ארץ עיר

מסע בין עיריות ואבסורדים: מה קורה בפריפריות?

בערי פריפריה שרחוקות מעין התקשורת, נחשפות תופעות שונות, משונות וגם מטרידות. מאופוזיציה מושתקת שנאסר עליה להתבטא בקריית אתא ועד חבר ועדת ביקורת שלא יודע מי היו"ר שלו, בטירת הכרמל • ארץ עיר - הג'ונגל המוניציפלי שכדאי להכיר
אורן אהרוני
12 באוקטובר 2021
01:19
עודכן ב 16 נובמבר 23:07

אנחנו יודעים הרבה על הערים הגדולות בישראל. תל אביב, ירושלים וחיפה, למשל, נמצאות כל הזמן בכותרות ותחת מעקב התקשורת. אבל מה לגבי הערים בפריפריה? פה הסיפור שונה. מה אנחנו יודעים בכלל על קריית אתא או על ירוחם?

אור עקיבא - עיר בלי ראש | עוד יום

מסע בג'ונגל המוניציפלי הישראלי בין ערי פריפריה שרחוקות מעין התקשורת חושף תופעות מוניציפליות שונות ומשונות - חלקן יכולות אפילו להצחיק, אבל הן בעיקר מטרידות.

בפרק הראשון יצאנו לקריית אתא, בה ראש העירייה יעקב פרץ נמצא בתפקיד כבר 25 שנה. עיר בה נבנה בניין עירייה חדש בעלות של יותר מ-130 מיליון שקלים, בפרויקט שתוקצב בתחילה ב-50 מיליון שקלים. בניין שיו"ר האופוזיציה, הילה רובין שלם, אינה רשאית להיכנס אליו בלי אישור, אף שעל פי חוק היא אמורה לקבל בו חדר. גם לעשרות שאילתות והצעות לסדר שהיא מעלה היא אינה זוכה לתשובות. אריה נחום מסיעת העבודה, החברה בקואליציה, הגדיל לומר ש"האופוזיציה חלשה מאוד", והוסיף: "לא הייתי נותן להם להתבטא. איך אומרים? הם מתבטאים יותר מידי".

לא רחוק מבניין העירייה, נמצא "מגדל פיזה" של קריית אתא - שלושה בניינים צמודים זה לזה שנראה כי עומדים לפני קריסה. הבניינים שקועים ועומדים באלכסון, עם בקע ברוחב 33 ס"מ, קירות וגג מלאים בסדקים. למרות פניות של התושבים לעירייה ולמשרד הבינוי והשיכון, העירייה שדרשה לפנות את התושבים נתקלה בהתנגדות בית המשפט. אך גם לעירייה יש מה לעשות - באמצעות תוכנית התחדשות עירונית.

לדברי דוברת העירייה, תוכנית המתאר העירונית החדשה נמצאת בשלבים סופיים, אך למנהלת ההתחדשות במשרד השיכון אין תוכנית כזו בצנרת. כמה רחובות ליד בניין העירייה המפואר, נמצאת לשכת הרווחה של העירייה, שלא הועברה לבניין החדיש ואף איננה מונגשת.  

פרק 1: למה בעיריית קריית אתא סותמים לאופוזיציה את הפה?

בפרק השני, מיכאל כהן, חבר באופוזיציה של עיריית טירת הכרמל, ממשיך לנסות להיכנס לבניין העירייה - אחרי שכבר לפני חודש משרד הפנים הודיע לראש העירייה אריה טל, שאסור למנוע מחבר מועצה כניסה. כהן, שביקש להיות יו"ר ועדת ביקורת, לא יכול לעשות זאת, כי אין לו גישה. את התפקיד ממלא בינתיים, כך נראה, מי שכאילו באופוזיציה ומוגדר כמי שנותן רשת ביטחון לקואליציה, כך הסביר מוריס אסייג, סגנו וממלא מקומו של אריה טל, ראש העיר העסוק.

פרק 2: חברי ועדת ביקורת - שלא יודעים מי היו"ר

הפרק השלישי - ראש עיריית פתח תקווה החליט לפרסם את שמו בכל פינה בעיר, למרות פסיקות קודמות של בית משפט. הוא גם מנהל עשרות קבוצות וואטסאפ של תושבים ומי שלא מוצא חן בעיניו מוסר מהקבוצה. האופוזיציה מנסה להילחם - אבל מושתקת.

פרק 3: ראש העיר שלא מפספס הזדמנות ליחסי ציבור

בפרק הרביעי הגענו לעירייה ובה ראש עיר מסובך בפלילים, אין מנכ"ל ומהנדס, בלי דוחות ביקורת ועם חשב מלווה כבר 17 שנים. אור עקיבא היא עיר בקריסה, עם הרבה מאוד זבל ברחובות. והכי עצוב – שלא נראה שלמישהו אכפת. 

פרק 4: תחת חקירות, עם הרבה זבל ובלי תקציב - העיר שמתנהלת בכאילו

הפרק החמישי מביא הקלטות של ראש עיריית פתח תקווה, רמי גרינברג, שגילה שדירה בעיר הושכרה לשישה עובדים זרים עם אישורי שהייה. הוא שלח לשם בלילה פקחים, התקשר באופן אישי לבעל הנכס, ניסה לשכנע אותו להוציאם, ואחרי שנתקלה בסרוב החליט לשנות את סיווג הדירה למלונית, כדי שבעל הנכס ישלם יותר ארנונה.

פרק 5: מה קורה כשראש העיר מגלה שדירה הושכרה לעובדים זרים?

בפרק השישי הצפנו לקריית מוצקין, שם ישיבות העירייה מנוהלות בצעקות, חברי המועצה מאויימים, האופוזיציה נרמסת - ועננה פלילית כבדה אחת מרחפת מעל ראש העירייה ב-30 השנים האחרונות, שגייס לעיר שחקן חיזוק – סגן, שהיה בכלל מועומד לראשות עיריית רמלה. כל הבלגן הזה מתבצע, כמובן, על חשבון התושבים.

פרק 6: איומים, צרחות ורמיסת האופוזיציה - הטלנובלה של עיריית קריית מוצקין

תגובת עיריית מוצקין: