות״. 

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "כצפוי, מדובר בעוד ספין שקרי ועלוב של שר הרווחה. במקום לעסוק בהכשרת מטפלות בכדי להקטין את הסיכוי להתעללות בילדים, הוא בוחר לגלגל את האחריות למשרדים אחרים, תוך קידום הצהרות חוק שחוץ מכותרות בעיתונים אין בהן דבר וחצי דבר".

ביום שישי האחרון נעצרה סיגל אלקיים בת ה-36, גננת ברמת גן, בחשד להתעללות בילדים. המשטרה פתחה בחקירה סמויה שהובילה למעצרה של החשודה, לאחר שהוגשה תלונה בנושא. בית משפט השלום בתל אביב האריך את מעצרה בשלושה ימים.

בשבוע שעבר הוארך בארבעה ימים מעצרה של סייעת בגן ילדים פרטי בגבעתיים, ליהיא בן דניאל בת 23, החשודה שהתעללה בתינוקות. המשטרה מייחסת לה תקיפה של חסר ישע ואי דיווח. המשטרה עצרה גם את הגננת בגן, בת 66, בחשד להתעללות בילדים. בית משפט השלום בתל אביב האריך בשלושה ימים את מעצרה.

בחודש האחרון עלה נושא הפיקוח הרופף על מעונות היום לכותרות בעקבות מותה של התינוקת יסמין וינטה בגן הילדים "מאשה והדב" בפתח תקווה. הסייעת הנאשמת בהריגת הפעוטה, אינה סקיבנקו, מואשמת כי הטיחה את יסמין על מזרן, זרקה עליה שמיכה, נשכבה עליה, וצפתה במכשיר הסלולר שלה עד שמתה. פרטי המקרה התגלו בעזרת מצלמת וידיאו שהייתה בגן, והצוות המקצועי לא ידע שהיא עובדת.

סקיבנקו התמודדה בעבר עם מצב דומה. ב"כאן חדשות" פורסם לראשונה כי ביוני 2016 הגישו הוריו של פעוט תלונה נגד סקיבנקו על אלימות קשה. לטענתם, הסייעת תקפה את בנם, בן פחות משלוש, באמצעות חפץ בראשו וגרמה לו נזק. הפרקליטות סגרה אז את התיק מחוסר ראיות.