צילום: הדס פרוש, פלאש 90

בתוך שעות: 3 רקטות נחתו בשטח פתוח בעוטף עזה - ללא התרעה

הנפילות זוהו בשטח פתוח סמוך לגבול במועצה האזורית אשכול. לא היו נפגעים
איציק זוארץ ונסים קינן
03 בינואר 2018
14:19
עודכן ב 18:10

שלוש רקטות ששוגרו היום (רביעי) מרצועת עזה נחתו בשטחים פתוחים במועצה האזורית אשכול. הרקטות נורו בטווח של כארבע שעות, ובשלושת המקרים התרעת "צבע אדום" לא הופעלה, ככל הנראה משום שהירי כוון לשטח פתוח. לא היו נפגעים.

זוהי הפעם השנייה בתוך יומיים של ירי לעבר ישראל ללא התרעה מוקדמת. בעקבות הירי בליל שני, צה"ל תקף מתחם של חמאס בדרום הרצועה.

צה"ל הודיע מוקדם יותר היום כי שיגור הרקטות ביום שישי היה תגובה של הג'יהאד האסלאמי על השמדת המנהרה בחודש אוקטובר. שלוש רקטות שוגרו מרצועת עזה לשטח ישראל בעת הטקס שנערך בעוטף עזה לציון יום הולדתו של אורון שאול, שגופתו מוחזקת בידי החמאס. אחת מהרקטות פגעה ישירות במבנה באחד מקיבוצי המועצה האזורית שער הנגב, ומערכת כיפת ברזל יירטה את השתיים הנוספות. לא היו נפגעים.

צה"ל פרסם את מסקנות חקירת האירוע ממנה עולה כי אמצעי הלחימה האיראני ששוגר באותו היום זהה במאפייניו לאמצעי הלחימה ששוגר ב-30 בנובמבר על ידי ארגון הג'יהאד האסלאמי לעבר מוצב צה״ל בצפון הרצועה. נוסף על כך, בצה"ל מציינים כי מועד השיגור החריג והתזמון המחושב למועד הטקס, מביאים את מערכת הביטחון להערכה כי מדובר בסבירות גבוהה בפעולה שביצע ארגון הג'יהאד האסלאמי.

בתגובה לשיגור הרקטות ביום שישי, צה"ל תקף ביום ראשון עמדת תצפית של חמאס בדרום רצועת עזה. בהודעה שפרסם דובר צה"ל בנוגע לתקיפה, האשים הצבא כי "איראן פועלת לדרדור המצב האזורי באמצעות ארגוני טרור סוררים וקיצונים".