פעולות ניקוי החופים, בשבוע שעבר
צילום: כאן חדשות

השרה גמליאל: אסון הזפת הוא טרור סביבתי של ספינה לובית שיצאה מאיראן | המסלול של כלי השיט

השרה להגנת הסביבה: אונייה פיראטית עם מכלית בבעלות לובית היא האחראית, יצאה מאיראן עם משדר כבוי ופתחה את המשדרים אחרי פריקה הזפת - "יש פה מישהו שרצה לפגוע בוודאות" • גורם ביטחוני בכיר: לא מוכרת מעורבות איראנית ישירה באוניית הזפת
מיכל וסרמן, חן ביאר וגילי כהן
03 במרץ 2021
15:43
עודכן ב 23:05

אסון זיהום החופים: השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל אמרה היום (רביעי) בהצהרה שהאונייה שפרקה את הזפת מול חופי ישראל היא אונייה לובית בשם "אמרלד" שיצאה מאיראן עם משדר כבוי ורק כשהגיעה אל מול חופי סוריה החזירה את המשדרים לפעולה. "יש פה מישהו שרצה לפגוע בוודאות", אמרה גמליאל. לעומת זאת, גורם ביטחוני בכיר אמר לכאן חדשות הערב: לא מוכרת מעורבות איראנית באוניית הזפת.

גמליאל סיפרה בהצהרתה על המסע שעברה הספינה: "התברר שמדובר בטרור סביבתי. אונייה לובית עשתה את הדרך מהמפרץ הפרסי עם מכשירים כבויים, לפני הכניסה למים הכלכליים של ישראל כיבתה את מכשירי הקשר ליממה. בין 1 ל-2 בפברואר זיהמה את הים ואחר כך המשיכה לסוריה. מדובר באונייה בת 19 שנה שלא יכולה להתקבל לנמלי אירופה וארצות הברית ועוגנת כעת באיראן. המדינה תתבע פיצויים". 

מעורבות האונייה היוונית בזיהום - נשללה

ביום ראשון דווח כי צוות של המשרד להגנת הסביבה הגיע לאתונה שביוון כדי לבדוק ספינה החשודה בזיהום. על פי הדיווח הצוות פעל בשיתוף פעולה מלא עם הרשויות ביוון. במשרד הדגישו שלא נעשה תיאום מראש עם הספינה, עם בעליה או עם נציגיה, אלא רק עם הרשויות ביוון, כמקובל.

המסלול של האונייה

יום קודם לכן שללו חוקרי המשרד להגנת הסביבה את מעורבותה של המכלית "מינרווה הלן" באירוע זיהום הזפת לאחר שנחשדה בכך תחילה. ביום שישי האחרון ערך צוות חוקרים מטעם המשרד ביקורת במכלית, בניסיון לאיתור הגורם האחראי. כפי שדווח בכאן חדשות מפי גורם המקורב לחקירה, אישר אז המשרד, כי מעגל האוניות החשודות בזיהום עומד על עשרות, וכי נשללו כעשר אוניות העשויות להיות המקור לזיהום.

בשבוע שעבר פורסם בכאן חדשות כי בדיקות ראשוניות של המכון לחקר ימים ואגמים, מראות על סימנים לחומרי נפתלן ופננתרן, במרחק של עד 17 קילומטרים מחופי ישראל, ובעומק ים של עד 200 מטרים. חומרים אלה הינם נגזרות של נפט היכולים להיות רעילים לסביבה האקולוגית הימית וגם לבני אדם. לפי אנשי המכון, בשלב זה עדיין לא ברור ריכוזם של החומרים והעניין נבדק.