לשכת לפיד: אם קיימות סוגיות משפטיות בפעילות הסוכנות - ישראל מוכנה לדיאלוג

לשכת לפיד: מוכנים לדיאלוג על פעילות הסוכנות

דוברו של פוטין: ישראל מחזיקה בעמדה מוטה בנוגע לאוקראינה • משרד החוץ הרוסי על משבר הסוכנות: "זה קשור רק לתחום החוקי" • הנשיא הרצוג: "ככל שנדבר פחות זה יאפשר טיפול נכון בכל הסוגיה" • לשכת רה"מ מאשרת: פוטין ולפיד החליפו איגרות ברכה לאחר כניסתו לתפקיד
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ולדימיר פוטין, יאיר לפיד
צילום: צילום: אי-פי • מרק ישראל סלם, פלאש 90

ברקע המשבר בין המדינות, משרד החוץ הרוסי תקף את ישראל היום (שלישי), ומסר בהודעה רשמית כי היא "מחזיקה בעמדה מוטה בנושא האוקראיני". דוברת משרד החוץ הרוסי, מריה זכרובה, מתחה ביקורת על הרשויות הישראליות וכינתה את הרטוריקה של ישראל "בלתי בונה ומשוחדת לחלוטין". היא המשיכה וטענה: "כשנאמרו אמירות אנטי-רוסיות על ידי ההנהגה הישראלית ברמות שונות, וכשהעמדה הוגדרה אך ורק בכיוון הפרו-אוקראיני, זה היה תואם לחלוטין את הקול המוזר והפרוע של המערב".

מלשכת ראש הממשלה יאיר לפיד נמסר בתגובה לדבריו של פסקוב כי "יחסי ישראל-רוסיה נשענים על מורשת, קשר רציף ואינטרסים הדדיים. מקומה של הקהילה היהודית ביחסים אלה הוא מרכזי. אם אכן קיימות סוגיות משפטיות, שעולות ביחס לפעילותה החשובה של הסוכנות היהודית ברוסיה, ישראל, כתמיד, מוכנה ומזומנה לקיים על כך דיאלוג תוך שמירה על היחסים החשובים בין המדינות".

במשרד החוץ הרוסי התייחסו גם לאפשרות שתופסק פעילות הסוכנות היהודית במדינה והבהירו: "הנושא קשור רק לתחום החוקי". הטענה הרוסית היא שהסוכנות מפרה את חוק הפרטיות במדינה, מאחר וזו אוספת מידע על יהודים וזכאי חוק השבות שמעוניינים לעלות ארצה, כולל מידע על משלח ידם. ביום ראשון לפיד הנחה את משרד החוץ לגבש צעדים קונקרטיים אם פעילות הסוכנות היהודית ברוסיה תופסק. הצעדים שנבחנים כוללים את החרפת היחסים בין המדינות, גם באופן פרקטי וממשי.

עיתון "קומרסנט" הרוסי פרסם היום הבהרה, לפיה נשיא רוסיה ולדימיר פוטין שלח איגרת ברכה ללפיד עם כניסתו לתפקיד ראש הממשלה. בעיתון ציינו כי לפיד בירך אותו בתגובה. ההבהרה פורסמה לאחר שהעיתון טען כי היחסים בין השניים גרועים עד כדי כך, שהם לא החליפו איגרות. לשכת ראש הממשלה אישרה את חלופת האיגרות והוסיפה שהדבר התרחש לפני כשבועיים. 

יו"ר האופוזיציה, בנימין נתניהו, תקף הערב את ראש הממשלה לפיד ואת שר הביטחון גנץ ואמר: "אנחנו נמצאים בעיצומו של משבר מסוכן ביחסים בין רוסיה וישראל. אפשר וצריך לצאת מהמשבר הזה. במשך שנים הובלנו מול רוסיה מערכת יחסים שקולה, מאוזנת ואחראית. בימים האחרונים אני מודאג מזה שמה שבנינו במשך שנים, מתערער ממש לנגד עינינו בשבועות האחרונים. זה קורה בגלל שילוב של חובבנות, חוסר אחריות, ויהירות. יש בקשה אחת מלפיד וגנץ- תפסיקו את הקשקשת. ההתנהלות שלכם מסכנת את הביטחון הלאומי שלנו. אם המשבר לא ייעצר מייד הוא עלול להביא לפגיעה חמורה בביטחוננו".

מדובר ראש הממשלה, נמסר בתגובה: "הנושא מטופל בידי ממשלת ישראל, כפי שאמר היום דוברו אישי של פוטין, אין שום משבר בין המדינות. אילו נתניהו היה טורח לבוא לעדכון מדיני בטחוני אצל ראש הממשלה לפיד, נתניהו היה לומד את העובדות לאשורן. היות והוא לא הגיע לעדכון, אנחנו מוסרים לו מכאן שלטובת בטחונה של מדינת ישראל ויהדות רוסיה, זהו נושא שבו יש לטפל בדיסקרטיות ובצינורות ממשלתיים ולא במסיבות עיתונאים והצהרות נטולות בסיס לתקשורת.

נשיא המדינה יצחק הרצוג התייחס למשבר היום, ואמר בכינוס של ערוץ 13: "אני חושב שככל שנדבר פחות כן ייטב, וזה יאפשר טיפול נכון בכל הסוגיה. רוסיה היא מדינה חשובה במרחב כולו ובכלל, ויכולים להיות תרחישים שונים ועשרה נימוקים שונים ללמה ואיך האירוע התפתח. אני מעדיף לא ללכת לניתוחים. לעתים אנחנו רואים דברים ולא תמיד מבינים אותם, ודברים שרואים מכאן לא רואים משם. בואו ניתן לתהליכים להתבצע".

יו"ר הסוכנות היהודית לשעבר, נתן שרנסקי, טען אתמול בריאיון לכאן רשת ב: "רוסיה מבודדת, פוטין מחפש על מי ללחוץ בשביל שהבידוד לא יהיה מלא, והוא מצא איך ללחוץ על ישראל". 

אתמול פורסם בחדשות הערב בכאן 11 שישראל מרחיבה את הסיוע ההומניטרי שלה לאוקראינה – דווקא בימי המשבר עם רוסיה. משרד החוץ הודיע כי הוא מרחיב את פעילות הסיוע שלו, ולראשונה מעביר מימון רשמי לארגוני הסיוע האזרחיים שפועלים באוקראינה. עד כה משרד החוץ פעל באופן ישיר במדינה, אבל כעת הוחלט להצטרף לפעילות שלו תשעה ארגוני חברה אזרחית שכבר פועלים באוקראינה - ולמעשה להעביר מימון ישיר ממשלתי בעבורם.

הפופולריים