הזוועות נחשפו

בנובה, ביישובים ובבסיסי צה"ל: אונס קבוצתי וקורבנות שהוצאו להורג - הדוח המחריד מהטבח

אונס והוצאות להורג: הדוח המחריד על 7 באוקטובר
לפי הדוח של איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית, הפשעים בוצעו בארבע זירות: במסיבת הנובה, ביישובים ובקיבוצים, בבסיסי צה"ל ובשבי חמאס בעזה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מפגינים בירושלים
צילום: רויטרס

יותר מארבעה חודשים אחרי 7 באוקטובר, באיגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית פרסמו הבוקר (רביעי) דוח ראשון מסוגו, המרכז את כלל הממצאים בנוגע לפגיעות המיניות באותו היום ובשבי חמאס. מהדוח שהוגש לשליחה המיוחדת של האו"ם לנושא אלימות מינית בזירות סכסוך שביקרה בישראל לפני כשבועיים, עולה כי הפשעים בוצעו בארבע זירות: במסיבת הנובה, ביישובים ובקיבוצים, בבסיסי צה"ל ובשבי חמאס בעזה.

> הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

הממצאים עלו ממידע גלוי שהתפרסם בתקשורת וממידע חסוי ופניות שהתקבלו באיגוד. מהמידע עלו דפוסי פעולה שיטתיים של פגיעות מיניות קבוצתיות כאשר ביישובים ובקיבוצים הפשעים נעשו לעיתים לעיניהם של קרובי משפחה וחברים. המעשים כוונו לנשים ולגברים כאחד והנפגעים הוצאו להורג במהלך או לאחר האונס. עוד עלה בממצאים: השחתה של איברי מין וכלי נשק שהוחדרו לגופם של הקורבנות. המעשים, כך נטען בדוח, נועדו להעצים את הסבל ואת ההשפעה על הקורבנות ועל סביבתם.

ד"ר כרמית קלר חלמיש ונגה ברגר, כותבות הדוח, הוסיפו: "הפרקטיקות הברוטליות בהם נעשה שימוש בשבעה באוקטובר כמו כריתת איברים אינטימיים של נערות, נשים וגברים, ירי והטמנה של נשק באיברי מין, נועדו להשחית ולפגוע באופן סדיסטי ומזרה אימה. האופן בו בוצעו הפגיעות והמעשים שנלוו להם נועדו להעצים את ההשפעה על הקורבנות עצמם ועל סביבתם, שלא הצליחה למנוע את הפגיעה. בימים אלו, כשהצלקת בליבנו מסרבת להגליד, ונפשות אחיותינו ואחינו החיים צועקות אלינו מן האדמה, חלק גדול ממי שחשבנו לשותפות ושותפים פונים לשתיקה ולהכחשה של הזוועות. אנו קוראות לכם להשמיע את קולכם, ולא לתת לזעקת הקורבנות האלו להתאייד".

מאז השבת ב-7 באוקטובר, אוספים במשטרה את העדויות על פשעי המין הקשים שביצעו מחבלי חמאס. רב סמל בכיר צופית ציוני לוי, חוקרת עבירות מין ביחידה 105, שחוקרת את העדויות הקשות, סיפרה בריאיון למאיה ראכלין כי "יש לנו עדויות מהשטח, יש לנו ממצאים של גופות שבוצע בהן ביזוי מיני, כריתת איברים מיניים - גברים ונשים". סגן ניצב אבי ראש, ראש מדור חקירות ביחידת 105 בלהב 433 הוסיף בריאיון לכאן הערב בכאן רשת ב כי "יש עדויות מגוף ראשון ותיעוד ברור של פגיעה בגברים ונשים בחלק התחתון של גופם, ואין ספק שהיה דפוס פעולה של מחבלי החמאס לפגיעה מינית".

גם מעדויות שהגיעו לפני כחודשיים לכאן חדשות, עולה התמונה הקשה. רז כהן, שבילה יחד עם חבריו במסיבת הנובה ברעים, העיד: "יצאו מרכב סוואנה לבנה חמישה מחבלים ושלפו מישהי. הם עמדו במין חצי מעגל סביבה, תופסים אותה בכוח כדי שלא תזוז. ראיתי שהם מתחילים למשוך אותה מכל מקום, מפשיטים אותה. הוא אנס אותה. לא הצלחתי לשמוע אותה, לדעתי הם חסמו לה את הפה. אני מסתכל ורואה שהבחורה כבר לא זזה, אבל המחבל עדיין ממשיך לאנוס אותה. לא היה אפשר לעזור לה. לא יכולתי לעשות כלום. הלוואי שהיה לי נשק והייתי יכול לעזור", סיפר כהן. 

גם דן וגד ליברזון מקריית מוצקין בילו יחד במסיבה ברעים. בשלב מסוים ברח דן למקום אחר וגד נותר להסתתר מאחורי שיח. מה שהוא שמע לא השאיר מבחינתו שום מקום לספק לגבי הזוועה שהתחוללה במרחק מטרים ספורים ממנו. "רצנו והתחבאנו. בזמן שאני מתחבא אני שומע את כל מה שמתרחש סביבי. אני שומע צעקות בערבית ושומע בנות מדברות באנגלית ומתחננות: 'הצילו, לא, בבקשה'", סיפר. "זה היה נשמע שאונסים אותן. הן בוכות וצועקות, קולות של בנות שבוכות בלי סוף. שמעתי את הקולות של הגברים הצועקים, ושמעתי את הבנות צועקות לאורך זמן. מתחננות ובוכות, זה היה נורא ואיום". 

תחקיר של "הניו יורק טיימס" מחודש דצמבר, שנשען על עדויות של עדי ראייה, צוותי רפואה וחיילים שפינו את הגופות, מצביע על דפוס חוזר של אונס, פגיעה והשחתה של הגופות. כלל העדים תיארו מצבים קשים של הגופות - איברי מין חתוכים, ראשים כרותים ופציעות והשחתה אכזרית של חלקי הגוף התחתונים. 

מחבל של הג'יהאד האסלאמי שנתפס בעזה הודה בחקירתו שהשתתף בטבח ב-7 באוקטובר, וכי החולייה שלו ביצעה פשעי מין מחרידים ולאחר מכן רצחה את הקורבן. כך נחשף סמוך לתחקיר "הטיימס" בחדשות הערב בכאן 11. המחבל נתן פרטים שיש בהם כדי לזהות את הקורבן - פרטים שלא יפורסמו בשל הרגישות וכבוד הקורבן.

על ההתעללות בשבי העידה לראשונה אביבה סיגל, שנחטפה מביתה בכפר עזה והוחזרה לישראל, בכנס הראשון של השדולה למען החטופים בכנסת בחודש ינואר. היא סיפרה: "ראיתי שאחת הבנות נסגרת ושקטה ושהיא לא היא. המחבל הזה נגע בה. הוא לא נתן לי אפילו לחבק אותה אחרי שזה קרה. זה נורא. כשהיא סיפרה לי אמרתי לה שאני מצטערת אבל קשה לי לשמוע את זה. היה לי באמת קשה".

הפופולריים