המשטרה מגנה על היועמ"ש: יש שיתוף פעולה מלא

המשטרה מגנה על היועמ"ש: יש שיתוף פעולה מלא
ההודעה באה בעקבות פרסומים שלפיהם היועמ"ש מעכב את חקירות ראש הממשלה: "דוחים את הקמפיין הזה בשאט נפש"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט
צילום: צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

המשטרה פרסמה היום (שישי) הודעת הבהרה חריגה על רקע פרסומים, שלפיהם היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט מעכב את חקירות ראש הממשלה בנימין נתניהו. בהודעה נאמר כי "יש שיתוף פעולה מלא בין הגופים".

"לאחרונה היו פרסומים שונים, שמטרתם ליצור דה לגיטימציה לתפקידו של היועץ המשפטי לממשלה, לסמכויותיו ולתהליך קבלת ההחלטות על שולחנו. זאת, באמצעות טענות לחוסר גיבוי של היועץ למאמצי משטרת ישראל להילחם בשחיתות ולממש את יעודה. משטרת ישראל דוחה את הקמפיין הזה בשאט נפש ", נכתב בהודעת המשטרה.

עוד נאמר בהודעה כי "בין המשטרה, הפרקליטות והיועץ המשפטי לממשלה מתקיים שיתוף פעולה הדוק מקצועי ופורה. כלל המערכות מחויבות לפעול כאיש אחד להיאבק בפשיעה ובשחיתות שלטונית. מבחנה של המערכת הוא אך ורק במיצוי המאמצים לחקר האמת ובקבלת החלטות בתחום אכיפת הדין לפי המבחן הראייתי ואינטרס הציבור, וכך פועלת המשטרה ביחד עם הפרקליטות והיועץ המשפטי לממשלה".

לפני שבוע נשמע היועץ המשפטי לממשלה בהתבטאות נדירה על חקירות ראש הממשלה בנימין נתניהו בתיק 1000 ותיק 2000. מנדלבליט ציין כי בניגוד לביקורת שמוטחת על התמשכות החקירה, כל הפעולות כעת הן הכרחיות לחקר האמת. "הדבר הקל היה לסיים את התיק לפני שנה", אמר מנדלבליט, "אבל זה לא היה הדבר הנכון. איני יודע מה הייתה התוצאה אם היינו פועלים כך, אך לא היינו מגיעים לחקר האמת". הוא הוסיף כי יש שיתוף פעולה עם המשטרה ומהלכי החקירה נעשו בהסכמה.


בשבת האחרונה הפגינו שמונה בני אדם מחוץ לבית הכנסת בפתח תקווה, שאליו הגיע מנדלבליט כדי להגיד קדיש על אמו. הוא נאלץ לעזוב את המקום, ולטענת המתפללים, יצא מבלי שהספיק להשלים את התפילה. המפגינים תועדו קוראים "לקחו לנו את המדינה, יש כאן הדתה". בנוסף, לפי אחד המתפללים שנכח במקום, הפעילים קראו קריאות נגד היועץ המשפטי ומתפללי בית הכנסת "המדינה באבל בגללו ואתם מסייעים לו".

שרת המשפטים איילת שקד אמרה בתגובה לאירוע: "קווי המחאה הלגיטימית נחצים בתקופה האחרונה. הטרדה בשבת ובבית כנסת של היועץ המשפטי לממשלה זו בריונות אלימה והתנהגות מבזה".

דובר משרד המשפטים, משה כהן אמר כי לדעתו האישית ומתוך היכרותו עם מנדלבליט, מדובר בהתנהגות הראויה לכל גינוי. "ממש בושה וחרפה. אלה אנשים קיצוניים שמפיצים הסתה ושקרים, ואין להם שום מעצורים. נחצים פה קווים אדומים", אמר.

גם נשיא המדינה ראובן ריבלין גינה את המפגינים וכתב בציוץ בחשבון הטוויטר שלו: ‏"הזדעזעתי עמוקות מאירועי אמש בפתח תקווה. למנוע מאדם להתפלל לעילוי נשמת אמו עד אשר ידרש לחילוץ בסיוע של מאבטח? זוהי רמיסה גסה של זכויות הפרט, חופש הדת, ובעיקר - של כללי ההגינות הבסיסיים שבין אדם לחברו".

הפופולריים