מי עוד לא ישוט בים האדום?

האיום החות'י: שורת חברות ספנות בין-לאומיות יפסיקו לשוט בים האדום

האיום החות'י: שורת חברות ספנות יפסיקו לשוט בים האדום
ענקיות הספנות בריטיש פטרוליום ואברגרין הודיעו כי ישנו את מסלול ספינותיהן בשל התקיפות החוזרות ונשנות של החות'ים על אוניות מסחר • רשימת חברות הספנות שהודיעו על הפסקת מעבר ספינותיהן באזור
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
האיום החות'י
צילום: רויטרס

ענקית האנרגיה בריטיש פטרוליום שמתמחה בנפט, הודיעה היום (שני) על השהיית מעבר כלל מכליותיה דרך הים האדום. זאת בשל ריבוי אירועי תקיפת האוניות המסחריות במקום על ידי המורדים בחות'ים מתימן. ענקית הספנות אברגרין הודיעה על השהיית מעבר ספינותיה באזור גם כן, עד להודעה חדשה.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

גם תאגיד ההובלות הימיות יאנג מינג מטאיוואן הודיע כי יפנה את מסלול ספינותיו באופן מיידי מהים האדום אל כף התקווה הטובה לשבועיים הקרובים, על רקע ההסלמה בתקיפת הספינות באזור. התאגיד ימשיך לעקוב אחר ההתפתחות באזור ולקבל החלטות בזמן אמת לטובת אנשי הצוות.

חברות הספנות שהפסיקו את מעבר ספינותיהן בים האדום:

> MAERSK הודיעה ביום שישי על הפסקת מעבר מכולותיה דרך הים האדום, ללא הגבלת זמן

> Hapag-Lloyd הודיעה ביום שישי על הפסקת מעבר מכולותיה דרך הים האדום עד להיום. לפי מספר דיווחים החברה צפויה להאריך את הפסקת המעבר באזור ולנתב את כלי השיט שלה לכיוון כף התקווה הטובה

> MSC הודיעה ביום שישי על הפסקת מעבר מכולותיה דרך מעבר סואץ', עקב תקיפת אחת מספינותיה והודיעה כי תטה את מסלולן לכיוון כף התקווה הטובה

> CMA CGM הודיעה ביום שבת על הפסקת מעבר מכולותיה דרך הים האדום, ללא הגבלת זמן

> OOCL הודיעה אתמול כי החברת עוצרת עד להודעה חדשה הובלת מטען מישראל ואליה

> BP הודיעה היום על השהיית מעבר מכולותיה דרך הים האדום, ללא הגבלת זמן

> EVERGREEN הודיעה היום על השהיית מעבר מכולותיה דרך הים האדום, ללא הגבלת זמן

> HMM הודיעה היום על השהיית מעבר מכולותיה דרך הים האדום, ללא הגבלת זמן, ושינוי כיוון מסלולן אל כף התקווה הטובה

> Euronav הודיעה שמכליות החברה לא יעברו דרך הים האדום עד להודעה חדשה. החברה מסרה כי היא עוקבת מקרוב אחר ההתפתחויות וביטחון אנשי החברה קודם לכל

> Yang Ming הודיעה כי תפנה את מסלול ספינותיה לכף התקווה הטובה באפריקה לשבועיים הקרובים

הדובר הצבאי של החות'ים הודיע על לקיחת אחריות של הארגון על שתי מתקפות של כלי טיס ימיים שביצעו נגד שתי ספינות - SWAN ATLANTIC ו- MSC CLARA. בתוך כך, סוכנות הביטוח הבריטית London Marine Insurance הודיעה על הרחבת טווח האזור שיוגדר תחת 'סיכון גבוה' בים האדום. בנוסף, חברת צים הודיעv ללקוחותיה על העלאת מחיר היטל לקווים גדולים במחיר שנע בין 200 ל-400 דולר.

פיראטים בים האדום | האזינו להסכת של "עוד יום"

סוכנות הסחר הימי הבריטית  קיבלה דיווח על תקרית 24 מייל ימי מדרום מזרח לנמל מוח'א בתימן. מפקד כלי השיט דיווח כי כלי שיט אחר עם מספר חמושים התקרב אל כלי השיט, וירה לעברו מספר יריות אזהרה. אין נפגעים בקרב אנשי הצוות, ולא נגרם נזק לספינה, ששינתה את מסלולה.

כמו כן, ארגון הסחר הימי של בריטניה עדכן היום כי מהבוקר אירעו חמש תקריות ימיות בים האדום סמוך לנמל מוח'א בתימן. באחת מן התקריות גורמים אמריקנים מסרו כי ספינת SWAN ATLANTIC הותקפה באמצעות מספר טילים שנורו משטח הנמצא בשליטת החות'ים בתימן. מהחברה המפעילה את הספינה נמסר: "הצוות לא ניזוק, אין לנו שום קשר לישראל". 

בתוך כך, מקורות בתימן ובסעודיה מסרו היום לעיתון אלאח'באר הלבנוני, המזוהה עם חיזבאללה, שהסכם שלום בין סעודיה לחות'ים בתימן מוכן לסיכום, וששני הצדדים דנים בהערות אחרונות לפני חתימה סופית. לדברי המקורות, ארצות הברית דוחקת בסעודיה לעכב את החתימה - ולהצטרף לקואליציה נגד החות'ים בתימן בים האדום. בוושינגטון מתנים את תמיכתם בהפסקת תקיפות החות'ים נגד ישראל. 

כפי שדווח, צוות משימה יוקם במסגרת קואליציה בין-לאומית, שיפעל מול האיום הנשקף מהמורדים החות'ים כלפי כלי שיט שעוברים במיצר באב אל-מנדב בים האדום. בקואליציה המסתמנת צפויות לקחת חלק ארה"ב, בריטניה, צרפת ומדינות נוספות.

עם זאת, ממשלת תימן הנתמכת בידי סעודיה, קיבלה הזמנה אמריקנית להשתתף בקואליציה צבאית שמטרתה לאבטח את השייט בים האדום. מקור בממשלת תימן אמר לערוץ אלג'זירה שממשלתו תשתתף בקואליציה הצבאית באמצעות כוח ימי שיאבק בפעולות של כוחות החות'ים הנתמכים על ידי איראן.

הפופולריים