מיכל הרצוג: "קוראים לנפגעי האלימות המינית לבוא ולהעיד"

מיכל הרצוג: "קוראים לנפגעי האלימות המינית לבוא ולהעיד"
רעיית נשיא המדינה בריאיון בכאן רשת ב על פגישתה עם השליחה המיוחדת של האו"ם שהגיעה לארץ לחקור את פשעי חמאס
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מיכל הרצוג
צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

רעיית נשיא המדינה מיכל הרצוג, התראיינה היום (שלישי) בתוכנית "הבוקר הזה" עם אריה גולן בכאן רשת ב, לאחר פגישתה עם השליחה המיוחדת של האו"ם לענייני אלימות מינית בסכסוכים. השליחה, פרמילה פאטן, הגיעה לארץ לחקור את האלימות המינית של מחבלי חמאס בשבת השחורה וכן את זו שמופנה כלפי האזרחים החטופים ברצועה. הרצוג אמרה כי פאטן היא "אישה מאוד מרשימה שמביאה קול אחר. אין לה קשר לארגון "UN WOMEN" שאכזב מאוד בתגובה שלהו לאירוע 7 באוקטובר. היא הביעה סולידריות והמפגש היה מאוד חם ומרגש".

> הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

שמות החטופים בשבי חמאס

האזינו לריאיון המלא בכאן רשת ב

"פאטן מגנה כל שימוש בנושא של אלימות מינית ולשם כך היא הגיעה הנה", המשיכה הרצוג. "היא באה עם צוות שלם שעוסק גם באספקטים רפואיים ומשפטיים, והם באו לשמוע ולראות. אני יכולה להגיד שפגשנו אותה ואת הצוות בסיום היום הראשון בביקורם בארץ - ביקור שיימשך כשבועיים. הם לוקחים את העבודה מאוד ברצינות, היא בהחלט הביעה הבנה".

האזינו לפרק בהסכת "עוד יום"

עוד התייחסה רעיית הנשיא לחשש של נשים שנפגעו, לשתף את שעבר עליהן עם צוותה של פאטן: "אנחנו יודעות שמי שנפגעו ושרדו לוקח להן זמן. פאטן יצא בקריאה שהיא תנהג בחיסיון, בחמלה והבנה - וקראה לבוא ולהעיד כי זה יעזור לעבודת הצוות שלה בתיעוד והבאת הדברים לעולם כולו. כמובן שזה לא פשוט, לא כל אחד רוצה לדבר. לוקח לפעמים לאנשים שנים לדבר והיא מודעת לזה, ואנחנו תקווה שהיא תצליח להגיע לעדויות". אמרה הרצוג.

"עיקר העבודה של הצוות זה בחיבור דוח שמוגש למועצת הביטחון של האו"ם, ולכן הזמן הוא גם עניין חשוב", המשיכה הרצוג. "וכפי שפאטן עצמה אמרה - לא ייתכן שדוח על אלימות מינית באזורי סכסוך בעולם לא יכלול חלק נכבד לגבי האירועי 7 באוקטובר והמשכם, כי הרי אנחנו יודעות כי כל עוד יש חטופים וחטופות בעזה, אי אפשר לדעת מה מתרחש שם מהבחינה הזאת. בסוף הדוח יש חלק שבו כתובים הארגונים שצריכים להיחקר ולהיענש - ולכן חשוב שהדוח יהיה מפורט ומלא ככל האפשר".

עבירות מין חמורות היו חלק מהשיטה של מחבלי חמאס במתקפת הטרור ב-7 באוקטובר - כך עלה מחקירות המחבלים ומאיסוף עדויות ניצולים שמבצעת יחידת להב 433. בידי היחידה עדויות על עשרות מקרים של עבירות מין והתעללות מינית. עדויות נוספות להתעללות המינית עלו גם בכתבה שפרסם הניו-יורק טיימס, לאחר שבמשך חודשיים ביצעו על כך תחקיר. בתחקיר, שנשען על עדויות של עדי ראייה, צוותי רפואה וחיילים שפינו את הגופות, מצביע על דפוס חוזר של אונס, פגיעה והשחתה של הגופות. כלל העדים תיארו מצבים קשים של פציעות והשחתה אכזרית של חלקי הגוף התחתונים.

 

הפופולריים