תבחן מחדש את הסוגיה?

הערכה בישראל: סיכוי נמוך לביטול הסנקציות על "נצח יהודה"

הערכה בישראל: סיכוי נמוך לביטול הסנקציות על "נצח יהודה"
גלנט העביר מסר לארה"ב - טרם שיחתו עם בלינקן: "לא הדרך לנהוג עם שותפים". גם גנץ שוחח עם בלינקן וביקש ממנו: "לבחון מחדש את הסוגיה". החשש בישראל שההחלטה תחריף את מצבה של ישראל בזירה הבין-לאומית ותגדיל את הסיכון לצווי מעצר נגד בכירים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
גדוד נצח יהודה
צילום: יעקב נעמי, פלאש 90

גורמים בישראל העריכו כי הסיכוי לבטל את הסנקציות על הגדוד "נצח יהודה" הוא נמוך, כך פורסם היום (ראשון) בחדשות הערב בכאן 11. למרות שבישראל ידעו כי מחלקת המדינה של ארצות הברית שוקלת את האפשרות להטיל הסנקציות, כל ראשי המערכות הופתעו מההחלטה.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

ההערכה בישראל היא שתזמון הפרסום על הטלת הסנקציות לא מקרי, וכי ישנו קשר לכך שהיום חבילת הסיוע הגדולה לישראל אושרה בקונגרס. שר הביטחון יואב גלנט דן עם הרמטכ"ל הרצי הלוי, והעביר מסר לארצות הברית, טרם שוחח עם מזכיר המדינה של ארצות הברית אנתוני בלינקן: "פגיעה בגדוד אחד היא פגיעה בכל מערכת הביטחון, זו לא הדרך לנהוג עם שותפים".

הניסיון של השר גנץ למנוע את המשבר

השר גנץ יזם שיחה עם שר החוץ האמריקני בלינקן הערב, בין היתר כדי לדון בסנקציות שהוטלו על גדוד "נצח יהודה". בשיחה בין השניים השר גנץ אמר לו כי ההחלטה המסתמנת על הטלת הסנקציות על הגדוד היא "שגיאה" שתפגע בישראל בזמן מלחמה. השר אף הוסיף כי לסנקציות "אין כל הצדקה משום שלישראל מערכת משפט חזקה ועצמאית, וכל יחידות צה"ל כפופות לפקודות צה"ל, התואמות את החוק הבין לאומי". לבסוף, ביקש חבר הקבינט מבלינקן "לבחון מחדש את הסוגיה".

האם ישראל עומדת בפני צונאמי משפטי בין-לאומי?

חשש בישראל: הטלת הסנקציות מצד ארצות הברית עלולה להחריף את מצבה של ישראל בזירה הבין-לאומית ולהגדיל את הסיכון לצווי מעצר נגד בכירים ישראלים. הסנקציות שמתכננת ארה"ב להטיל על גדוד "נצח יהודה" אמנם אינן קשורות ישירות להליכים המתנהלים נגד ישראל וישראלים בעולם; אולם החשש הוא שעצם המהלך עלול להשפיע על האווירה בזירה המשפטית הבין-לאומית וכן עלול להתפרש כהעדר אמון של ארה"ב במערכת הישראלית.

המסר שמתקבל הוא שאם ארצות הברית, המדינה הקרובה ביותר לישראל, מטילה ספק בבדיקות והחקירות הישראליות - זה עלול להיות מסר לתובע בבית הדין הפלילי הבין-לאומי ששוקל גם כך להוציא צווי מעצר נגד בכירים ישראלים ולערכאות במדינות נוספות. התקווה בישראל היא כי שיח מקצועי יביא לשינוי ההחלטה או צמצומה, במיוחד שעוד לא ברור מה בדיוק הביא לקבלתה. בנוסף, ההחלטה על הטלת הסנקציות יכולה להיות זמנית וניתן להביא להסרתן אם יתברר שננקטו הצעדים הנכונים.

הממשל האמריקני פנה מספר פעמים לפרקליטות הצבאית, משרד הביטחון ומשרד החוץ הישראלי, כדי לקבל חומרים על חקירות של פגיעות בפלסטינים, בהם היו מעורבים חיילים מגדוד נצח יהודה. לפי גורמים ישראלים, האמריקנים הביעו חוסר שביעות רצון מתוצאות החקירות, במיוחד באירועים בהם נהרגו פלסטינים - והחליטו על הטלת הסנקציות.

הפופולריים