פרטים חדשים

"נעלו אותם בשירותים ואיימו עליהם שיהרגו אותם": תנאי השבי בהם הוחזקו שלושת החטופים

"עברו התעללות": תנאי השבי בהם הוחזקו שלושת החטופים
ב"וול סטריט ג'ורנל" דווח על תנאי השבי בהם הוחזקו שלומי זיו, אלמוג מאיר ג'אן ואנדריי קוזלוב. מסופר על ה"עונשים" בהם הענישו המחבלים את השלושה, על כיצד הם העבירו את הזמן בשבי ועל מה שסייע להם לא לאבד תקווה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אלמוג מאיר ג'אן, אנדרי קוזלוב ושלומי זיו
אלמוג מאיר ג'אן, אנדרי קוזלוב ושלומי זיו צילום: .

ב"וול סטריט ג'ורנל" דווח אתמול (שלישי) על תנאי השבי בהם הוחזקו שלומי זיו, אלמוג מאיר ג'אן ואנדריי קוזלוב שחולצו בשבת האחרונה על ידי כוחות הביטחון יחד עם נועה ארגמני. הפרטים על תנאי השבי של השלושה בעזה, מבוססים על ריאיונות עם קרובי משפחה של החטופים וגורמי ביטחון ורפואה ישראלים שטיפלו בהם.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי
רשימת שמות החטופים בעזה - והמשוחררים

בעיתון האמריקני נכתב כי במשך שישה חודשים חיו שלושת הגברים בחדר חשוך וישנו על מזרונים קטנים על הקרקע. הקשר הבלעדי שלהם עם העולם החיצון הגיע מהחוטפים שלהם, שהביאו להם אוכל ולעיתים התעללו בהם. הם הוחזקו בחדר שבקומה מתחתיו גרה משפחה עזתית עם ילדים והם יכלו לשמוע אותה אך מעולם לא פגשו אותה. יום אחד, כשהמשפחה יצאה, השלושה הורשו לרדת למטה ולהשתמש במטבח.

ב"וול סטריט ג'ורנל" מתואר כיצד החוטפים שלהם הענישו אותם אם הם לא מילאו אחר כללים נוקשים. חלק מהעונשים היו: נעילתם בשירותים, עטיפתם בשמיכות במזג אוויר חם ואיומים חוזרים ונשנים כי יהרגו אותם. בנוסף, היו התעללויות פסיכולוגיות - החוטפים ששמרו עליהם אמרו להם שלאף אחד לא אכפת מהם בישראל ושאף אחד לא יגיע לחלצם.

תיעוד החילוץ של שלושת החטופים:

מסופר בכתבה כי שלושת החטופים שיחקו קלפים בשבי, למדו ערבית, לימדו זה את זה עברית או רוסית ותיעדו ביומן וכך ידעו מה התאריך. השלושה הפכו לחברים קרובים והקשר הזה הוא שעזר להם לעבור את חווית השבי הקשה.

בפעם אחת השלושה הורשו לצפות בשידור טלוויזיה של הרשת הערבית אל-ג'זירה והם ראו עצרת בתל אביב של משפחות חטופים. אלמוג מאיר ג'אן הבחין בפרצוף שלו על אחד השלטים בעצרת. זה היה יום ההולדת שלו, והוא היה מודע לכך בגלל היומן בו תיעדו השלושה את התאריך. "זה גרם לו להרגיש שהוא לא נשכח", אמר אבירם מאיר, דודו של אלמוג.

ד"ר איתי פסח מבית החולים שיבא שטיפל בחטופים, אמר לעיתון כי סביר להניח שהם איבדו והעלו משקל בתקופת השבי בשל פחד, מתח והתעללות. הוא הוסיף כי הם הראו סימנים של ניוון שרירים ותת תזונה ואיבדו את היכולת לבצע פעילויות מסוימות. "שמענו סיפורים שהם מעבר לכל דמיון", אמר ד"ר פסח.

קרובי משפחה של החטופים אמרו לעיתון שהומלץ להם לא לנסות לדלות פרטים מהחטופים שחולצו, ולצפות כי ילמדו על מה שעבר על יקיריהם בשבי ככל שהזמן יעבור. גורמי ביטחון ישראלים ביקשו מהחטופים ומקרוביהם לשמור בסוד את שעבר עליהם בזמן שהוחזקו בשבי.

במבצע החילוץ של צה"ל שוחררה גם נועה ארגמני שהוחזקה במבנה סמוך אליו הוחזקו אלמוג, אנדריי ושלומי, בלב נוסיראת שבמרכז הרצועה. השלושה קיבלו טיפול רפואי במרכז הרפואי "שיבא" בתל השומר, וחלקם השתחררו לבתיהם, לאחר שהתאחדו עם משפחותיהם בתום 246 ימים בשבי, מאז נחטפו ממסיבת ה"נובה" ברעים. המבצע, שזכה במקור לשם "זרעי קיץ" ייקרא "מבצע ארנון" על שמו פקד ארנון זמורה, מפקד הימ"מ שנפל במהלך המבצע.

הפופולריים