המגעים יתחדשו?

השאיפה בישראל: לנצל את הלחץ ברפיח כדי להגיע לעסקה

השאיפה בישראל: לנצל את הלחץ ברפיח כדי להגיע לעסקה
מקורות מסרו לכאן חדשות כי הדבר נועד לייצר את התנאים האופטימליים לעסקה עוד לפני המעבר לשלב ג בפעילות ברפיח • אחרי הביקורת שהעביר נתניהו על ארה"ב, גלנט ימריא הלילה לוושינגטון במטרה לפתור את המשבר
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הפגנה בקריאה לשחרור החטופים מחוץ לבסיס הקריה בתל אביב, יוני 2024
הפגנה בקריאה לשחרור החטופים מחוץ לבסיס הקריה בתל אביב, יוני 2024 צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

מקורות ישראלים אומרים כי השאיפה היא לנצל את הלחץ הצבאי שמפעיל צה"ל ברפיח כדי לייצר את התנאים האופטימליים לעסקה, עוד לפני המעבר לשלב ג בפעילות ברפיח. כך דווח הערב (שבת) בחדשות השבת בכאן 11.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

בישראל נערכים להכריז על הכרעת הזרוע הצבאית של חמאס. עם סיום הפעילות ברפיח, צה"ל ימשיך לבצע פעולות מבצעיות בתוך רצועת עזה באופן שונה - מה שכונה שלב ג במלחמה.

בצה"ל סימנו במרומז ביום שני, כי מפקד חטיבת רפיח מוחמד שבאנה, שהיה במוקד ניסיון החיסול בחודש שעבר, שרד את ההתנקשות. עם זאת, לפי צה"ל שניים מתוך ארבעת גדודי רפיח נמצאים במצב קשה ועל סף הכרעה, וכי השניים הנוספים נמצאים בכשירות בינונית - כך שכמחצית מחטיבת רפיח של חמאס נמצאת "במצב בעייתי". 

דובר צה"ל תא"ל דניאל הגרי, אמר ביום רביעי כי אין אפשרות ממשית להשמיד את חמאס, וכינה את הדברים "זריית חול בעיני הציבור". בתגובה לדבריו, מסר ראש הממשלה, בנימין נתניהו: "הקבינט המדיני-ביטחוני בראשותי הגדיר כאחת ממטרות המלחמה את השמדת היכולות הצבאיות והשלטוניות של חמאס, וצה"ל כמובן מחויב לכך". 

המשבר עם וושינגטון אחרי הביקורת של נתניהו על ארה"ב

שר הביטחון, יואב גלנט, ימריא הלילה לארצות הברית וייפגש עם בכירי ממשל ביידן במטרה לפתור את המשבר עם וושינגטון. גלנט צפוי להיפגש עם שר החוץ בלינקן, שר ההגנה אוסטין, ראש ה-CIA ברנס והמתווך עמוס הוכשטיין. הבכירים ידונו בהעברת משלוחי הנשק, במשא ומתן לשחרור החטופים, המשך הלחימה בעזה וההסלמה בלבנון.

נתניהו הפיץ ביום שלישי סרטון באנגלית, בו מתח ביקורת על עיכוב ומניעה של משלוחי הנשק לישראל. ראש הממשלה ציין כי שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן הבטיח לו שהממשל פועל "יום ולילה" להסרת ההגבלות על העברת החימושים. למרות שמדבריו של נתניהו משתמע שכל המשלוחים מעוכבים, כשנשאל על כך בלינקן ענה שרק משלוח אחד של פצצות כבדות נמצא בבחינה, אך אין כל שינוי ביתר המשלוחים.

בממשל ביידן כעסו על הצהרת נתניהו. בתגובה לפרסום הסרטון, הבית הלבן ביטל את כינוס הפורום האסטרטגי המשותף לשתי המדינות המכונה "לשם". מדובר בפגישות של השר דרמר, היועץ לביטחון לאומי וראש המל"ל הנגבי, ובכירים נוספים במערכת הביטחון בוושינגטון. בנוסף, בפגישה בין ראש הממשלה לבין עמוס הוכשטיין, השליח האמריקני לסכסוך, הבהיר לו הוכשטיין כי הצהרותיו אינן נכונות.

הפופולריים