כלכלה, קורונה ופוטין: ביידן מסכם מאה ימים

כלכלה, קורונה ופוטין: ביידן מסכם מאה ימים
בנאום המסורתי בפני הקונגרס הביע ביידן רצון להמשיך ברפורמות הכלכליות מרחיקות הלכת שהציג בתחילת כהונתו והבטיח להתמודד עם האיום הגרעיני מאיראן. עוד במהלך הנאום קרא נשיא ארה"ב לרפורמות בכוחות המשטרה, לפיקוח הדוק על רכישת נשק, ולמיסוי של עשירי האחוזון העליון
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ביידן בנאום בקונגרס
צילום: צילום: רויטרס

נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן נשא הלילה (חמישי) בקונגרס את הנאום המסורתי שמסכם את 100 הימים הראשונים של כהונתו. בתחילת נאומו הציג ביידן את ההישגים של הממשל שלו במאבק במגפת הקורונה בארצות הברית. ביידן התגאה בכך שמעל ל-220 מיליון מנות חיסון כבר ניתנו בארצות הברית, בעוד שהתחייב בקמפיין הבחירות לספק מאה מיליון, וכי פעל לכך שכל האמריקנים מעל גיל 16 יכולים ללכת להתחסן. בכך קרא לאמריקנים ללכת ולהתחסן כדי להמשיך את המאבק במגפה.

מאה ימי ביידן: האם הוא טוב לאמריקה? ומה עם ישראל? | המדד

בנוסף הציג את התכנית הכלכלית שהעביר כדי להקל על האמריקנים שנפגעו מהמשבר הכלכלי שפקד את המדינה ואת תכנית יצירת מקומות התעסוקה שלו, ואמר כי היא הגדולה ביותר שהוצגה מאז מלחמת העולם השניה. ביידן אמר, כי במהלך מאה הימים הראשונים בכהונתו 1,300,000 מקומות עבודה חדשים נוצרו וכי מדובר במספר הגבוה ביותר של מקומות עבודה חדשים במהלך מאה הימים הראשונים של כל נשיא.

מאה הימים הראשונים של ביידן | האזינו להסכת "עוד יום"

בהמשך קרא לקונגרס להעביר חוק שיעלה את שכר המינימום בארצות הברית ל-15 דולר לשעה והצהיר על רפורמות נוספות שיקדם במסגרת מערכת החינוך ומערכת הבריאות, כדי להקל על משפחות מהמעמד הבינוני-נמוך בארצות הברית. ביידן הצהיר כי יממן את התכניות הממשלתיות מרחיקות הלכת שלו על ידי העלאת מסים לעשירי האחוזון העליון בארצות הברית ואמר: "זה בסדר להפוך למיליארדר, אבל אתה חייב לשלם את החלק שלך".

בהמשך התייחס ביידן לסוגיית הגזענות בארצות הברית וכינה את תנועת העליונות הלבנה כ"איום הטרור הגדול ביותר כיום", כשלטענתו, כך הוגדרה התנועה על ידי סוכנויות המודיעין האמריקניות. בנאומו חלק ביידן כבוד עם ג'ורג' פלויד, שנהרג בשנה שעברה בעקבות אלימות משטרתית. בתוך כך קרא לרפורמה בכוחות המשטרה האמריקנית "בשמו של ג'ורג' פלויד", עד לחודש הבא, בו יציינו שנה למותו של פלויד.

בנוגע למדיניות החוץ של ארצות הברית, אמר ביידן כי יחד עם בנות בריתה, המדינה תתמודד עם האיומים הגרעיניים שנשקפים מצדן של איראן וקוריאה הצפונית. ביידן גם מתח ביקורת על נשיא סין שי ואמר כי לא יעמוד מנגד כשסין מבצעת הפרות של זכויות אדם. הוא הבהיר את ההתבטאות בה כינה את פוטין "רוצח" ואמר "אני יודע שהדאגתי חלק מכם, אבל הבהרתי לפוטין שאנחנו לא נפעל להסלמה". עם זאת אמר שלפעולותיה של רוסיה יש השלכות. 

ביידן קרא בנוסף לקידום חוקים למען זכויות קהילת הלהט"ב וקידום חוק נגד אלימות נשים שימנע מגברים מכים בעלות על נשק. בהמשך התייחס למדיניות הנשק של ארצות הברית, וקרא לקונגרס לפעול לחקיקה שתוביל לפיקוח הדוק יותר על רכישת נשקים.

כשעלה לפודיום בקונגרס ופנה אל סגנית הנשיא קמלה האריס ולדוברת בית הנבחרים ננסי פלוסי, אמר ביידן: "גבירתי סגנית הנשיאה, אף נשיא לא אמר את המילים האלה על הפודיום הזה מעולם. הגיע הזמן".

בחודשים הראשונים לכהונתו הנשיא האמריקני קידם רפורמות מרחיקות לכת. ביידן האיץ את קצב ההתחסנות של ארצות הברית והכריז שמ-1 במאי כל אמריקני מגיל 18 יהיה יכול להתחסן. צעד דרסטי נוסף היה הצגת תוכנית כלכלית בשווי של שני טריליון דולרים, שעיקרה השקעה בתשתיות ומעבר מהישענות על דלקים מזהמים לארגיות מתחדשות. בין סעיפי התוכנית: שיקום גשרים וכבישים בין-עירוניים, רכבות מהירות ותשתיות לכלי רכב חשמליים. זאת לצד השקעות בטיפול בקשישים, דיור בר-השגה ומימון חינוך ציבורי.

נושא נוסף שעליו הצהיר ביידן עוד בקמפיין הבחירות היה החזרה להסכם פריז (האקלים), שארצות הברית יצאה ממנו בימי ממשל טראמפ. יוזמות נוספות של ביידן כללו את חידוש הסיוע ההומניטרי לפלסטינים, קידום העלאת שכר המינימום בארצות הברית ל-15 דולרים ועוד. 

הפופולריים