פרסום ראשון

נחשף: דוח התצפיתניות מנחל עוז על אימוני הנוח'בה בגבול לפני הטבח

נחשף: דוח התצפיתניות על אימוני הנוח'בה בגבול לפני הטבח
תצפיתנית בנחל עוז זיהתה אימון שהתרחש בקרבת הגבול וכלל שיגור רקטות ופשיטות על טנקים צה"ליים - 4 ימים לפני טבח 7 באוקטובר • דובר צה"ל מסר: "צה"ל מתחקר"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
תצפיתניות 06.11.23
צילום: דובר צה"ל

ארבעה ימים בלבד לפני 7 באוקטובר, תצפיתנית ממוצב נחל עוז זיהתה אימון שהתבצע בצמוד לגבול עם עזה. האימון כלל, לפי הדיווח של התצפיתנית, כ-170 מחבלים שביצעו אימון נרחב של שיגור רקטות במקביל לפשיטות על טנקים צה"ליים, כך פורסם לראשונה היום (חמישי) ב"חדשות הערב" בכאן 11.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי

האימון זוהה בשעה 9:00 והתצפיתנית שזיהתה אותו דיווחה עליו בצורה מסודרת למפקדיה. לפי גורמי ביטחון, על אף שמדובר באימון נרחב וחריג, הוא תואר כ"עוד אימון" שבוצע ברצועה. האימון הזה יושם בצורה כמעט מדויקת ב-7 באוקטובר - גם שיגור הרקטות וגם הפשיטה על הטנקים.

> הקרב על נחל עוז - פרוייקט מיוחד

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי: "צה"ל מתחקר את אירועי 7 באוקטובר ומה שקדם להם. מטרת התחקירים הינה למידה והפקת לקחים להמשך הלחימה. התחקירים מתבצעים בימים אלו וכשיסוכמו יוצגו הממצאים בשקיפות לציבור".

מסמך שחובר ב-8200 ונחשף השבוע בכאן חדשות מראה כי צה"ל ומערכות המודיעין ידעו על תוכנית חמאס לפשוט על ישראל. המסמך הופץ פחות משלושה שבועות לפני טבח 7 באוקטובר. גורמי ביטחון סיפרו לכאן חדשות כי המסמך היה מוכר לצמרת המודיעין, ולכל הפחות לזו של אוגדת עזה. 

המסמך, תחת הכותרת "אימון פשיטה מפורט מקצה לקצה", הופץ ב-19 בספטמבר 2023, ומי שכתב אותו מתאר לפרטי פרטים שורה של אימונים שביצעו יחידות העילית של חמאס שבהם תרגלו פשיטה על מוצבים צבאיים וקיבוצים, חטיפת חיילים ואזרחים, ואף הוראות כיצד להחזיק את החטופים ולשמור עליהם כשהם כבר נמצאים בשטח הרצועה. 

תחילתו של המסמך עוסקת ברצף של אימונים של פלוגות הזרוע הצבאית של חמאס. "בשעה 11 בבוקר נצפו כמה פלוגות מתכנסות לתחילת האימון, לא לפני תפילה וארוחת צהריים", נכתב במסמך. "ב-12:00 מחלקים ציוד ונשק ללוחמים, ולאחר מכן מתקיים תרגיל של מטה הפלוגה. בשעה 14:00 מתחילים בתרגול הפשיטה". 

לפי המסמך, הצעד הראשון בתרגיל הוא פתיחת פרצות במוצב-דמה צה"לי שנבנה ברצועה ומדמה את המוצבים בעוטף עזה. התרגיל בוצע על ידי ארבע פלוגות, וכל פלוגה קיבלה מוצב אחר.

אנשי המודיעין הישראלי שעקבו אחרי התרגיל ניסחו במסמך את הצעדים הבאים אחרי הפריצה לשטח ישראל וההשתלטות על המוצבים, וקבעו כי ההנחייה היא למסור את החיילים השבויים למפקדי הפלוגות. מספר בני הערובה הצפוי, כך נכתב, הוא בין 200 ל-250 בני אדם.

הפופולריים