חפץ ונתניהו
צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

תיק 4000: היועמ"ש החל לבדוק את אופן גביית העדות מניר חפץ

מנדלבליט שמע לראשונה את הטענות מסנגורי נתניהו במהלך השימוע לפני כחודש – וכבר אז החל לבדוק את הנושא, כמו טענות נוספות שעלו
אמוץ שפירא
05 בנובמבר 2019
17:10

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הודיע היום (שלישי) כי הוא בודק את הטענות נגד אופן גביית העדות מעד המדינה ניר חפץ בפרשה המכונה תיק 4000. אתמול פורסם בחדשות 12 פרטיו של תרגיל חקירה פסול לכאורה שביצעו במשטרה במהלך גיוסו של חפץ כעד מדינה. מנדלבליט שמע לראשונה את הטענות מסנגורי ראש הממשלה במהלך השימוע לפני כחודש, וכבר אז החל בבדיקת הטענות האלו, כמו שאר הטענות שעלו בשימוע.

ראש לשכת עורכי הדין אבי חימי קרא היום למנדלבליט לבדוק אם הופעלו לחצים פסולים על עד המדינה ניר חפץ במסגרת חקירות ראש הממשלה בנימין נתניהו. חימי דורש מהיועץ המשפטי לממשלה לבדוק אם אכן הופעלו לחצים פסולים על חפץ כדי שיחתום על הסכם עד מדינה, הסכם שתנאי העריכה שלו הוא אמירת אמת.

לדברי ראש הלשכה, קיים "חשש כבד כי ככל שיתאמתו החשדות בדבר הפעלת לחצים פסולים על עד המדינה, במציאות בה מדי יום נחשפות הדלפות מתוך חדר החקירות באותה הפרשה, עלול הדבר לפגוע קשות בזכות הבסיסית להליך משפטי הוגן, שהיא מעקרונות היסוד במשטר דמוקרטי". הוא הוסיף כי הוא "קורא לגורמים האמונים מכוח החוק על ביקורת הפרקליטות והמשטרה – נציב תלונות הציבור על הפרקליטות וראש המחלקה לחקירות שוטרים – להיכנס לעובי הקורה ולחקור חשדות אלה לאלתר".

משרד המשפטים מסר בתגובה כי אותן טענות על דרך גביית עדותו של חפץ נטענו על ידי באי כוחו של ראש הממשלה בהליך השימוע שהתקיים לנתניהו לפני כחודש. "הטענות נבחנות בכובד ראש", אומרים במשרד המשפטים, אך מוסיפים: "כמובן שאין זה ראוי וגם איננו מתכוונים לנהל הליך שימוע מקביל בתקשורת. הליך השימוע ובחינת הטענות בעקבותיו הוא הליך מקצועי ונקי מכל השפעה זרה, וימשיך להיות כזה".