238 ימי לחימה

צה"ל סיים את המבצע בג'באליה: ההישגים - והשינוי בשיטת הלחימה של חמאס

צה"ל יצא מג'באליה: ההישגים והשינוי בשיטת הלחימה של חמאס
במהלך המבצע במחנה הפליטים, הוחזרו גופותיהם של 7 חטופים שנרצחו ב-7 באוקטובר חזרה לישראל והושמדו 12 קילומטרים של מנהרות טרור
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
צה"ל ג'באליה
צילום: דובר צה"ל

המבצע שהחל לפני פחות משלושה שבועות - הסתיים: כוחות אוגדה 98 יצאו מג'באליה ובצה"ל ציינו שני הישגים מרכזיים: פירוק תשתיות חמאס והחזרת גופותיהם של שני לוק, עמית בוסקילה, יצחק גלרנטר, רון בנימין, חנן יבלונקה, אוריון הרננדז ומישל ניסנבאום. שנרצחו ב-7 באוקטובר ונחטפו חזרה לישראל.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי
רשימת שמות החטופים בעזה - והמשוחררים

באוגדה 98 שהובילה בג'באליה את הלחימה אמרו כי בתחילת הפשיטה הם פעלו כדי להגיע לתוואי תת קרקע ומשם המשיכו בתוואי מעל האדמה. הכניסה לג'באליה, אמרו בצה"ל, קרתה לאחר שהגיע מידע מודיעיני על גופות חטופים במקום והיציאה לאיתורם נעשתה לאחר סריקת השטח.

בשבוע הראשון בג'באליה נרשמו 341 אירועים מבצעים, בעיקרם ירי נ"ט והפעלת מטענים על כוחות צה"ל ומקצתם קרבות פנים אל פנים מול מחבלים. לשם השוואה - במהלך שבוע הלחימה הראשון בח'אן יונס היו 100 אירועים מבצעיים. עיקר הפעולות של המחבלים בג'באליה נגד כוחות צה"ל היו ירי צלפים, ירי נ"ט ורחפני הטלה.

בניגוד למחנות פליטים אחרים בעזה, אמרו באוגדה 98, מחנה הפליטים ג'באליה מאופיין במבנים גבוהים וצפופים עם תעלות לחימה ביניהם מעל ומתחת לקרקע, פתחים בבתים ומעברים בין הבתים ממקום למקום. מצה"ל נמסר כי חמאס הפך את המרחב האזרחי למתחם לחימה מבוצר, ירה לעבר הכוחות ממרחבי מחסות ובתי ספר והקים תשתיות תת קרקעיות במבנים אזרחיים. מטענים רבים פוזרו בבתים במחנה הפליטים ג'באליה, בעיקר עם הפעלה חוטית - כך שמחבלים תצפתו על הכוחות והפעילו את המטען מרחוק כשזיהו את כוחות צה"ל. 

מעל קרקע, הכוחות חיסלו מאות מחבלים בקרבות והיתקלויות מטווח קרוב והשמידו עשרות תשתיות טרור ומתחמי לחימה. הכוחות איתרו מאות אמצעי לחימה ובהם נשקים, מטענים, רימונים, תחמושת ועוד. בנוסף אותרו והושמדו מספר סדנאות משמעותיות לייצור אמל"ח. כחלק מפירוק היכולות של חמאס הלוחמים פשטו על מספר רב של מתחמי שיגור רקטות, והשמידו משגרים מוכנים להפעלה.

צה"ל השמיד 12 קילומטרים של מנהרות טרור. הושמדו שתי מנהרות התקפיות שהיו אמורות להגיע לקרבת גבול ישראל ולנסות לחדור אותו. בנוסף, נוטרלו מטענים במנהרות ואותרו בהן אמצעי לחימה ומידע מודיעיני על חמאס. כמו כן, חוסל מג"ד בית חאנון ומחבלים נוספים ששהו עימו במנהרה.

בוצעו יותר מ-200 תקיפות אוויריות בסמיכות לכוחות צה"ל שפעלו בג'באליה בהן חוסלו עשרות מחבלים, רובם בדרג הפיקוד בחמאס. כמו כן, הושמדו עשרות תשתיות טרור ומחסני אמל"ח על ידי חיל האוויר.

הפופולריים