נתניהו ייפגש עם ראשי הקאוליציה והחרדים - ינסה לפתור את משבר הגיוס

ראש הממשלה ייפגש עם החרדים ועם ראשי הקואליציה
הישיבה צפויה להתקיים במוצאי שבת ולא ברור אם השר ליברמן, שמכנה את הצעת הפשרה שנוסחה במהלך השבוע "כתב כניעה", ייטול בה חלק
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ראש הממשלה נתניהו עם ח"כים חרדים
צילום: צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

מקורבי שר הביטחון אביגדור ליברמן אמרו כי הם משוכנעים שראש הממשלה בנימין נתניהו מעוניין בבחירות. "הוא לא מטפל במשבר. כשהוא רוצה, הוא מדבר שלוש-ארבע פעמים בלילה כשהוא נמצא בחו"ל", אמרו המקורבים והוסיפו כי "נתניהו שוחח עם ליברמן רק בלילה של יום ראשון. אין טעם להגיע לפשרה – אם לא גיוס, יבוא חוק הלאום". כך פורסם הערב (שישי) ב"חדשות השבוע" בכאן 11.

גורמים בקואליציה האשימו את סגן שר הבריאות יעקב ליצמן כי הוא מונע מהישרדות אישית. "מצבו בחצר הרבי מגור קשה ולכן הוא מוביל קו קיצוני", נאמר על ליצמן. ההערכות הקואליציה הן שהסיכוי ללכת לבחירות גדול מ-50% "בגלל ליברמן". בימין חוששים שבחירות ירסקו את מפלגות הלוויין של הליכוד.

נתניהו ייפגש במוצאי שבת עם ראשי מפלגות הקואליציה והמפלגות החרדיות על מנת לנסות ולמצוא פתרון  למשבר חוק הגיוס. הישיבה צפויה להתקיים בשעה 21:30 ולא ברור אם ליברמן ייטול בה חלק.

עיקר המשבר כעת הוא עם שר הביטחון שמסרב להצעת הפשרה שנוסחה במהלך השבוע. ליברמן מגדיר את ההצעה: "כתב כניעה". "הצעת החוק המתגבשת כרגע היא לא פשרה, אלא כתב כניעה למעשה סחטנות. ישראל ביתנו תתמוך אך ורק בהצעת חוק שיגבשו מערכת הביטחון וצה"ל", כתב אתמול ליברמן בחשבון הטוויטר שלו.

שר הביטחון לא מגיע לפורום ראשי המפלגות בחודשים האחרונים וההערכה היא שראש הממשלה ישוחח איתו בנפרד. בסביבת ראש הממשלה אומרים כי הוא יציע לראשי המפלגות להתגמש בנושא הגיוס ולהגיע לפשרה. נתניהו צפוי להבהיר שאינו מעוניין בבחירות.

גם שרים בכירים בליכוד טענו ביום ראשון האחרון כי ייתכן שראש הממשלה "גייס" לשרותיו את המפלגות החרדיות על מנת ליצור את משבר חוק הגיוס. בכירי המפלגה הסבירו, כי לנתניהו יהיה נוח יותר ללכת לבחירות במצב הנוכחי - בשל החקירות נגדו.

החרדים חוששים כי לאחר אישור התקציב בעוד כשבוע וחצי, הקואליציה לא תקדם את חוק הגיוס. סגן שר הבריאות יעקב ליצמן איים שלא להצביע בעד התקציב אם חוק הגיוס לא יאושר. גם יו"ר ועדת הכספים, חבר הכנסת משה גפני (יהדות התורה) שלא יצביע עוד על "חוקים הזויים" כהגדרתו.

בג"ץ קבע בהחלטה דרמטית כי הסדר הגיוס שנקבע ב-2015 כדי להעניק פטור משירות בצה"ל לצעירים חרדים - אינו חוקתי בשל פגיעה בעיקרון שוויון. ההסדר, שהחזיק מעמד שנתיים בלבד, בוטל, והשופטים הורו לממשלה לנסח חוק חלופי בתוך שנה - אז ייכנס הביטול לתוקפו.

הפופולריים