חפש
Languages
מהומות בגבול עזה
צילום: חסן ג'די, פלאש 90

בעקבות הירי בפעיל חמאס: צה"ל הגביר כוננות

בצעד חריג, התנצלו בצה"ל על הירי בפעיל חמאס, והגבירו כוננות בשל איומים של ארגוני הטרור ברצועה. דיכטר לכאן רשת ב: "ראש הממשלה מבין היטב שבעיית עזה אסטרטגית למדינה"
כרמלה מנשה
12 ביולי 2019
09:27

צה"ל הגביר כוננות ונערך היום (שישי) בכוחות מתוגברים לאורך הגבול עם רצועת עזה בעקבות הירי בפעיל חמאס אתמול בשל "אי הבנה". באופן חריג, התנצלו בצה"ל על הירי בשוגג באיש "כוחות הריסון" של ארגון הטרור.


יו"ר ועדת חוץ וביטחון, שהתכנסה אתמול בעוטף עזה, חבר הכנסת אבי דיכטר התייחס הבוקר למתיחות. "ראש הממשלה מבין היטב שבעיית עזה אסטרטגית למדינה ולכן ברור שהשמדת תשתיות הטרור של חמאס והג'יהאד בעזה זו הדרך היחידה להפוך את האזור לאחר מבחינתנו", אמר בריאיון לשלום קיטל ב"הבוקר הזה" בכאן רשת ב. 


מפרטים ראשונים עלה שהכוח הגיע למקום האירוע בשל התראה כי שני בני אדם מתקרבים לגדר. פעיל חמאס החמוש מכוח ריסון המסתננים היה גם כן בגדר. צה"ל בודק אם החיילים שהגיעו לפני כשבוע לגזרה תודרכו כראוי. מצה"ל נמסר כי הלוחמים היו אמורים לזהות שהפעיל מהכוח המרסן ולכן מדובר בטעות מבצעית. יחד עם זאת, צה"ל נתן גיבוי מלא לחיילים וציין כי לא היה כשל ערכי בירי.

הזרוע הצבאית של חמאס איימה לנקום את מותו של הפעיל. בהודעה שהוציאה אתמול נכתב: "האויב יישא בהשלכות הפעולה הנפשעת". מנגד, מקורות פלסטיניים אמרו לכאן חדשות כי למרות הירי, בכוונתם לשמור על הסדר בהפגנה היום. עוד אמרו המקורות כי הפעיל שנורה למוות ניסה למנוע מעזתים לחצות את הגדר לישראל. 

 


אתמול התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו למתיחות בעזה ואמר שבמערכת הביטחון "נערכים למערכה רחבה ומפתיעה" ברצועת עזה. הוא הוסיף כי הוא "מעדיף שתהיה רגיעה, אך אין לנו אשליות שאפשר להגיע להסכם מדיני עם החבורה שרוצה למחוק את מדינת ישראל מהאדמה".