דיווח: ישראל וחמאס סיכמו על "ממשל ביניים", בו אף אחד מהצדדים לא ישלוט בעזה

דיווח: ישראל וחמאס סיכמו על "ממשל ביניים" ברצועה
לפי גורמים אמריקניים, כוח שיאומן על ידי ארצות הברית ויתמך על ידי מדינות ערב המתונות, ובו כ-2,500 תומכי הרשות הפלסטינית, ידאג לביטחון ברצועה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
רפיח, רצועת עזה
רפיח, רצועת עזה צילום: Abed Rahim Khatib/Flash90

כתב הוושינגטון פוסט דיוויד איגנשיוס דיווח היום (חמישי) כי ישראל וחמאס סיכמו על קיום "ממשל ביניים" בשלב השני לעסקה, בו אף אחד מהצדדים לא ישלוט ברצועה.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי

ההסכם, לפי תיאור הגורמים האמריקניים כולל פתרון שלושה שלבים. ראשית, הפסקת אש בת שישה שבועות, שבמהלכה ישחרר חמאס 33 חטופים וחטופות, גברים מעל גיל 50 ופצועים. ישראל תשחרר אסירים פלסטינים ותסיג כוחותיה מאזורים מאוכלסים לכיוון מזרח הרצועה.

המכשול בשיחות עד כה היה המעבר לשלב בו ישוחררו החטופים הגברים, והאם שני הצדדים יסכימו לסיום המלחמה ונסיגה ישראלית מלאה מהרצועה. ישראל וחמאס אותתו על הסכמה לתוכנית "ממשל ביניים" בשלב השני, בו לא חמאס ולא ישראל ישלטו בעזה. הביטחון יסופק בידי כוח המאומן על ידי ארצות הברית ונתמך על ידי מדינות ערב מתונות, בנוסף לקבוצה של 2,500 תומכי הרשות הפלסטינית ברצועה, שנבדקו על ידי ישראל. לפי הגורם האמריקני חמאס הודיע למתווכות כי הוא מוכן לוותר על הסמכות להסדר הממשל הזמני.

'בונוס' אפשרי נוסף שיוכל להגיע מהשגת הסכם הפסקת אש הוא התקדמות לעבר נורמליזציה בין ישראל לסעודיה, כשגורם אמריקני אמר שסעודיה אותתה כי היא מוכנה להתקדם עם ההליך, כשנתיב למדינה פלסטינית יצטרך לבסוף להיות חלק ממנו.

ברברה ליף, בכירה במחלקת המדינה האמריקנית, נמצאת כרגע באזור ותבקר באיחוד האמירויות, קטר, מצרים, ירדן, ישראל והרשות הפלסטינית כדי לקדם את סוגיית "היום שאחרי" ולהביא לקונצנזוס אזורי בסוגייה. גורמים המעורים בפרטים מסרו לכאן חדשות: "הממשל האמריקני מנסה להביא לקונצנזוס אזורי בנוגע לבניית שלטון אזרחי בעזה ומימון שיקום הרצועה. הממשל מנסה לגבש מסמך בין מספר מדינות". 

האצת השיח על ידי האמריקנים בנושא נובעת בשל העובדה שישראל קרובה לסיים המבצע הצבאי ברפיח, ובשל האפשרות לקיום הפסקת אש ארוכה שתגיע במסגרת ביצוע עסקת חטופים.

הפופולריים